Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysoki poziom rzeki Niezdobnej w Szczecinku. Tak nie było od lat [ZDJĘCIA]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wodowskazy u początku rzeczki pokazują przekroczone stany alarmowe.
Wodowskazy u początku rzeczki pokazują przekroczone stany alarmowe. Rajmund Wełnic
Rzeka Niezdobna w Szczecinku nie bez przyczyny jest nazywana rzeczką, bo zwykle płynie leniwie, przelewając niewielkie ilości wody z jeziora Trzesiecko do Wielimia. Ale nie tej wiosny, czy też jeszcze zimy. Niezdobna, prawidłowo zwana Nizicą, toczy wezbrane nurty niczym górski potok.

Wodowskazy u początku rzeczki pokazują przekroczone stany alarmowe. Poziom wody w Niezdobnej jest tak wysoki, że płynie ona powyżej wybetonowanej niecki. Miejscami rozlewa się na błonia i podtapia okoliczne tereny. Są miejsca, gdzie sięga nawet rur różnych podziemnych instalacji przecinających koryto rzeczki. To potencjalnie największe zagrożenie, bo taka tama spiętrza wodę utrudniając jej przepływ, mogą się tu także zatrzymać różne rzeczy wpływające w dół.

Dodajmy, że jaz koło szczecineckiego zamku jest podniesiony całkowicie. A mimo to poziom wody w Trzesiecku też jest najwyższy od lat i zatopione są niżej położone nadjeziorne bulwary.

Oczywiście o powodzi nie ma mowy, te zagrożenie wyeliminowano w XIX wieku prostując koryto meandrującej Niezdobnej (wówczas zwanej Niesedop) i obniżając poziom wody w Trzesiecku i Wielimiu. Uzyskano wówczas znaczne połacie ziemi pod park czy uprawy.

Wcześniej wiosenne roztopy często powodowały zalewanie Szczecinka (pamiątką po jednej z większych powodzi jest tabliczka na ratuszu pokazująca poziom jednej z nich). Mieszczanie, a raczej chłopi, bo w wiekach wcześniejszych było ich w mieście wielu, swoje plony przed zalaniem chronili w stodołach ulokowanych na największym wzniesieniu, czyli dzisiejszej górce wodociągowej. Stąd ówczesna nazwa Wzgórze Stodół. Jeszcze w początkach XX wieku górka była nimi zastawiona.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera