Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Europarlamentu. Wybierzemy po raz trzeci

Archiwum
Archiwum
Przed nami wybory do Parlamentu Europejskiego. W maju wybierzemy 51 eurodeputowanych, którzy będą ubiegać się o mandat w 13 okręgach wyborczych. Dzisiaj o tym, po co nam europarlament i ile nas kosztuje.

Od momentu przystąpienia Chorwacji do UE w lipcu 2013 roku, w Parlamencie Europejskim zasiadało 766 posłów. Zmniejszono jednak ich liczbę i w tych wyborach zostanie wybranych 751 posłów na kolejną kadencję. Ci będą reprezentować ponad 500 milionów obywateli z 28 państw członkowskich. Od 1979 roku posłowie są wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich na okres 5 lat.

Wybory UE odbywają się zgodnie z zasadą reprezentacji proporcjonalnej. Wiek uprawniający do głosowania to 18 lat, z wyjątkiem Austrii, gdzie wynosi on 16 lat.

Obywatele państw UE pójdą do urn w trakcie czterodniowego okresu wyborczego w dniach 22-25 maja 2014 roku. Aby wybrać 51 posłów od PE, wyborcy w Polsce będą głosować pomiędzy 22 i 25 maja - dokładną datę ogłosi wkrótce prezydent. Wyniki z wszystkich 28 państw zostaną ogłoszone wieczorem, w niedzielę 25 maja.

Mandaty są przydzielane na podstawie liczby ludności poszczególnych państw członkowskich. Posłowie są podzieleni według poglądów politycznych, a nie przynależności państwowej. Grupy polityczne powstają po to, by lepiej bronić stanowisk swoich członków. Obecnie w PE istnieje siedem grup politycznych.

Z ciekawostek - administracja unijna to ok. 7 tys. osób W czerwcu 2013 liczba akredytowanych asystentów posłów do Parlamentu Europejskiego wynosiła 1.566.

Budżet Parlamentu na 2012 roku to było 1,7 mld euro. Wszyscy europosłowie otrzymują takie samo wynagrodzenie. Przed opodatkowaniem to prawie 8 tys. euro. Wynagrodzenie jest wypłacane z budżetu Parlamentu i po odliczeniu podatku UE wynosi 6,2 tys. euro. Dodajmy, że wynagrodzenie podstawowe to 38,5% podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Po ukończeniu 63. roku życia posłowie mają prawo do emerytury. Jej wysokość jest równa 3,5% wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!