Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyborcze "jedynki" w Szczecinku

(r)
Szczecineccy radni podczas obchodów 700-lecia.
Szczecineccy radni podczas obchodów 700-lecia. Fot. Rajmund Wełnic
W cieniu walki o fotel burmistrza Szczecinka rozegra się nie mniej ważny bój o mandaty radnych miejskich. Od tego, ile "szabel" w Radzie Miasta będzie miał przyszły burmistrz, zależy, czy będzie mu się ławo rządziło.

Do wzięcia jest 21 mandatów w szczecineckiej Radzie Miasta. Proporcjonalna ordynacja wyborcza i metoda przeliczania głosów na mandaty preferuje duże ugrupowania. Ważna jest także taktyka wyborcza - w jakim okręgu wystawić jakiego kandydata, kto będzie "jedynką" na liście, a kto i gdzie liderem konkurencyjnego ugrupowania.

Swoją rolę mają też do spełnienia kandydaci z odległych miejsc, znani w swoim środowisku, którzy "pracują" na dobry wynik całej listy. Praktyka pokazuje, że przy odrobinie szczęścia i aktywnej kampanii i oni mogą przeskoczyć faworytów ze swojej partii. Zwłaszcza, gdy świeżo upieczeni radni będą rezygnować z mandatów obejmując stanowiska w ratuszu, powiecie, czy firmach samorządowych (nie można łączyć obu funkcji). Dobry wynik lidera, a później jego rezygnacja, daje szansę na wejście do Rady nawet z niezbyt imponującym wynikiem. Tak było np. w poprzednich wyborach, gdy Jerzy Hardie-Douglas "wciągnął" z swoim okręgu radnego z piątym wynikiem na liście.

Mimo, że do zarejestrowania list wyborczych zostało jeszcze trochę czasu (wybory odbędą się 21 listopada, listy trzeba zarejestrować miesiąc wcześniej), nam udało się już ustalić, kogo wystawią szczecineckie partie komitety wyborcze do walki o radnych.

Platforma Obywatelska postawi na pierwszych miejscach wiceburmistrza Daniela Raka (okręg nr 1 osiedle Zachód - Kołobrzeska), szefową Amazonek Grażynę Kuszmar (okręg nr 2, część centrum), wiceprzewodniczącą RM Małgorzatę Bałę (okręg nr 3, część centrum) i burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa (okręg nr 4, dzielnice południowe).

- Marzeniem jest powtórka sprzed 4 lat, gdy zdobyliśmy 12 mandatów, ale łatwo nie będzie, bo rządzące partie zawsze trochę tracą - mówi D. Rak. Poza zmarłym niedawno Kazimierzem Lisem i Bogdanem Świerczyńskim, który nie chce już być radnym, wszyscy obecni reprezentanci PO w samorządzie walczą o reelekcję. Będą i nowe twarze - np. szef wędkarzy Mariusz Getka, czy działacze klubu Wielim Rafał Stasik i Szymon Ochocki.

Są i transfery z PO. Z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej (co prawda do Rady Powiatu) będzie startował Maciej Gaca, radny powiatowy. Co prawda członkiem PO nie był, ale przejście jest dość zaskakujące. Nie ma za to niespodzianek na lewicowej liście do ratusza - w "swoim" okręgu nr 1 tradycyjnie wystartuje kandydat na burmistrza Andrzej Bratkowski, w "dwójce" liderem jest radny Wojciech Knapik. W okręgu nr 3 listę otwiera pedagog i były wojskowy Roman Miazga, a w "czwórce" trener lekkiej atletyki Roman Toboła. - Liczymy na większość w nowej Radzie, czyli co najmniej 11 mandatów - mówi A. Bratkowski.

Zupełnie nowym graczem na lokalnej scenie jest ekologiczne Stowarzyszenie Terra. Tu "jedynkami" na liście będą osoby z zarządu organizacji - na pewno kandydatka na burmistrza Joanna Pawłowicz, szefowa Terry. Pozostałe miejsca mają obsadzić osoby z kierownictwa stowarzyszenia - właściciele sklepów z artykułami metalowymi Krzysztof i Małgorzata Sobczyk, mąż pani prezes Jacek Pawłowicz i nauczyciel Arkadiusz Szczepaniak. To jednak osoby raczej mało znane do tej pory z działalności innej niż ekologiczna. Dokładny podział miejsc na listach miał być ustalony w tych dniach. - Wśród naszych kandydatów są osoby znane, ale niezwiązane z żadną partią, ponad 90 procent nigdy nie była w żadnej partii - mówi Jacek Pawłowicz. Na jaki wynik liczy Terra? - Jesteśmy pewni, że mieszkańcy Szczecinka zagłosują najlepiej dla miasta - mówi dyplomatycznie J. Pawłowicz.

Realnie na swoje szanse patrzy natomiast Wspólnota Samorządowa Prawo i Sprawiedliwość, której szef Andrzej Modrzejewski (były dyrektor Lasów Państwowych w Szczecinku i kandydat na burmistrza) mówi o co najmniej 7 mandatach. Na magię nazwiska byłego wieloletniego burmistrza Mariana Golińskiego działacze Wspólnoty liczą w okręgu nr 1, gdzie listę otwierać będzie prawdopodobnie Małgorzata Golińska, córka tragicznie zmarłego posła. Sam A. Modrzejewski powalczy w "dwójce", a wiceprzewodniczący RM i były wiceburmistrz Roman Matuszak w "trójce". W okręgu nr 4 liderem będzie Waldemar Subocz, były radny, niegdyś związany z lewicą.

Jako jedyne swojego kandydata na burmistrza nie wystawia Forum Samorządowe, czyli ugrupowanie powstałe po rozłamie we WS PiS. - Nie chcemy brać udziału w "targaniu" po szczękach - mówi jeden z działaczy Forum. Jednak już listy do RM wystawia silne - w okręgu nr 1 szefa klubu i szczecineckiego nadleśniczego Janusza Rautszko, w "dwójce" byłą dziennikarkę Gaweksu Olgę Gasiul, w "trójce" radnego i szefa Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt Wiesława Drewnowskiego oraz w okręgu nr 4 byłego prezesa Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego Longina Graczkowskiego. - Oczekiwania to jedno, a realne szanse to drugie, ale w naszym zasięgu jest zdobycie 4-6 mandatów - mówi J. Rautszko.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!