Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiśnia antypka to nietypowe drzewko na żywopłot. Rośnie szybko i ma niewielkie wymagania. Sprawdź, jak uprawiać wiśnię wonną

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wiśnia antypka wygląda ładnie i szybko rośnie. Nadaje się na żywopłoty.licencja
Wiśnia antypka wygląda ładnie i szybko rośnie. Nadaje się na żywopłoty.licencja Krzysztof Ziarnek, Kenraiz/wikimedia.commons CC BY-SA 4.0
Wiśnia antypka, czyli wiśnia wonna, nie jest jeszcze bardzo popularna, ale warto zwrócić na nią uwagę. Ta roślina świetnie nadaje się na żywopłot, ale można ją także sadzić pojedynczo, dla ozdoby. Sprawdź, kiedy sadzić wiśnię antypkę, jakie warunki musi mieć, a także kiedy ją przycinać i jak sadzić na żywopłot.

Spis treści

Wiśnia antypka (wiśnia wonna). Co to za drzewko i jak wygląda?

Wiśnia antypka to inaczej wiśnia wonna (Prunus mahaleb) nie jest zbyt popularna. Rośnie jako zdziczała w niektórych regionach Polski, szczególnie na północnym-zachodzie, ale można ją także uprawiać w ogrodach. Antypka jest niezbyt dużym drzewem – dorasta do około 10 m wysokości. Ma stosunkowo niski pień, na którym tworzy się rozłożysta korona. Liście antypki są jajowate i mają błyszczącą górną powierzchnię (mogą kojarzyć się z liśćmi gruszy).

W maju rozwijają się jej białe kwiaty o przyjemnym zapachu, a latem pojawiają niewielkie owoce, które z czasem przybierają niemal czarny kolor (uwaga: ich sok silnie farbuje). Owoce antypki nie są jadalne, ale tylko ze względu na bardzo cierpki smak i niewielką ilość miąższu. Za to skorzystają z nich ptaki. Natomiast np. w Turcji, gdzie antypka rośnie dziko, sproszkowane pestki wykorzystywano jako przyprawę i substytut migdałów, o czym opowiada prof. Łukasz Łuczaj.

Wiśnia antypka na żywopłot

Wiśnia antypka świetnie nadaje się na żywopłot, szczególnie wyższy, np. taki, który ma nas odgrodzić od drogi. Żywopłoty z niej dobrze chronią też przed wiatrem. Choć jej liście opadają na zimę, to bardzo długo utrzymują się na pędach. Zaletą jest też to, że antypka szybko rośnie, pozwoli nam więc uzyskać żywopłot w krótkim czasie.

Wiśnia antypka sadzonki

Sadzonki antypki na żywopłot nie są drogie. W wersji z gołym korzeniem jej sadzonki można kupić za od około 1,2 zł do 3,6 zł (cena zależy od producenta oraz wielkości sadzonek). Przeważnie są sprzedawane w większej liczbie – po 10 lub więcej sztuk.

Kiedy sadzić wiśnię antypkę?

Takie sadzonki antypki z gołym korzeniem sadzi się wczesną wiosną lub późną jesienią, gdy nie mają liści. Natomiast jeśli kupimy roślinę w pojemniku, można ją sadzić przez cały okres wegetacyjny.

Uprawa antypki. Czego potrzebuje wiśnia wonna?

Jeśli chcemy, by nasza antypka szybko rosła, posadźmy ją w jasnym, słonecznym miejscu. Radzi sobie również w półcieniu, ale wtedy wolniej rośnie. Nie jest wymagająca co do gleby, ale najlepiej rośnie na w miarę żyznych i lekko wilgotnych. Podłoże warto zasilić kompostem. Dorosłe antypki znoszą suszę, ale po posadzeniu drzewka trzeba podlewać. Wiśnia wonna jest w pełni odporna na mróz.

Jak sadzić antypkę na żywopłot?

Antypkę na żywopłot warto sadzić co około 50 cm, najlepiej w dwóch rzędach, w szachownicę (zygzak).

Kiedy i jak ciąć antypkę na żywopłot?

Antypkę, jeśli chcemy, by ładnie się rozkrzewiła i była gęsta, warto regularnie przycinać. Robi się dwa razy w roku: wczesną wiosną oraz latem, w czerwcu-lipcu (tak, żeby młode przyrosty zdążyły zdrewnieć przed zimą).

Owoce antypki są niewielkie i mają cierpki smak. Po dojrzeniu są niemal czarne. Bywają wykorzystywane do likierów, doceniają je także ptaki.licencja
Owoce antypki są niewielkie i mają cierpki smak. Po dojrzeniu są niemal czarne. Bywają wykorzystywane do likierów, doceniają je także ptaki.
licencjaJoanbanjo/wikimedia.commons CC BY-SA 4.0

Antypka również jako soliter i podkładka

W dużych ogrodach można ją także sadzić jako drzewko ozdobne, które pięknie prezentuje się wiosną. Warto też wiedzieć, że wiśnia antypka jest wykorzystywana jako podkładka, w szczególności do wiśni, rzadziej czereśni.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wiśnia antypka to nietypowe drzewko na żywopłot. Rośnie szybko i ma niewielkie wymagania. Sprawdź, jak uprawiać wiśnię wonną - RegioDom.pl