Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka inwestycja w Jarosławcu. Zrobią klif i falochrony

Rafał Nagórski
Kilka lat temu prowadzono prace, które miały zapobiec osuwaniu się klifu w Jarosławcu. Teraz przy okazji budowy falochronów brzeg będzie wyposażony w kolejny system odwodnienia
Kilka lat temu prowadzono prace, które miały zapobiec osuwaniu się klifu w Jarosławcu. Teraz przy okazji budowy falochronów brzeg będzie wyposażony w kolejny system odwodnienia Radek Koleśnik
To jedna z największych inwestycji w historii Urzędu Morskiego. Umowę z wykonawcą opiewającą na kwotę ponad 92 milionów złotych podpisano we wtorek podczas sesji Rady Gminy Postomino.

- Nieco ponad milion wydamy na kolejne prace przy klifie, który był naprawiany kilka lat temu. Tam wciąż pojawiają się problemy z odpowiednim odwodnieniem. Zdecydowana większość pieniędzy przeznaczona będzie jednak na budowę falochronów - mówi Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku.

Inwestycja przewiduje wybudowanie pięciu odcinków falochronów brzegowych o długości 250 m (3 szt.) i 100 m (2 szt.). Falochrony będą znajdowały się na wysokości opaski brzegowej. Zakłada się, że odległość między falochronami wynosić będzie ok. 250 metrów. Będzie to konstrukcja wygaszająca falowanie morskie, które aktualnie dociera do linii brzegowej rozbijając się o opaskę brzegową.

- Akwen ograniczony niniejszym systemem ostróg będzie tworzył wewnątrz baseny zatrzymujące drobnych rozmiarów rumowisko i stymulujące budowę plaży - tłumaczą specjaliści. Prace mają ruszyć jak najszybciej, bo ich termin mija 26 sierpnia 2015.

- Będzie to jednocześnie spore wyzwanie logistyczne - podkreśla dyrektor Bobin. - Do wybudowania falochronów potrzeba 370 tysięcy ton kamienia. Mniej więcej połowa materiału będzie docierała na miejsce drogą morską poprzez port w Darłowie, gdzie w najbliższych miesiącach zacumuje około 100 statków. Pozostała część to transporty samochodowe i kolejowe. Wykonawca będzie korzystał z bocznicy kolejowej poligonu w Wicku Morskim oraz ze stacji kolejowej w Darłowie.

W przypadku prac w okolicach klifu zaplanowano drenaż poziom masywu, drenaż plaży i drenaż podnóża klifu na łącznym odcinku blisko jednego kilometra.

Warto przypomnieć, że przeprowadzone kilka lat temu umacnianie klifu polegało na gwoździowaniu i odwadnianiu. Pracownicy z niemieckiej firmy wbijali w zagrożony brzeg wielkie gwoździe o długości 9 i 11,5-metrów. Były to potężne szpile przez które wlewano cement. W efekcie pod ziemią powstawał tak zwany mikropal, który umacniał brzeg. W sumie w Jarosławcu wbito (pionowo i poziomo w brzeg) grubo ponad 100 wielkich gwoździ. Drugim elementem prac było osuszanie, Wewnątrz klifu zamontowane zostały też urządzenia, które na bieżąco monitorują, to co dzieje się z brzegiem.

Obecnie wykonawcą prac będzie firma Budimex Budownictwo z Warszawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!