Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodór kluczowym elementem transportu przyszłości. Zakończyła się pierwsza edycja Akademii H2 PKN Orlen

Maciej Badowski
Maciej Badowski
W poniedziałek warszawskiej siedzibie PKN Orlen odbyło się spotkanie z okazji graduacji pierwszej Akademii Wodorowej w Polsce.
W poniedziałek warszawskiej siedzibie PKN Orlen odbyło się spotkanie z okazji graduacji pierwszej Akademii Wodorowej w Polsce. Adam Jankowski/Polska Press
– Dzisiaj wy jesteście uczestnikami, pionierami kolejnej rewolucji, etapu rozwoju mobilności na świecie. Przejścia od mobilności zasilanej paliwami kopalnymi do transportu przyszłości, transportu zielonego, którego jednym z kluczowych elementów jest wodór – mówił do absolwentów Akademii H2 PKN Orlen Armen Konrad Artwich, Członek Zarządu PKN ORLEN. – Przemysł wodorowy dopiero się rodzi i niewątpliwie wymaga kolejnych innowacji i rozwoju – dodał.

Spis treści

Kolejna rewolucja mobilności na świecie

W poniedziałek warszawskiej siedzibie PKN Orlen odbyło się spotkanie z okazji graduacji pierwszej Akademii Wodorowej w Polsce. Poinformowano o zakończeniu pierwszego programu edukacyjnego, którego głównym celem było budowanie kompetencji w obszarze technologii wodorowych.

Dzisiaj wy jesteście uczestnikami, pionierami kolejnej rewolucji, etapu rozwoju mobilności na świecie. Przejścia od mobilności zasilanej paliwami kopalnymi do transportu przyszłości, transportu zielonego, którego jednym z kluczowych elementów jest wodór – mówił do absolwentów Armen Konrad Artwich, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. korporacyjnych. – Przemysł wodorowy dopiero się rodzi i niewątpliwie wymaga kolejnych innowacji i rozwoju – dodał.

– Liczę, że dzięki naszej Akademii, włączą się państwo w tę rewolucję i przyczynią się do przesunięcia granic ludzkiej wiedzy, gdy idzie o zastosowanie wodoru tak, żeby nasze marzenia mogły stać się rzeczywistością – mówił.

– Wodór, który z pewnością znajdzie zastosowanie zwłaszcza w transporcie ciężkim, w transporcie kolejowym, a prawdopodobnie także w transporcie morskim – dodał.

Artwich podkreślił, że jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej jest zapewnienie magazynowania energii elektrycznej, zwłaszcza tej, która będzie pozyskiwana z niestabilnych źródeł OZE. – Wodór, czy to w postaci czystej, sprężonej, czy związanej chemicznie, mam tutaj na myśli zielony amoniak, może być dobrym kandydatem do magazynowania energii, tak, żeby stabilizować sieci elektroenergetyczne, które inaczej miałyby problem z regularnym zaopatrywania odbiorców w energię elektryczną w sytuacji, w której znaczna część miksu energetycznego będzie pochodzić z OZE – mówił.

Artwich poinformował, że nie jest to koniec Akademii Wodorowej, ponieważ, jak tłumaczył, zgodnie pierwotnym zobowiązaniem dla najlepszych absolwentów przewidziano program płatnych staży, tak, aby mogli „rozwijać swoją wiedzę, kompetencje ale także fizycznie włączyć się w tę rewolucję wodorową, której jesteśmy świadkami”.

– Już od września pięcioro z was rozpocznie staż w PKN Orlen. Staż, który będzie ukierunkowany na uczestnictwo w procesach dotyczących rozwoju gospodarki wodorowej – zapowiedział. – Oprócz tego odrębne staże zaproponowali nasi partnerzy – dodał.

Akademia Wodoru – co to za program?

W piątek 17 marca 2023 roku oficjalnie wystartował pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący wodoru, skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych. Akademii Wodoru (Akademia H2) to program edukacyjny skierowany dla studentów 3., 4. i 5. roku oraz absolwentów, którzy już ukończyli studia. Głównym celem Akademii jest szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznym wykorzystaniu w aplikacjach biznesowych. Do I edycji programu zakwalifikowało się 30 użytkowników.

W 30-osobowej grupie znaleźli się reprezentanci m.in. Politechnik: Łódzkiej, Rzeszowskiej, Warszawskiej i Gdańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Leona Koźmińskiego i Uniwersytetu Technologicznego w holenderskim Delf. To studenci i absolwenci nie tylko kierunków związanych z elektromobilnością czy energetyką, ale też np. prawa, zarządzania i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Powstanie Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej

Pod koniec maja tego roku, ORLEN Synthos Green Energy oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz uruchomiły Europejskie Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej. Jak informowano, głównym celem podpisanego porozumienia jest „podjęcie wspólnych działań na rzecz utworzenia Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej (ECKKEJ)”.

– Współpraca obejmuje zarówno uruchomienie samego Centrum, jak i jego dalszy rozwój, w tym poprzez wsparcie ze strony instytutów badawczo-rozwojowych wchodzących w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz – wyjaśniono.

ECKKEJ umożliwi przyszłym kadrom dla energetyki jądrowej zdobywanie wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. – W ośrodku znajdzie się pełnoskalowy symulator reaktora BWRX-300, a więc taki, który będzie wykorzystywany w blokach jądrowych budowanych przez Grupę ORLEN w Polsce – poinformowano.

Dodatkowo do dla celów szkoleniowych zostanie odwzorowana także infrastruktura pomocnicza, m.in. sterownia SMR-ów czy basen paliwowy. Dodatkowo Centrum zostanie wyposażone w specjalistyczny sprzęt niezbędny do kształcenia przyszłych specjalistów jądrowych oraz przestrzeń szkoleniową z salami wykładowymi i częścią edukacyjną. Ośrodek (ECKKEJ) ma zostać uruchomiony w 2027 r.

Strategia wodorowa Grupy ORLEN

Do 2030 roku Grupa ORLEN na inwestycje w wodór przeznaczy ok. 7,4 mld zł. Firma prowadzi wiele projektów, w których wodór stanowi kluczowy element w realizacji celów zgodnych z założeniami Zielonego Ładu. Ponadto jest to jedno z założeń realizacji strategii wodorowej Grupy ORLEN do 2030 roku, której celem jest wytwarzanie i dostarczanie zero i niskoemisyjnego wodoru jako paliwa alternatywnego dla sektora transportu.

Zgodnie z założeniami, w Europie centralnej powstanie ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego, z czego w Polsce takich stacji będzie ok. 57, w Czechach 28, a na Słowacji 26. W czerwcu 2022 roku PKN ORLEN uruchomił w Krakowie pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wodór kluczowym elementem transportu przyszłości. Zakończyła się pierwsza edycja Akademii H2 PKN Orlen - Strefa Biznesu