MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wykorzystaj tę przyprawę jako naturalny lek na trawienie i dnę moczanową. Zmniejsza ból, oczyszcza i uspokaja. Wypróbuj przepis na nalewkę

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
To skuteczny, naturalny lek na objawy napięcia przedmiesiączkowego i dny moczanowej, a także trawienie i pasożyty. Estragon to nie tylko przyprawa do mięs i sosów, ale też lecznicze zioło, które oczyszcza, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Wypróbuj nalewkę z estragonu na zgagę, wzdęcia, przeziębienie czy stłuczenia.

Spis treści

Jakie właściwości ma estragon?

Estragon (Artemisia dracunculus), inaczej bylica estragon, bylica draganek, estragon zwyczajny lub wężowe ziele (od łac. draco – wąż) to roślina należąca do rodziny astrowatych. Jest on stosowany głównie jako przyprawa jednak posiada także wiele cennych właściwości zdrowotnych.

Estragon w postaci nalewki możesz pić na trawienie czy PMS lub wsmarowywać w bolące stawy i stłuczenia.
Estragon w postaci nalewki możesz pić na trawienie czy PMS lub wsmarowywać w bolące stawy i stłuczenia. Liudmila Chernetska/gettyimages.com

W estragonie znajdziemy olejki eteryczne (m.in. estragol, limonen, nerol, alfa-pinen, tujon), związki kumarynowe, gorycze, garbniki, karoteny, flawonoidy, fitosterole, składniki mineralne, w tym jod, a także witaminy A i C.

Estragon chętnie stosowany jest w kuchni szczególnie we Francji, Hiszpanii i Niemczech jako przyprawa i dodatek do sosów, mięs, zup, pizzy czy sałatek. Wzmacnia on smak potraw, a ze względu na lekko słony smak jest zdrowym zamiennikiem soli kuchennej. Dzięki temu mogą go bez obaw stosować osoby chorujące na nadciśnienie i dbające o zdrową dietę.

Estragon na trawienie i dnę moczanową

Nalewka z estragonu pobudza trawienie, działa żółciopędnie i rozkurczowo, wspomaga pracę wątroby. Dzięki temu zmniejsza ból brzucha, wzdęcia, niestrawność i zgagę. Działa także antybakteryjnie, grzybobójczo i przeciwzapalnie, likwiduje pasożyty. Oczyszcza organizm i układ moczowy, bo działa moczopędnie. Wspomaga odporność i walkę z infekcją, łagodzi więc objawy przeziębienia takie jak katar, kaszel czy ból gardła.

Wskazana jest ona do stosowania dla kobiet zmagających się z objawami napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz innych problemów ze zdrowiem intymnym kobiet, takich jak bolesne miesiączki. Estragon zawarty w nalewce uspokaja, zmniejsza nerwowość i łagodzi stres.

Zewnętrznie nalewkę można stosować do nacierania siniaków, stłuczeń i opuchnięć oraz miejsc zmienionych reumatycznie. Dzięki temu nalewka zmniejsza obrzęk i usprawnia miejscowe krążenie krwi.

Jak zrobić nalewkę z estragonu?

Nalewka z estragonu do picia sprawdzi się w leczeniu dolegliwości trawiennych. Można stosować ją także do nacierania bolących miejsc w przypadku reumatyzmu czy dny moczanowej oraz stłuczeń, siniaków i obrzęków.

Ceniony fitoterapeuta dr Henryk Różański poleca zrobić ją tylko z dwóch składników w następujących proporcjach:

  • 100 g ziela estragonu,

  • 500 ml wódki 40 proc. obj. alk.

Jak zrobić nalewkę z estragonu?

  1. Ziele zalać alkoholem i pozostawić na co najmniej 7 dni.

  2. Po tym czasie przefiltrować.

  3. Pić 1-2 razy dziennie po 5 ml, a w czasie infekcji 4 razy dziennie taką samą dawkę, rozcieńczoną w mleku z miodem i sokiem malinowym.

Kto nie powinien stosować nalewki z estragonu?

Nalewka z estragonu ze względu na zawartość alkoholu nie może być stosowana przez:

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią,

  • dzieci i młodzież do 18. roku życia,

  • osoby uzależnione od alkoholu,

  • osoby z nietolerancją lub alergią na alkohol.

Również sam estragon nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, ponieważ rozrzedza krew i może doprowadzić do krwotoku.

Nalewkę z estragonu należy przyjmować według ściśle określonej dawki. Estragon zawiera bowiem estragol (składnik olejku eterycznego), który wykazuje działanie toksyczne i rakotwórcze. Jednak przedawkowanie jest trudne, ponieważ aby doszło do zatrucia dawki musiałyby być nawet stukrotnie większe od zalecanych. Niemniej jednak należy mieć to na uwadze i stosować się do zaleceń.

Źródło: Ziele estragonu – Herba Dracunculi Medycyna dawna i współczesna

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński