Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycinki drzew na Górze Chełmskiej. Czy są potrzebne? Nadleśniczy wyjaśnia [WIDEO, ZDJĘCIA]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
od 7 lat
Wycinki drzew, zniszczone ścieżki — czytelnicy i internauci alarmują: źle się dzieje na szlakach w pobliżu koszalińskiej Góry Chełmskiej. Tomasz Kurek, nadleśniczy z Karnieszewic, w rozmowie z nami odpowiada na wasze pytania.

Pogoda zrobiła się bardziej spacerowa. Biegacze, spacerowicze, rowerzyści wrócili na trasę "leśnej piątki". I dzwonią do redakcji żaląc się na stan ścieżek oraz wycinki, które całkowicie zmieniły krajobraz tej części Góry Chełmskiej. "Masakra. Las wycięty. Ścieżki rozjeżdżone. Scenografia do filmów o zagładzie — pisze jeden z internautów. Inny żali się, że chciał zrobić trasę z dziećmi, ale musiał się poddać.

Tomasz Kurek, nadleśniczy z Nadleśnictwa Karnieszewice, w rozmowie z nami tłumaczy, że wycinki mają charakter cięć sanitarnych: - Jeśli chodzi o obszar "leśnej piątki", który jest udostępniony dla mieszkańców, to są tam drzewostany, które poddawana są pewnym procesom naturalnym związanym m.in. ze zmianami klimatycznymi, i niestety jednym z takich gatunków jest świerk, który zamiera. To, co państwo widzicie, jest konsekwencja tego procesu. Musimy usuwać te drzewa na bieżąco. W tej chwili mamy okres zimowy, kiedy ten główny sprawca zamierania, czyli kornik drukarz, zimuje pod korą i to jest ten czas kiedy powinniśmy robić wycinki.

Nie mamy dla spacerowiczów dobrych wiadomości — wycinki na tym terenie jeszcze się nie skończyły. Ale jak zadeklarował nasz gość, będą prowadzone bez wykorzystania ciężkiego sprzętu. Za wycinkami pójdą nowe nasadzenia. Zgodnie z planem na tym terenie leśnicy zaplanowali miks gatunków - chcą stworzyć bardziej naturalny las, dostosowany do zmieniających się warunków atmosferycznych.

Nasz rozmówca obiecał też, że ścieżki uszkodzone przez ciężki sprzęt, zostaną naprawione jak tylko pozwoli na to pogoda. - W planie mamy konkretne prace naprawcze na tych trasach, a docelowo myślimy, by bardziej kompleksowo rozwiązać ten problem, czyli znaleźć takie rozwiązanie, które pozwoli połączyć dwie funkcję, jakie te trasy dziś spełniają, czyli funkcję społeczną i funkcję gospodarczą — mówi.

Leśnicy rozpoczynają też konsultacje dotyczące nowego planu urządzania lasu. To dokument, które zawiera opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Przygotowywany jest na 10 lat. Nowy plan, który zacznie obowiązywać w roku 2026 ma stawiać większy nacisk na społeczną funkcję lasu. Tomasz Kurek zapewnia nas, że leśnicy przy pracach nad planem wezmą pod uwagę głos mieszkańców.

Trzymamy za słowo!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera