Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojska amerykańskie na stałe w Polsce. Co może mieć z tego nasz region?

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Żołnierze z USA regularnie biorą udział w ćwiczeniach na poligonie w Drawsku Pomorskim
Żołnierze z USA regularnie biorą udział w ćwiczeniach na poligonie w Drawsku Pomorskim archiwum
5,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy ma stacjonować w Polsce na stałe. Na jakie korzyści z umowy z USA może liczyć nasz region?

15 sierpnia - w Święto Wojska Polskiego i setną rocznicę Bitwy Warszawskiej – umowę o zacieśnieniu współpracy wojskowej podpisali minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. W Polsce stacjonować będzie wkrótce na stałe 5,5 tysiąca żołnierzy amerykańskim, to o tysiąc więcej niż do tej pory, w ramach rotacyjnej obecności US Army.

W Polsce powstanie także infrastruktura dla tych jednostek m.in. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na poligonie drawskim. Zostanie ono rozbudowane do Combat Training Centre – Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez siły zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych oraz innych sojuszników z NATO. Na te decyzję czekali także nasi samorządowcy i mieszkańcy powiatu drawskiego.

Wicestarosta drawski Mariusz Nagórski liczy, że wojsko w powiecie daje bezpośrednio zatrudnienie około 600 osobom. – Ale w otoczeniu, w usługach itp. wojsko tworzy pewnie kilka tysięcy miejsc pracy w powiecie – liczy i wymienia inwestycje, jakie już wykonano z myślą o Centrum Szkolenia Bojowego: kanalizacja na poligonie, osiedle mieszkaniowe dla żołnierzy, zaplecze treningowe. – To już nie te lata 80., że żołnierze mieli do dyspozycji tylko podgrzewane zimą namioty – dodaje. – Prace te trwają od 4-5 lat, a nie ukrywam, iż liczymy że teraz nabiorą rozmachu, że obok infrastruktury typowo wojskowej powstaną drogi, zmodernizowana zostanie kolej itp.. To będą miliardowe inwestycje. Do obecności wojska jesteśmy przyzwyczajeni „od zawsze”.

I to się już dzieje - PKP zapowiedziały, że wyremontują za fundusze resortu obrony – a właściwie odbudują – fragment linii kolejowej nr 410 między Grotnikami Drawskimi koło Złocieńca a Drawnem. Inwestycja ma związek z obronnością i dojazdem na poligon. Burmistrz Świdwina Piotr Feliński, gdzie mają stacjonować polskie myśliwce F-35, jakie Polska kupuje od USA, szacuje, że gdy baza powstanie konieczne będzie wybudowanie mieszań dla około 800 pilotów, pracowników obsługi bazy i członków ich rodzin.

Armia to także wymierne wpływy do kas samorządów – najbardziej korzystają gminy Kalisz Pomorski i Drawsko Pomorskie, na której w ogromnej części położony jest największy w Europie poligon drawski. To po kilkanaście milionów zł rocznie.

Na tyle nie może liczyć np. pobliski Złocieniec, który poligonu nie ma, ale w Budowie stacjonuje 2. Brygada Zmechanizowana. – Amerykanie w ramach obecności rotacyjnej byli już w Budowie, nie ukrywam, że zabiegam i lobbuję za tym, aby wrócili do nas i na stałe. Bo wiąże się to nie tylko z większymi wpływami do budżetu gminy, ale także w infrastrukturę, drogi itp. czy korzyściami dla lokalnego biznesu – burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski mówi, że rozmawiał m.in. z Agencją Mienia Wojskowego o możliwości postawienia hotelu dla żołnierzy. – Amerykanie deklarują np. chęć pomocy przy porządkowaniu z użyciem ciężkiego sprzętu zniszczeń po ubiegłorocznej nawałnicy.

Żołnierze z USA w Drawsku Pomorskim. Polsko-amerykańskie ćwi...

Zobacz także: Koszalin: Odprawa żołnierzy wyjeżdżających do Iraku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo