Wysoka wygrana Gwardii na koniec jesieni. Wycieczka Bałtyku [ZDJĘCIA]

Gwardia Koszalin (czerwono-niebieskie stroje) pewnie pokonała Odrę Chojna.
Gwardia Koszalin (czerwono-niebieskie stroje) pewnie pokonała Odrę Chojna. Jacek Wójcik
Atak zimy sprawił, że w 17. kolejce piłkarskiej IV ligi - ostatniej w rundzie jesiennej - odwołano trzy z dziewięciu meczów. Tytuł mistrza jesieni przypieczętowało Wybrzeże Rewalskie.

Wśród odwołanych meczów były trzy z udziałem drużyn z regionu. O ile w dwóch decyzje zapadły z wyprzedzeniem, to Bałtyk Koszalin odbył niepotrzebną wycieczkę do Polic, gdzie zastał pokryte śniegiem euroboisko.

- Gospodarze zrobili wszystko, aby mecz nie doszedł do skutku. Na dworze +4,3 °C, brak opadów i całkowity brak chęci, aby mecz się odbył. Od godziny 8.00 telefony, abyśmy tylko przypadkiem nie przyjechali. Żadnej próby odśnieżenia boiska a śnieg odchodził od murawy kiedy był zsuwany obuwiem. Inne kluby potrafiły załatwić sobie obce boiska ze sztuczną nawierzchnią, aby tylko zagrać, a KP Chemik Police nie potrafił (nie chciał) zrobić nic, aby przygotować swoje boisko (graliśmy tam w marcu). Od godziny 8.00, kiedy zadzwonili, do 12.00 nie zrobili dosłownie nic. W podobnych przypadkach PZPN nie miał wątpliwości i ukarał walkowerami drużyny trzecioligowe: Świt Skolwin i Jarotę Jarocin. Oczekujemy na podobną decyzję od Wydziału Gier ZZPN - można przeczytać na profilu Bałtyku.

W rozegranych meczach dwie wygrane drużyn z regionu. Aż 9 goli obejrzeli kibice na stadionie przy ul. Fałata w Koszalinie, gdzie Gwardia rozbiła 7:2 Odrę Chojna. Na trudnej murawie Gwardia już po 7. minutach prowadziła 2:0, po trafieniach Adriana Cybuli i Marcina Gawrona. Ten ostatni w 16. min trafił po raz drugi, a kolejne gole zdobyli Sebastian Milanowski i ponownie Cybula. Dość niespodziewanie goście zdołali dwa razy zaskoczyć najlepszą defensywę IV ligi, po rzutach rożnych. Mieli też sytuację sam na sam z bramkarzem, zakończoną strzałem w słupek. Po zmianie stron, przy padającym momentami śniegu, gospodarze wykorzystali jeszcze dwie z kilku sytuacji, pieczętując wygraną.

Na euroboisku w Kołobrzegu swój mecz rozegrała Perła URB Dygowo. Gospodarze pokonali Unię Dolice 2:0. Wynik otworzył Łukasz Wiśniewski strzałem głową, po dośrodkowaniu Mikołaja Duwe. Jeszcze przed przerwą zespół z Dygowa miał kilka okazji do podwyższenia wyniku, ale żadnej nie wykorzystał. Po zmianie stron odważniej zagrali goście. Unia stworzyła kilka sytuacji, strzeliła też 2 gole, ale ze spalonych. Perła przypieczętowała wygraną w ostatniej akcji meczu.

Trzy pozostałe zespoły z regionu z wyjazdowymi porażkami. Darłovia Darłowo przegrywała do przerwy 0:2 na boisku (naturalnym) Białych Sądów i nie był to najwyższy wymiar kary. Po zmianie stron wystarczył jej niespełna kwadrans, żeby wyrównać. Niestety, w 69. i 72. min gospodarze zdobyli kolejne 2 gole i zwyciężyli 4:2. Przerwę zimową Darłovia spędzi w strefie spadkowej.

Na ostatnim miejscu w tabeli kończy 2023 rok Wieża Postomino. W meczu zespołów z dołu tabeli remisowała do przerwy 0:0 na euroboisku w Wałczu. Po zmianie stron dwa gole Orła zapewniły mu zwycięstwo i awans do strefy barażowej.

W kiepskim stylu zakończył wiosnę Olimp Gościno. Z wyjazdu do rezerw Błękitnych Stargard wrócił z bagażem pięciu goli i ma tylko 2 pkt przewagi nad strefą barażową.

Mistrzem jesieni zostało Wybrzeże Rewalskie Rewal. W hicie 17. kolejki pokonało na wyjeździe 2:1 Kluczevię Stargard, która po tej porażce traci do lidera 15 punktów i marzenia o III lidze musi raczej odłożyć na kolejny sezon.

Wyniki:
Gwardia Koszalin - Odra Chojna 7:2 (5:2), 1:0 Cybula (4.), 2:0, 3:0 Gawron (7., 16.), 3:1 Orman (23.), 4:1 Milanowski (27.), 5:1 Cybula (39.), 5:2 Nagaj (43.), 6:2 Piotrowski (50. karny), 7:2 Zalewski (73.)

Biali Sadów - Darłovia Darłowo 4:2 (2:0), 1:0 Inczewski (21.), 2:0 Magnuski (39.), 2:1 Rokicki (52.), 2:2 Stankiewicz (58.), 3:2 Surma (69.), 4:2 Magnuski (72.)

Orzeł Wałcz - Wieża Postomino 2:0 (0:0), 1:0 Trzmiel (76. karny), 2:0 Abramczuk (78.)

Perła URB Dygowo - Unia Dolice 2:0 (1:0), 1:0 Wiśniewski (15.), 2:0 Procner (90+4)

Błękitni II Stargard - Olimp Gościno 5:0 (20), 1:0 Marczak (19.), 2:0 Błaszczyk (24.), 3:0 Marczak (56.), 4:0 Wróbel (59.), 5:0 Zamiara (68.)

Kluczevia Stargard - Wybrzeże Rewalskie Rewal 1:2 (0:1)

Chemik Police - Bałtyk Koszalin, Mechanik Bobolice - Iskierka Szczecin i MKP Szczecinek - Ina Goleniów odwołane.