Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wściekły nietoperz ugryzł ludzi. W woj. zachodniopomorskim wytyczono obszar zagrożony chorobą

Marek Jaszczyński / gs24.pl
Nietoperz grasujący w okolicy Połczyna Zdroju ugryzł ludzi. Ma wściekliznę.
Nietoperz grasujący w okolicy Połczyna Zdroju ugryzł ludzi. Ma wściekliznę. Fot. sxc.hu
Dwie osoby zostały ugryzione przez zarażonego wścieklizną nietoperza. W celu uniknięcia rozprzestrzenienia się zagrożenia wytyczono obszar zagrożony, który obejmuje część powiatu świdwińskiego, łobeskiego i drawskiego.

Wściekliznę u nietoperza potwierdził Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. W celu niedopuszczenia do rozprzestrzenienia się zagrożenia wytyczono obszar zagrożony który obejmuje:
na terenie powiatu świdwińskiego w gminie Brzeźno, miejscowości: Koszarowo, Chomętowo, Półchleb, Wilczkowi, Chomętówko, Słonowice, Mulite, Brzeżno, Rzepczyno, Grądzkie, Kolonia Pęczerzyno, Pęczerzyno, Kolonia Miłoszewice, Sonino, Grabczewo, Więcław, Pęczerzyński Młyn, Karsibór;
na terenie powiatu łobeskiego, w gminie Łobez, obejmujący miejscowość Tarnowo, Rynowo;
na terenie powiatu drawskiego, w gminie Drawsko Pomorskie, obejmujący miejscowość Kolonia Łabędzie, Łabędzie.

Na obszarze zagrożonym należy w szczególny sposób uważać na zwierzęta domowe. - Psy powinniśmy wyprowadzać na smyczy i w kagańcu, koty natomiast trzymać w zamknięciu. Obowiązuje także zakaz polowań zbiorowych i odłowu zwierząt łownych - mówi Wojciech Gola, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Ze względu na szybkie zgłoszenie się do lekarza i rozpoczęciu cyklu szczepień życiu ugryzionych osób nie zagraża niebezpieczeństwo.

- Wścieklizna wylęga się w organizmie zarażonego człowieka od kilku miesięcy do trzech lat. Szczepienie rozpoczyna się natychmiast, aby wirus szczepionkowy mógł wyprzedzić wirus zarażenia - tłumaczy Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Tomasz Grupiński. Szczepienie podjęte zbyt późno byłoby nieskuteczne.

Od ukąszonych osób praktycznie nie można się zarazić.

- Wścieklizna roznosi się jedynie przez zarażenie przyranne. Zarażona osoba musiałaby nas ugryźć, wetrzeć swoją ślinę w nasze spojówki lub ranę - uspokaja Tomasz Grupiński.

Chore na wściekliznę nietoperze w województwie zachodniopomorskim to rzadkość. Wczorajszy przypadek jest trzecim od 2001 roku. - Nie należy się bać tych zwierząt. Każde ich nienormalne zachowanie należy zgłosić najbliższemu lekarzowi weterynarii lub odpowiednim służbom gminnym. Nie pozwalajmy dzieciom zbliżać się do zwierząt - mówi Tomasz Grupiński.

Jeśli nietoperz wpadnie do naszego mieszkania, powinniśmy zamknąć pokój i zadzwonić po pomoc. Nie należy dotykać ani płoszyć zwierząt. Każdy przypadek zachorowania lub padnięcia nietoperzy w obszarze zagrożonym powinien być zgłoszony do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świdwinie.

W okresie zimowym nietoperze możemy spotkać w piwnicach i na strychach naszych domów. - Zwierzęta te hibernują, czyli zapadają w zimowy sen. Pamiętajmy, że są one gatunkiem chronionym. Nie możemy więc ich płoszyć lub zabijać - mówi Tomasz Grupiński. Nietoperze są zwierzętami pożytecznym m.in. zjadają komary.

Źródło:
Uwaga na wściekliznę w Zachodniopomorskiem! Nietoperz ugryzł ludzi - gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!