Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiedzy prawniczej nie szukajmy w sieci. Z problemem zgłaszajmy się do ekspertów

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Radca prawny posiada te same uprawnienia, co adwokat we wszystkich dziedzinach prawa.
Radca prawny posiada te same uprawnienia, co adwokat we wszystkich dziedzinach prawa. archiwum
Rozmowa z mecenas Anną Ignaczak, dziekanem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Koszalinie.

Odebrała pani ślubowanie od radców prawnych. Kiedy będą mogli wykonywać swój zawód?
Ślubowanie to ostatnia czynność faktyczna, po której 29 nowych radców prawnych zdobyło prawo wykonywania zawodu. To młodzi, wspaniali ludzie, którzy świetnie zdali egzamin radcowski. Zostali już wpisani na listę radców prawnych przez radę OIRP w Koszalinie. To zaszczytny zawód zaufania publicznego. Jestem przekonana, że nasi radcowie będą wykonywać ten zawód profesjonalnie. Będą świadczyć pomoc prawną na rzecz swoich klientów, instytucji i dla dobra wymiaru sprawiedliwości.

Ilu prawników zrzesza dziś Okręgowa Izba Radców Prawnych w Koszalinie?
789 radców prawnych.

Droga do zawodu radcy prawnego jest długa i trudna. Z jakich etapów się składa?
Rzeczywiście, jest ona dużym wyzwaniem. Najpierw trzeba ukończyć studia i uzyskać tytuł magistra prawa. Następnie zdać wstępny egzamin na aplikację radcowską, która trwa trzy lata. Wreszcie trzeba uzyskać pozytywny wynik egzaminu radcowskiego, który umożliwia złożenie wniosku do Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych o wpis na listę radców prawnych i złożenie ślubowania. Na naszym ślubowaniu mieliśmy też radców, którzy przystąpili do egzaminu spoza aplikacji, co umożliwia ustawa. To między innymi asystenci sędziego i osoby, które przez co najmniej cztery lata zdobywały praktykę i wiedzę w kancelariach radców prawnych.

Kiedy zasięgnąć porady radcy prawnego, a kiedy adwokata?
Nie ma różnicy, jeśli chodzi o wykonywanie tych zawodów. Radca prawny posiada te same uprawnienia, co adwokat we wszystkich dziedzinach prawa. Może reprezentować klientów w sprawach cywilnych, gospodarczych, może być obrońcą w sprawach karnych. Może sporządzać pisma, udzielać porad.

Jak jest z nasza świadomością prawną? Czy korzystamy z pomocy prawników, czy częściej sami reprezentujemy swoje interesy, korzystając choćby z wiedzy dostępnej w sieci?
Z tym bywa różnie. Zawsze podkreślam, że bezwzględnie należy korzystać z pomocy prawnej profesjonalisty przed wystąpieniem problemu. Wystąpienie pewnych zdarzeń, faktów może uniemożliwić później przyjęcie korzystnych rozwiązań prawnych. Wiedza zdobywana przez Internet jest niepełna, szczątkowa. Nie zawsze jest też właściwie wykorzystana. Dlatego serdecznie zapraszam do kontaktu z radcami prawnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo