Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy co czeka oświatę w Barwicach po reformie. Będą protesty rodziców

Rajmund Wełnic
W Zespole Szkół w Barwicach (gimnazjum i ogólniak) ma powstać Szkoła Podstawowa nr 2
W Zespole Szkół w Barwicach (gimnazjum i ogólniak) ma powstać Szkoła Podstawowa nr 2 Rajmund Wełnic
Władze Barwic ujawniają plany dotyczące losu szkół gminnych po planowanej likwidacji gimnazjum.

Sejm dopina szczegóły reformy oświaty, jeżeli nie stanie się nic nieprzewidzianego, to od września 2017 roku zaczną być wygaszane gimnazja. Obecni szóstoklasiści przejdą do klasy VII (podstawówki wrócą do 8 klas), nauka w liceach z powrotem trwać będzie 4 lata, a w technikach pięć.
Każda gmina będzie musiała na nowo zbudować nową sieć szkół, którą tworzono przez ostatnich kilkanaście lat istnienia gimnazjów. Jak to ma wyglądać w Barwicach? Dziś są tu trzy szkoły podstawowe (w Barwicach, Starym Chwalimiu i Piaskach) oraz barwicki zespół szkół (gimnazjum z ogólniakiem). Uczy się w nich około 800 dzieci. I już wiadomo, że trzeba to przeorganizować, bo gimnazjum znika, a podstawówki nie można łączyć z liceum.
Na niedawnej sesji Rady Miejskiej w Barwicach wiceburmistrz Piotr Sadura przedstawił założenia planowanych zmian. – Z kilku wersji sieci szkół każda zakłada, że w miejsce likwidowanego gimnazjum, powstanie nowa szkoła podstawowa z dyrektorem Wojciechem Kleszczonkiem (obecny dyrektor ZS w Barwicach – red.) – informuje nas jeden z nauczycielskich związkowców. - SP w Piaskach ma zostać zlikwidowana, a praca zapewniona tylko dla nauczycieli klas I-III. Z SP w Barwicach zabrana ma zostać część uczniów, to samo ze szkołą w Starym Chwalimiu. To pociąga za sobą mniejszą liczbę etatów i zwolnienia nauczycieli). Większość uczniów, około 350 dzieci, przejmie nowa szkoła, SP nr 2 w Barwicach. Likwidowane gimnazjum wzniesie się na popiołach trzech podstawówek.
– Musimy wybrać to, co jest najlepsze dla dzieci i pogodzić to z interesem pracowników szkół i gminy – burmistrz Barwic Zenon Maksalon dodaje, że samorząd już teraz co roku dopłaca do oświaty 1,4 mln zł.
Ewentualne zmiany sieci szkół radni muszą uchwalić najpóźniej do końca lutego. Likwidacja szkoły wymaga także zgody kuratora oświaty.
Skontaktowali się z nami też rodzice szkoły z Piasków. Oni i mieszkańcy innych miejscowości już zbierają podpisy pod protestem przeciwko zmniejszeniu stopnia organizacyjnego szkoły. Domagają się też spotkania z burmistrzem.

ZOBACZ TEŻ FILM z pożaru koło Barwic

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!