Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygrać z autyzmem, czyli jak pokonać kidnapera

Iwona Marciniak [email protected]
Na pierwszym planie Bartek Dankowski w popisie wokalnym. W głębi Michał. Chłopców wspierają koleżanki z klasy integracyjnej: Agata, Sandra i Natalia.
Na pierwszym planie Bartek Dankowski w popisie wokalnym. W głębi Michał. Chłopców wspierają koleżanki z klasy integracyjnej: Agata, Sandra i Natalia. Fot. Karol Skiba
Mija pięć lat leczenia dzieci z autyzmem terapią behawioralną w Kołobrzegu. Rodzice, terapeuci i wyrywane z ich zamkniętego świata dzieci, świętowali w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi.

To właśnie w tej szkole pięć lat temu powstał Oddział Wspomagania Rozwoju Dzieci z Autyzmem i Pokrewnymi Zaburzeniami (jedyny w województwie stosujący wymagającą ogromnej pracy, ale niezwykle skuteczną terapię behawioralną).

Stworzyły go terapeutki: Agnieszka Buszka, Eliza Dziubak, Katarzyna Piechowiak, Aleksandra Rosiek i Irena Wojciechowska. Dwa lata wcześniej wyszkoliła je Anna Brudzińska z Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku.

- Przez pięć lat udało się nam pomóc 10 rodzinom - mówiła podczas spotkania terapeutka Agnieszka Buszka. - W tej chwili poddajemy terapii czworo dzieci. Każde ma swojego terapeutę, z którym pracuje w systemie jeden na jeden, cztery godziny dziennie. Nasz oddział prowadzi także punkt konsultacyjny, przez który przewinęło się już 33 dzieci - podsumowuje.

Bohaterami wzruszającego spotkanie jubileuszowego byli rodzice dzieci dotkniętych zaburzeniami neurologicznymi, określanymi mianem autyzmu.

- Autyzm jest jak kidnaper, porywający twoje piękne dziecko do innego świata, do którego nie masz dostępu - mówiła mama Tomka. W terapii dzieci z autyzmem niezwykle ważna jest wczesna diagnoza, ale ta często pada późno.

- Lekarze mówili nam, że wymyślamy sobie problemy, bo to, że 2,5-letni chłopiec nie mówi nie jest niczym wyjątkowym. A Michałek bełkotał, źle spał, nie słuchał tego, co mówimy, nie było z nim kontaktu - wspominała Monika Żybura, mama 10-letniego dziś chłopca.

Aktualnie Michał uczy się w SP nr 5. Realizuje program dzieci w normie intelektualnej. Podczas spotkania, gdy recytował wiersze i dowcipkował w skeczach, był po prostu uroczym, przejętym publicznym występem 10-latkiem. Jego starszy kolega, Bartek, który przeszedł podobną drogę, porwał słuchaczy wykonaniem piosenek i recytacją "Roty".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!