Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto się szczepić nie tylko przeciw koronawirusowi. Lekarze zachęcają

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Szczepienia, nawet jeśli nie chronią w 100 procentach przed zachorowaniem to sprawiają, że infekcje przechodzimy łagodniej.
Szczepienia, nawet jeśli nie chronią w 100 procentach przed zachorowaniem to sprawiają, że infekcje przechodzimy łagodniej. archiwum polskapress
Lekarze zachęcają do szczepień też przeciwko grypie. Koronawirus i grypa dają podobne objawy. Każda z tych chorób może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Szczepienia, nawet jeśli nie chronią w 100 procentach przed zachorowaniem to sprawiają, że infekcję przechodzimy łagodniej.

Rok temu szczepionki przeciwko grupie były produktem deficytowym. W tym sezonie jest o to dużo łatwiej, choć w niektórych aptekach preparaty się skończyły, a producenci informują, że kolejna partia dotrze do Polski w listopadzie. Punkty szczepień zapewniają, że mają zapasy dawek.

Pytaniem, które często się pojawia jest to, czy można zaszczepić się przeciwko COVID-19 i grypie.

- Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia nie ma konfliktu pomiędzy preparatem do szczepienia przeciw COVID-19 a preparatem do szczepienia przeciwko grypie, wręcz zalecane jest jednoczesne podanie obu szczepionek. W naszej placówce staramy się indywidualnie podejść do każdego pacjenta, stąd części osób proponujemy jednoczasową immunizację, a innym ustalamy odrębne terminy - mówi Patrycja Gburzyńska-Czudzinowicz, zastępca dyrektora Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej.

Liczba szczepionych według kalendarza szczepień dzieci i młodzieży z roku na rok się zmniejsza i obecnie jest ona 3-krotnie niższa niż w roku 2015, co może prowadzić do powrotu chorób, o których zdążyliśmy już zapomnieć. Sprawdź, jakie choroby mogą powrócić, jeśli przestaniemy się szczepić i czym one grożą.Przesuwaj zdjęcia w prawo przez naciśnięcie strzałkę lub przycisku NASTĘPNE.

Te choroby mogą powrócić, gdy przestaniemy się szczepić! Spr...

Co do zasady szczepienie przeciwko grypie jest odpłatne (szczepionka kosztuje około 50 zł) , ale niektóre grupy nie muszą za nie płacić. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z nieodpłatnego szczepienia przeciwko grypie mogą skorzystać między innymi nauczyciele, farmaceuci, pracownicy straży pożarnej, straży granicznej, policji, straży miejskiej/gminnej, podopieczni domów opieki społecznej oraz pracownicy DPS, a także pracownicy podmiotów leczniczych (medyczni i niemedyczni), studenci kierunków medycznych. Jednak największa grupa to seniorzy, czyli osoby urodzone nie później niż w 1946 roku.

Osoby uprawnione do bezpłatnego szczepienia, nie muszą prosić lekarza o receptę na szczepionkę, ani umawiać się w przychodni. Wystarczy, że zgłoszą się do jednego z punktów szczepień (w samym Koszalinie takich punktów jest 13). Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie, a następnie porozmawiać z lekarzem kwalifikującym do zabiegu.

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na COVID!

Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...

Zobacz także Mniej plastiku na owocach i warzywach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo