Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważny raport KNF: to tu Polacy postanowili uchronić oszczędności przed inflacją? Sprawdź, jak wielu ich jest i jak duże środki ryzykują

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Polacy uciekają z oszczędnościami do domów maklerskich
Polacy uciekają z oszczędnościami do domów maklerskich 123rf.com/profile_kenishirotie
Według danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) badającej kondycję domów maklerskich w Polsce, od trzech lat rośnie liczba rachunków prowadzonych przez te podmioty. Jak to możliwe, skoro inflacja miała pożreć oszczędności Polaków?

Spis treści

Trzy ostatnie lata to okres perturbacji w świecie. Najpierw pandemia i wywołany nią kryzys w światowym łańcuchu dostaw. Potem agresja rosyjska na Ukrainę i konflikt o charakterze ponadregionalnym. Wreszcie inflacja, do powstania której przysłużyła się także sytuacja deficytów na rynku energii oraz wzrost kosztów związanych z przyspieszeniem transformacji energetycznej w związku z polityką Unii Europejskiej. Czy w takich warunkach w ogóle da się oszczędzać? Okazuje się, że można nie tylko oszczędzać, ale nawet inwestować. Tak od trzech lata robi ogromna liczba Polaków.

W Polsce działa ponad 30 domów maklerskich

Na koniec 2022 r. działalność w Polsce prowadziły 33 domy maklerskie. W zeszłym roku tylko jeden z nich stracił zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej, a dwa inne przeniosły ją do biur maklerskich – to najważniejsze dane specjalnego „Raportu o sytuacji finansowej domów maklerskich według stanu na 31.12.2022 r.” sporządzonego przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Analiza KNF-u obejmuje jednak znacznie więcej informacji, które pozwalają wyrobić sobie dane na temat tego, jak Polacy zareagowali na początek kryzysu w gospodarce światowej w związku z pojawieniem się najpierw pandemii Covid-19, a następnie wojny na Ukrainie i całe szeregu jej następstw. Jest sporo dobrych wiadomości.

Jedne oszczędności topnieją, inne mogły zostać przekierowane

Według danych serwisu demograficznego Populationof.net w Polsce mieszka 60,2 proc. ludności (22 556 530) pomiędzy dwudziestym a sześćdziesiątym czwartym rokiem życia oraz 20,5 proc. osób (7 677 542) powyżej sześćdziesięciu pięciu lat. Spośród tych grup wywodzi się zdecydowana większość osób mających środki przeznaczone na oszczędności lub inwestycje. O tym, że w ostatnim czasie spadła liczba Polaków oszczędzających pisaliśmy niedawno na łamach Strefy Biznesu, wskazując coraz bogatszą ofertę depozytów bankowych. Obecnie z różnych form oszczędzania może skorzystać 53 proc. Polaków. Rok temu mogło sobie na to pozwolić cztery procent więcej rodaków. Niemniej dane, które ujawnia raport KNF, pozwalają inaczej spojrzeć na zjawisko topniejących oszczędności Polaków.

Tyle osób w Polsce posiada swój rachunek maklerski

Jak możemy się dowiedzieć z raportu KNF, na dzień 31 grudnia 2022 r. domy maklerskie prowadziły 920 793 rachunków instrumentów finansowych. To prawdziwy rekord, ponieważ liczba podana przez urząd wskazuje na to, że tylko w rok ilość rachunków maklerskich wzrosła w Polsce aż o 17 proc. W 2021 r. o tej porze tj. na koniec roku domy maklerskie miały w swoich rejestrach jedynie 789 481 rachunków.

KNF sugeruje, że należy zwrócić uwagę na fakt, że liczba prowadzonych rachunków klientów zarówno w biurach maklerskich jak i w domach maklerskich rośnie od trzech lat. Może to oznaczać, że wraz z pojawieniem się problemów o charakterze globalnym, w tym inflacji Polacy posiadający oszczędności postanowili przynajmniej część swoich środków zainwestować w papiery nieco wyższego ryzyka niż depozyty bankowe.

Skąd wziął się wzrost popularności rachunków maklerskich

Warto mieć na uwadze fakt, że polskie domy maklerskie oraz biura prowadzące taką działalność funkcjonują również poza granicami kraju. W zeszłym roku jedenaście domów maklerskich notyfikowało działalność w innych krajach bez formy oddziału, a dwa podmioty posiadały zagraniczne oddziały – wynika z danych zebranych przez KNF. Według autorów raportu wzrost liczby rachunków prowadzonych przez domy maklerskie należy powiązać z upowszechnieniem dostępu do rynków polskiego i zagranicznych poprzez aplikacje mobilne. Tendencja ta jest widoczna wśród podmiotów oferujących klientom detalicznym bezprowizyjne zawieranie transakcji.

Ile pieniędzy inwestują Polacy w bardziej ryzykowne papiery?

W 2022 r. zanotowano nieznaczny wzrost aktywów klientów na rachunkach w sektorze firm inwestycyjnych, w tym domów oraz biur maklerskich, a ich wartość sięgnęła 629,5 mld zł wobec 625,6 mld zł w roku poprzednim – wynika z „Raportu o sytuacji finansowej domów maklerskich według stanu na 31.12.2022 r.”

Wzrost wartości aktywów klientów to skutek zwiększonego zainteresowania klientów indywidualnych inwestowaniem na rynku kapitałowym – twierdzą autorzy raportu KNF. W porównaniu do końca 2021 r. wartość aktywów na rachunkach w sektorze biur maklerskich wzrosła o 3,4 proc., z kolei w sektorze domów maklerskich spadła o 5,8 proc. To jedyna niepokojąca informacja płynąca z raportu. Ale zdaniem ekspertów KNF na spadek wartości aktywów na rachunkach domów maklerskich w 2022 r. porównaniu do roku 2021 r. wpłynęło przede wszystkim przeniesienie działalności maklerskiej dwóch domów maklerskich do biur maklerskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera