Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

OPRAC.:
Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
3 marca 2024 roku jest 738. dniem wojny. Rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły wszystkie 38 dronów, które Ukraina wystrzeliła w niedzielę na Półwysep Krymski, podało ministerstwo obrony Rosji po doniesieniach w ukraińskich i rosyjskich mediach społecznościowych o potężnych eksplozjach w porcie Teodozja, poinformował Reuters.

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
08:3503.03.2024

Po sobotnim ataku Rosji na blok mieszkalny w Odessie na południu Ukrainy liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do dziewięciu – poinformowała w niedzielę rano ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Tego dnia w mieście ogłoszono żałobę.

„Odessa. W miejscu rosyjskiego uderzenia w blok mieszkalny pod gruzami odnaleziono ciało dziewiątej osoby” – przekazała DSNS na Telegramie.

Szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper przekazał, że niedziela jest w Odessie oraz w obwodzie odeskim dniem żałoby.

„W Odessie i w obwodzie ogłoszono dziś żałobę po zabitych w następstwie rosyjskiego ataku. Ogromny ból nie tylko dla ziemi odeskiej, ale całej Ukrainy. Operacja poszukiwawcza trwa” – powiadomił.

Rosja zaatakowała nocą z piątku na sobotę dronami bojowymi obwód odeski, charkowski i sumski. Jeden z bezzałogowców uderzył w blok w Odessie. Ratownicy wydobyli spod gruzów m.in. ciała matki i trzymiesięcznego dziecka.

"Takie ataki dronów Shahed nie mają sensu militarnego i nie mogą go mieć. Jest to terroryzm, którego celem jest wyłącznie zniszczenie życia, wyłącznie zastraszenie ludzi" – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

07:3103.03.2024

07:2703.03.2024

Ekspert OSW Marek Menkiszak stwierdził w rozmowie z PAP, że Rosja najprawdopodobniej nie posunie się do zbrojnej agresji wobec państw zachodnich przed wyborami prezydenckimi w USA i ewentualnym objęciem urzędu przez Donalda Trumpa. Dodał, że Kreml wiąże z wyborami w USA duże nadzieje.

Putin w corocznym orędziu do narodu ostrzegł w piątek przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w razie wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę. Dyktator powtórzył też swe oskarżenia, że Zachód chce zniszczyć Rosję od środka i ostrzegł, że Rosja nie pozwoli nikomu ingerować w swoje sprawy wewnętrzne.

Szef zespołu rosyjskiego OSW pytany przez PAP, czy groźby Putina są realne, ocenił, że obecnie nie spodziewa się militarnej agresji Rosji wobec państw europejskich. Jak wyjaśnił, dopóki Rosjanie nie uznają, że następuje załamanie się struktur politycznych i bezpieczeństwa Zachodu, czyli faktyczny rozpad NATO i wycofanie gwarancji bezpieczeństwa USA dla europejskich członków Sojuszu, dopóty nie zdecydują się na radykalne warianty.

Menkiszak zaznaczył jednocześnie, że nie można wykluczyć nasilenia się rosyjskich ataków hybrydowych. "Chodzi o nasilenie się tego, z czym już teraz mamy do czynienia, czyli cyberataków, ataków na infrastrukturę krytyczną, sabotaży politycznych, dywersji i prób destabilizacji sytuacji w państwach członkowskich. Zwłaszcza istotnych i sąsiednich, które mają wpływ na politykę Zachodu wobec Rosji" – wyjaśnił.

Ekspert przyznał, że Polska zajmuje wysoką pozycję na liście państw zagrożonych tego typu działaniami. "W szeregu wystąpień Putina, Polska pojawia się regularnie jako źródło zagrożenia dla Rosji i państwo wrogie. W trakcie przemówień Putin poświęca Polsce wiele miejsca, zdecydowanie więcej niż państwom bałtyckim" – stwierdził.

06:5103.03.2024

Rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły wszystkie 38 dronów, które Ukraina wystrzeliła w niedzielę na Półwysep Krymski, podało ministerstwo obrony Rosji po doniesieniach w ukraińskich i rosyjskich mediach społecznościowych o potężnych eksplozjach w porcie Teodozja, poinformował Reuters.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało w Telegramie, że 38 ukraińskich dronów zaatakowało Krym i wszystkie one zostały strącone przez obronę powietrzną Rosji. Ministerstwo nie poinformowało, czy doszło do jakichkolwiek szkód lub ofiar w ludziach, wskazuje Reuters.

Rosyjskie i ukraińskie media społecznościowe w niedzielę powoływały się na doniesienia mieszkańców Teodozji, że w rejonie portu morskiego i składu ropy słychać było potężne eksplozje, a do portu i składu ropy jechały karetki pogotowia.

Po tych doniesieniach urzędnicy rosyjscy z władz okupacyjnych Krymu informowali , że ruch drogowy w pobliżu Teodozji został znacznie ograniczony a most łączący Półwysep Krymski z kontynentem rosyjskim wyłączony z ruchu na kilka godzin.

Reuters napisał, że nie był w stanie samodzielnie zweryfikować doniesień o eksplozjach i rzekomo zestrzelonych dronach. Nie otrzymał też informacji o ataku dronów ze strony Ukrainy.

06:3703.03.2024

Ruch drogowy w pobliżu krymskiego portu Teodozja i na moście krymskim został tymczasowo ograniczony, ogłosili w niedzielę rosyjscy urzędnicy na okupowanym Krymie po doniesieniach o kilku potężnych eksplozjach w tym rejonie, poinformował w niedzielę Reuters.

Reuters cytuje kanał Telegram rosyjskiej administracji zarządzającej mostem krymskim, który miał poinformować o zamknięciu ruchu drogowego na moście łączącym okupowany Półwysep Krymski z kontynentem rosyjskim.

W niedzielę ukraiński portal ZN poinformował, że w Teodozji, na południowo-wschodnim wybrzeżu okupowanego Krymu doszło do potężnych eksplozji. Według naocznych świadków eksplozje słychać było na terenie składów ropy i portu morskiego, które okupanci wykorzystują do celów wojskowych.

06:3003.03.2024

Dniepr jest pod ostrzałem rosyjskich rakiet, ogłoszono alarm lotniczy w obwodach charkowskim i zaporoskim, poinformowało w niedzielę Suspilne. W Teodozji na okupowanym Krymie rozległy się potężne eksplozje na terenie składów ropy i portu, donosi portal ZN.

Około godziny 2:15 czasu lokalnego ( w Polsce 1:15) w Dnieprze doszło do eksplozji. Suspile poinformowało o ostrzale miasta rakietami.Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy ogłosiło zagrożenie rakietowe dla całego obwodu dniepropietrowskiego.

W tym samym czasie w obwodach charkowskim i zaporoskim ogłoszono alarm powietrzny – w związku z działalnością lotnictwa taktycznego wroga i zagrożeniem ataków bombowych i rakietowych, poinformowało Suspilne.

W Teodozji, na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu nad Morzem Czarnym , okupowanej przez Rosję, doszło do potężnych eksplozji. Według naocznych świadków eksplozje słychać było na terenie składów ropy i portu morskiego, które okupanci wykorzystują do celów wojskowych. Ratownicy i karetki pogotowia jadą w stronę składu ropy, poinformował portal ZN.

22:3002.03.2024

Zełenski: Nasi partnerzy uprawiają polityczne gierki i się kłócą, zamiast nam pomóc

22:1502.03.2024

Ukraińscy zwiadowcy powietrzni zlikwidowali magazyn amunicji Rosjan w Oleszkach

Zwiadowcy powietrzni 11. brygady im. M. Hruszewskiego Uniwersytetu Państwowego zlikwidowali magazyn amunicji Rosjan w Oleszkach w obwodzie chersońskim. „Według informacji z różnych źródeł przez całą noc aż do rana trwał zakrojony na szeroką skalę pożar, w wyniku którego doszło do detonacji amunicji” – pisze służba prasowa brygady.

21:5002.03.2024

Zełenski: Gdy na Ukrainie giną ludzie, nasi partnerzy uprawiają polityczne gierki

Gdy na Ukrainie giną ludzie, nasi partnerzy uprawiają polityczne gierki lub toczą spory, które ograniczają nasze zdolności obronne; nie da się tego zrozumieć, to niedopuszczalne — oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do rosyjskiego ataku na obiekt cywilny w Odessie.

"Takie ataki dronów Shahed nie mają sensu militarnego i nie mogą go mieć. Jest to terroryzm, którego celem jest wyłącznie zniszczenie życia, wyłącznie zastraszenie ludzi" - zaznaczył Zełenski w przemówieniu opublikowanym na stronie jego kancelarii.

Rosja zaatakowała nocą z piątku na sobotę dronami bojowymi obwód odeski, charkowski i sumski. Jeden z bezzałogowców uderzył w blok mieszkalny w Odessie. Wskutek ataku zginęło co najmniej siedem osób, w tym dzieci.

"Świat wie, co można przeciwstawić terroryzmowi. Świat ma wystarczającą liczbę systemów obrony przeciwrakietowej, systemów ochrony przed dronami. A opóźnianie dostaw broni na Ukrainę, systemów obrony przeciwrakietowej w celu ochrony naszego narodu, prowadzi niestety do tego, że lista dzieci, którym Rosja odebrała życie, stale rośnie. Ukraina nie prosi o nic więcej, niż to konieczne, aby chronić życie" - oznajmił ukraiński przywódca.

Prezydent Zełenski podkreślił, że "codziennie komunikuje się z partnerami, aby pozyskać dokładnie to, czego potrzebuje Ukraina".

21:2502.03.2024

Nie żyje ppłk Roman Kożuchow. Rosjanin zlikwidowany podczas dekoracji swoich żołnierzy

Nie żyje ppłk Roman Kożuchow. Był oficerem i zastępcą dowódcy 155. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Piechoty Morskiej. Zginął podczas dekoracji swoich żołnierzy medalami w Oleniwce na skutek ukraińskiego ostrzału rakietami HIMARS.

21:0002.03.2024

Więcej Rosjan chce pójść na wybory na terenach okupowanych

Rosjanie zwiększają frekwencję w „wyborach” na terytoriach czasowo okupowanych (TOT), zmuszając personel Sił Zbrojnych FR do głosowania, – Centrum Narodowego Oporu. „Głównym celem »wyborów prezydenckich« w TOT nie jest wybranie Władimira Putina na prezydenta, bo wybory w Rosji nie są narzędziem zmiany rządu, ale uzyskanie »wysokiej frekwencji«, która rzekomo miałaby świadczyć o poparciu dla okupacji przez mieszkańców” – pisze CNS.

20:4902.03.2024

Znaleziono kolejną ofiarę ataku na wieżowiec w Odessie

W miejscu rosyjskiego ataku na wieżowiec w Odessie pod gruzami odnaleziono ciało ósmej osoby – poinformowała Państwowa Służba Ratunkowa.

20:2202.03.2024

Drony zaatakowały port Bronka w Petersburgu. Kto sprawcą?

Jak podają rosyjskie media, drony zaatakowały port Bronka w Petersburgu.Miejscowy gubernator oświadczył, że systemy wykrywania i zwalczania są w stanie gotowości. Odległość od najbardziej wysuniętego na północ punktu Ukrainy do portu Bronka wynosi prawie 900 km.

19:4102.03.2024

Zełenski: Syrski może podejmować decyzje o wszelkich zmianach kadrowych w armii

Generał Syrski może podejmować decyzje o wszelkich zmianach kadrowych w armii – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. „Naczelny Wódz ma carte blanche na dokonywanie jakichkolwiek zmian kadrowych w armii i w sztabie. Wszyscy ukraińscy dowódcy muszą znać linię frontu, wyczuć linię frontu – realne potrzeby. Muszą rzeczywiście być z żołnierzami i sierżantami. Muszą być tym, kim powinni być, aby osiągnąć ukraińskie cele” –– powiedział Prezydent. Dodał, że na początku tygodnia po powrocie Syrskiego z frontu spodziewa się szczegółowego raportu i konkretnych propozycji dalszych zmian i działań Ukrainy.

19:3302.03.2024

Rosyjskie media donoszą o rozpoczęciu operacji antyterrorystycznej w Inguszetii

Rosyjskie media donoszą o rozpoczęciu operacji antyterrorystycznej w Inguszetii. Według rosyjskich propagandystów, w części miasta Karabulak siły specjalne FSB wszczęły strzelaninę z niezidentyfikowanymi „bojownikami”. Szczegóły zdarzenia nie są obecnie znane i monitorujemy sytuację w celu uzyskania nowych informacji.

19:0702.03.2024

W ciągu dnia odbyło się 70 starć bojowych. Uderzono w blisko 10 obszarów koncentracji wroga

W ciągu dnia odbyło się 70 starć bojowych. Lotnictwo sił obronnych uderza w 8 obszarów, w których skoncentrowany był personel wroga. Jednostki żołnierzy rakietowych trafiły 1 jednostkę artylerii wroga.

18:4602.03.2024

Wyciekła rozmowa niemieckich dowódców. Rosjanie wściekli

18:1502.03.2024

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła drugi rosyjski Su-34 w ciągu jednego dnia

17:4402.03.2024

Ukraina zbiera na drona do niszczenia okrętów wroga!

Za dzieci, za wszystkich pomordowanych w Odessie! Zemścimy się! Zbieramy pieniądze na drona morskiego do niszczenia okrętów wroga! Aktualnie w banku mamy 5 791 016,04 UAH. Cel – 8 500 000 UAH Jesteśmy wdzięczni każdemu z Was, którzy wnieśli swój wkład! Prosimy o wsparcie zbiórki tych, którzy jeszcze nie przekazali darowizny! Chrońmy spokojne miasta przed wrogimi rakietami z morza!

17:2202.03.2024

Zełenski: Akcja ratunkowa na miejscu uderzenia rosyjskiego „Szaheda” w Odessie trwa cały dzień

Wieczorne wystąpienie Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego: „Akcja ratunkowa na miejscu uderzenia rosyjskiego „Szaheda” w Odessie trwa cały dzień. Obecnie Państwowe Służby Ratunkowe, policja i inne służby nadal pracują – jest informacja o ludzie pod gruzami”. Prezydent zwrócił się także do swoich partnerów: 

Kiedy giną ludzie, a u naszych partnerów toczą się wewnętrzne gry polityczne lub spory, które ograniczają naszą ochronę, nie da się tego zrozumieć.

16:4002.03.2024

Rzecznik KE: Każdy rosyjski atak na cele cywilne podkreśla nielegalny, nieludzki i przestępczy charakter rosyjskiej agresji

Każdy rosyjski atak na cele cywilne jedynie podkreśla nielegalny, nieludzki i przestępczy charakter rosyjskiej agresji i dowodzi, że Putin nie jest zainteresowany pokojem; celowe atakowanie ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej stanowi zbrodnię wojenną — powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano, pytany o atak na Odessę.

Spod gruzów bloku w Odessie wydobyto ciało dziecka, kolejnej ofiary nocnego rosyjskiego ataku — powiadomiły w sobotę władze Odessy na południu Ukrainy. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do trzech.

Pod gruzami zaatakowanego budynku wciąż mogą być ludzie, na miejscu trwa akcja ratownicza.

Na tle ataku prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował do partnerów o więcej systemów obrony przeciwlotniczej. "Musimy wzmacniać ukraińską tarczę powietrzną, by zwiększyć obronę naszych ludzi przed rosyjskim terrorem. Więcej systemów obrony przeciwlotniczej, więcej rakiet do systemów obrony przeciwlotniczej to to, co ratuje życia" - napisał w Telegramie.

Rosja zaatakowała nocą z piątku na sobotę dronami bojowymi obwód odeski, charkowski i sumski. Jeden z bezzałogowców uderzył w blok mieszkalny w Odessie. Zawaliła się część budynku, zniszczonych zostało 18 mieszkań.

Ukraińskie siły poinformowały o strąceniu siedmiu z ośmiu dronów, wykorzystanych przez Rosję do ataku na obwód odeski.

16:0002.03.2024

W wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu chersońskiego rannych zostało dwóch policjantów

W wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu chersońskiego rannych zostało dwóch policjantów – Narodowa Policja Ukrainy. Na terenie osiedli uszkodzonych zostało 19 obiektów: 11 budynków prywatnych i mieszkalnych, 4 samochody osobowe, w tym 2 policyjne oraz garaże.

15:3302.03.2024

Doszło do użycia przeciwlotniczych rakiet kierowanych przeciwko dwóm wrogim samolotom

Doszło do użycia przeciwlotniczych rakiet kierowanych przeciwko dwóm wrogim samolotom Su-34 i Su-35. Poinformował o tym dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Mykoła Oleszczuk. „Czekamy na potwierdzenie pożądanego rezultatu! Latanie staje się coraz trudniejsze dla okupantów i potrzebujemy więcej systemów, więcej broni, aby oczyścić nasze niebo” – pisze Oleszczuk.

15:0802.03.2024

Kolejki ludzi przychodzą na grób Nawalnego. Muszą przejść przez bramki wykrywające metal

14:1602.03.2024

Rosja: wybuch na terenie podstacji, przesyłającej prąd firmom zbrojeniowym

W Jekaterynburgu w azjatyckiej części Rosji doszło do wybuchu na terenie podstacji elektrycznej, przesyłającej prąd trzem przedsiębiorstwom z branży zbrojeniowej - informuje w sobotę portal Nowaja Gazieta.Jewropa.

Do wybuchu doszło nocą z piątku na sobotę. Nie ma informacji o poszkodowanych. (https://t.me/novaya_europe/30908) Kanały Shot i Mash poinformowały, że na miejscu znaleziono ślady substancji wybuchowych.

Rano w sobotę uszkodzony został blok mieszkalny w Petersburgu na północnym zachodzie Rosji. Nowaja Gazieta.Jewropa podała, że w budynek trafił dron. Portal Ukrainska Prawda napisał z kolei, że budynek został uszkodzony wskutek działania rosyjskiej obrony przeciwlotniczej.

Kanał Mash stwierdził, że atak dronem przenoszącym 3,5 kg ładunku wybuchowego przeprowadziła ukraińska armia. Kijów nie skomentował tych doniesień. Celem ataku mogła być baza paliw, która mieści się ok. 1 km od uszkodzonego budynku.

Serwis Meduza podał, że o pomoc lekarską w związku z tym zdarzeniem zwróciło się sześć osób. (PAP)

12:1402.03.2024

Resort obrony: Rosja czasowo uziemiła cała flotę samolotów A-50

Tydzień po utracie drugiego samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej A-50U (w kodzie NATO: Mainstay), Rosja najprawdopodobniej uziemiła całą ich flotę, wstrzymując loty wspierające operacje na Ukrainie - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że sytuacja ta prawdopodobnie będzie trwała przez czas wewnętrznego dochodzenia, mającego wyjaśnić przyczyny fiaska w ochronie kolejnego ważnego zasobu i tego, jak zmniejszać zagrożenia, jakie nadal stanowi ukraińska obrona powietrzna.

Dodano, że brak możliwości zapewniania codziennego dowodzenia i kontroli nad rosyjskimi operacjami lotniczymi najprawdopodobniej znacznie pogarsza świadomość sytuacyjną załóg lotniczych i jest to luka w zdolnościach, na którą Rosja nie może sobie pozwolić w będącej obszarem walk przestrzeni powietrznej wschodniej i południowej Ukrainy.

"Jest prawdopodobne, że Rosja będzie musiała zbadać opcje wypełnienia tej luki, w tym zmianę przeznaczenia samolotów i zaakceptowanie większego ryzyka w celu zapewnienia skutecznego wsparcia powietrznego, którego wymagają jej siły naziemne, ale którego prawdopodobnie nie otrzymują. Jest to długotrwały problem, który prawie na pewno został zaostrzony przez uziemienie A-50 wspierających operacje" - napisano.

Oceniono, że problem nadmiernej eksploatacji samolotów i zmęczenia załóg prawie na pewno nasili się po powrocie A-50 do operacji, gdy ich flota będzie coraz mocniej wykorzystywana i istnieje realna możliwość, że Rosja podejmie próbę przywrócenia do służby wcześniej wycofanych z użycia samolotów A-50, aby złagodzić ten problem. (PAP)

08:0502.03.2024

Rosyjski dron uderzył w blok w Odessie, dwie osoby zginęły

Rosja zaatakowała nocą z piątku na sobotę dronami bojowymi obwód odeski na południu Ukrainy. Jeden z bezzałogowców uderzył w blok mieszkalny w Odessie. Zawaliła się część budynku, dwie osoby zginęły, a siedem zostało rannych.

Ukraińskie siły poinformowały o strąceniu siedmiu z ośmiu dronów, wykorzystanych do ataku na obwód odeski przez Rosję.

Jeden z bezzałogowców uderzył w dziewięciokondygnacyjny blok. Część budynku zawaliła się.

W ataku zginęły co najmniej dwie osoby, a siedem zostało rannych - poinformowało MSW. Wśród poszkodowanych jest dziecko. (https://t.me/mvs_ukraine/35506)

Operacja ratunkowa trwa, pod gruzami mogą być ludzie. (PAP)

06:0602.03.2024

Nocny atak dronów w Charkowie

15:0001.03.2024

Niemieckie media po orędziu Putina: jeśli Zachód chce pokoju, musi szykować się do wojny

Po czwartkowym orędziu prezydenta Rosji Władimira Putina jeszcze mocniej wybrzmiało, że Zachód powinien zastosować się do znanej maksymy: jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny - skomentował w piątek dziennik „Welt”.

Putin w orędziu ostrzegł Zachód przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w razie wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę. Przemówienie, choć jest w nim mowa o „strategicznym partnerstwie w zakresie bezpieczeństwa” z Zachodem, jest poważnym ostrzeżeniem: „jeśli nie chcesz wojny, bądź posłuszny” – zauważył „Welt” na swoim portalu.

Groźba Putina paradoksalnie nie zwiększa prawdopodobieństwa użycia broni nuklearnej. Przesadnie twierdził, że atak nuklearny oznacza "zniszczenie świata". Świadomie grał wizją ostatecznej zagłady Europy i Niemiec – oceniła niemiecka gazeta.

"Za tą głośną groźbą nuklearną Putina ukryte jest jego główne przesłanie: władca Kremla podkreślił, że w jego kraju fabryki broni pracują na trzy zmiany oraz że gospodarka została przestawiona w (tryb) wojenny. Putin nawiązał tym do czasów sowieckich, kiedy na zbrojenia przeznaczano nawet 13 proc. produktu krajowego brutto” – przypomniał dziennik.

Jak zauważył, „Polska i kraje bałtyckie od miesięcy ostrzegały, że Niemcy, Francja i reszta Europy również będą musiały zwiększyć produkcję broni, aby przywrócić pewien stopień równowagi z czasów zimnej wojny”.

Tymczasem Europa nie jest obecnie w stanie wyprodukować wystarczającej ilości broni ani dla Ukrainy, ani dla siebie – podkreślił portal.

"Zachód musi dostosować się do znanej już ze starożytności maksymy: jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy za sąsiada ma się cynicznego mordercę, który brutalnie wykorzystuje najmniejszą słabość" – podsumował „Welt”

14:3601.03.2024

Francuski historyk: Rosja postrzega wojnę jako normalny sposób prowadzenia dyplomacji

Przywódcy Rosji postrzegają wojnę jako normalny sposób prowadzenia dyplomacji – ocenił w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" prof. Pierre Gonneau, francuski historyk specjalizujący się w dziejach Rosji.

Odkąd Władimir Putin doszedł do władzy, nastąpił wzrost liczby konfliktów, z mniej lub bardziej stałym stanem wojny – zauważył historyk, komentując czwartkowe orędzie Putina.

Jak podkreślił, Putin w żadnym momencie swojego przemówienia nie wspomniał o zakończeniu wojny.

Dziś dla Putina lepiej jest powiedzieć, że wojna może trwać, niż stwierdzić, że musi się szybko zakończyć – zaznaczył Gonneau.

Według historyka rosyjski przywódca musi kultywować mit niezwyciężonej Rosji, nawiązując m.in. do bitwy pod Stalingradem podczas II wojny światowej, a "imperium nie może istnieć bez wojny". "Putin stara się uosabiać mit cara jako mściciela i orędownika na rzecz sprawiedliwości. Na przykład, kiedy doszedł do władzy, prowadził narrację dotyczącą rozprawy z oligarchami" – ocenił znawca dziejów Rosji.

"Korupcja, tak naprawdę, nie zmniejszyła się, ale postawa przywódcy-obrońcy przemawia do ludności, podobnie jak wielkie kampanie antykorupcyjne w Chinach, gdzie wielcy dygnitarze zostali przyparci do muru" – wyjaśnił Gonneau.

Do tego dochodzi reputacja Putina jako +szachisty+, który wie wszystko i zna ruchy swoich wrogów. I choć reżim się zestarzał, Putin pozostaje popularny. Wszyscy (w Rosji) nienawidzą słabego cara – dodał.

W jego ocenie na Zachodzie trudno wyobrazić sobie wojnę imperiów, która trwa na Ukrainie od 2022 roku. Z kolei "rosyjscy przywódcy postrzegają wojnę jako normalny, akceptowalny i powszechny sposób prowadzenia dyplomacji" – ocenił.

W wygłoszonym w czwartek corocznym orędziu do narodu rosyjski dyktator Władimir Putin ostrzegł przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w przypadku wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę.

Powtórzył też wcześniejsze oskarżenia Kremla, że Zachód chce zniszczyć Rosję od środka i ostrzegł, że Rosja nie pozwoli nikomu ingerować w swoje sprawy wewnętrzne. W związku z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO zapowiedział wzmocnienie Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl