MKTG SR - pasek na kartach artykułów

WYCHOWANIE: Nasze dziecko i zwierzęta

Rafał Czabrowski [email protected]
Marek Życki, kandydat na małego mistera wraz ze swoim kotkiem. Marek zajmuje obecnie trzecią pozycję w kategorii Mister Głosu.
Marek Życki, kandydat na małego mistera wraz ze swoim kotkiem. Marek zajmuje obecnie trzecią pozycję w kategorii Mister Głosu. Archiwum domowe
Maluchy chcą jeść z tej samej miski, co pies, przytulają się do krowy i świnki. I dobrze. Bo zwierzak może wspierać rozwój dziecka. I to nawet wtedy, gdy nie mieszka z nami w domu!

Mała Miss i Mister

Mała Miss i Mister

Trwa nasza zabawa dla dzieci. Zdjęcia wszystkich maluchów biorących udział w plebiscycie można zobaczyć na stronie www.gk24.pl/malamiss
Głosowanie na uczestników odbywa się za pomocą SMS-ów oraz kuponów drukowanych na łamach "Głosu" raz w tygodniu.
Oddanie głosu polega na wysłaniu na numer 71466 SMS-a o treści: GK.MISS.xx (gdzie xx to numer kandydatki z listy) lub GK.MISTER.xx (gdzie xx to numer kandydata z listy).
Koszt wysłania SMS-a wynosi 1,23 zł z VAT.

Gonitwy z ukochanym psem, ciepło kota zwiniętego w kłębek na kolanach, zabawy ze świnką morską to dla wielu z nas najmilsze wspomnienia z dzieciństwa.
Zwierzę to jedna z największych dziecięcych fascynacji. Dla niego malec zrobi wszystko. Doskonale wiedzą o tym terapeuci wykorzystujący w pracy z dziećmi psy czy konie. W obecności zwierząt dzieci lepiej się rozwijają: szybciej podejmują próby raczkowania i chodzenia, chcąc dogonić ukochanego pupila, są też śmielsze i bardziej pewne siebie.
Zafascynowane psotami, zabawami piłką z kotem i psem, piszczą ze szczęścia. Nierzadko to właśnie do ukochanego czworonoga są skierowane pierwsze słowa malucha.
Nawet jeśli nie mamy żadnego zwierzęcia w domu, to powinniśmy od najwcześniejszych miesięcy przekazywać dziecku miłość do nich.
Już kilkumiesięcznemu maluchowi pokazuj zwierzęta. Na spacerze zafascynuje go pies, gołębie, wiewiórki. Opowiadaj mu, co robią. Karmcie ptaki, pozwalaj malcowi rzucać im chleb i przyglądać się, jak jedzą. Starsze dziecko zachęcaj do obserwacji. Pytaj: "Co robi pies, kiedy się cieszy?", "A kiedy jest smutny?".
"Jak mówi krówka?" "Muuu". "A piesek lub kotek?" Maluchy bardzo lubią takie zabawy dźwiękonaśladowcze, a "hau" czy "miau" to często jedne z pierwszych wypowiadanych przez nie słów. Warto bawić się w ten sposób z dzieckiem, czytając mu książeczki, opowiadając, co znajduje się na obrazkach. W ten sposób przyspieszasz rozwój jego mowy.
Świat bajkowych zwierząt jest wyjątkowo bliski maluchowi, potrafi się z nim utożsamić. Porównujcie świat zwierząt ze światem ludzi. Zwracaj uwagę malucha, że kot czy pies też cieszy się, smuci, choruje. "Zwierzęce" bajki pomagają dziecku poradzić sobie z lękami (np. bajka o nieśmiałym zajączku, który pokonał swój strach przed lasem, bo musiał zdobyć lekarstwo dla mamy).
Tylko uwaga! Powinniśmy liczyć się z tym, że za jakiś czas malec zacznie nam wiercić dziurę w brzuchu, byśmy kupili mu kota, psa, królika czy chociaż szczurka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!