MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Winyle warte krocie. Sprawdź, jakie płyty winylowe są poszukiwane przez kolekcjonerów. Ile kosztują? 5.12.2022

OPRAC.:
Mariusz Rodziewicz
Mariusz Rodziewicz
Winyle zdecydowanie wróciły do łask. Coraz więcej miłośników muzyki buduje kolekcje oparte właśnie o płyty winylowe. Dla wielu kolekcjonerów zakup ciekawego egzemplarza to jednak często wydatek nie kilkudziesięciu, ale kilkuset złotych. Ba, zdarza się nawet, że kilku tysięcy złotych! Jakie winyle osiągają tak wysokie ceny? Sprawdź na kolejnych slajdach! >>>
Winyle zdecydowanie wróciły do łask. Coraz więcej miłośników muzyki buduje kolekcje oparte właśnie o płyty winylowe. Dla wielu kolekcjonerów zakup ciekawego egzemplarza to jednak często wydatek nie kilkudziesięciu, ale kilkuset złotych. Ba, zdarza się nawet, że kilku tysięcy złotych! Jakie winyle osiągają tak wysokie ceny? Sprawdź na kolejnych slajdach! >>>Radek Koleśnik / archiwum
Winyle zdecydowanie wróciły do łask. Coraz więcej miłośników muzyki buduje kolekcje oparte właśnie o płyty winylowe. Dla wielu kolekcjonerów zakup ciekawego egzemplarza to jednak często wydatek nie kilkudziesięciu, ale kilkuset złotych. Ba, zdarza się nawet, że kilku tysięcy złotych! Jakie winyle osiągają tak wysokie ceny? Sprawdź! Może masz takie w swojej piwnicy.

Postanowiliśmy przyjrzeć się cenom płyt winylowych. Skupiliśmy się na wybranych wykonawcach, oraz wysokości cen, jakie te winyle potrafią osiągnąć na portalach aukcyjnych, czy też w sklepach winylowych.

Nasz wybór oparliśmy o ceny proponowane przez sprzedawców na portalu aukcyjnym allegro, oraz o sprzedaż płyt winylowych na ogólnoświatowym portalu discogs.com. W przypadku allegro podajemy ceny proponowane przez sprzedających. Czy znajdzie się ktoś, by za tyle dany album w wydaniu winylowym kupić - to już nie nam osądzać. Natomiast w przypadku discogs.com przyjęliśmy najczęściej średnie ceny sprzedaży, czyli takie, za które kolekcjonerzy byli w stanie kupić dany winyl. Na discogs.com można jednak sprawdzić także za jaką najwyższą, czy też najniższą cenę udało się daną płytę winylową kupić / sprzedać.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Każda płyta winylowa, w szczególności tych popularnych na całym świecie zespołów, ma najczęściej wiele wydań. Zarówno z różnych lat, jak i różnych krajów. Do tego dochodzą także kwestie remasteringu (czyli poprawy, zmiany brzmienia płyty), które są dokonywane w nowszych wydaniach albumów.

Dla kolekcjonera największą wartość mają tzw. pierwsze tłoczenia płyt winylowych, czyli te winyle, które trafiły do sklepów zaraz po premierze danego albumu. Kiedy dany nakład ze sklepów znikał, wówczas wytwórnia najczęściej decydowała się na tłoczenie kolejnych partii. Dodatkowo w różnych krajach były tłoczone dane albumy w lokalnych tłoczniach. Wówczas np. winyl The Beatles może mieć wydanie brytyjskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie itd. W przypadku The Beatles najbardziej pożądane przez kolekcjonerów są wydania brytyjskie.

Wyjątkiem są najczęściej wydania japońskie różnych winyli. Tu także dla kolekcjonerów mają dużą wartość.

Cena albumu zależy również oczywiście od stanu okładki i samego winyla. Im lepszy stan, tym wyższa cena.

Sprawdź, jakie winyle kosztują tysiące złotych, a za które trzeba zapłacić kilkaset złotych. Być może masz je w swojej kolekcji, albo leżą w kartonie na strychu i nie wiesz, że są tyle warte!

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera