Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa poświęcona powstaniu styczniowemu w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. płk Stanisława Paszkiewicza mieści się przy ul. Wojska Polskiego 70 w Koszalinie. Można je zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 9-15 (od kwietnia do września w godz. 10-17). Bilety w cenie 5-18 zł.
Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. płk Stanisława Paszkiewicza mieści się przy ul. Wojska Polskiego 70 w Koszalinie. Można je zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 9-15 (od kwietnia do września w godz. 10-17). Bilety w cenie 5-18 zł. Radek Koleśnik
- W tym roku obchodziliśmy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Dla upamiętnienia tego wydarzenia przygotowaliśmy wystawę czasową, prezentującą powstańcze pamiątki – wskazuje dr Wojciech Grobelski, adiunkt Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.

Powstanie styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmuje się 22 stycznia 1863 r., gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy. Powstanie pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i odcisnęło ogromne piętno na dążenia niepodległościowe kolejnych pokoleń Polaków. To wspólna historia Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców, którzy walczyli z caratem. W powstaniu wzięło udział ok. 200 tys. osób, ponad 20 tys. zginęło. Represje, które dotknęły ocalałych przy życiu i ich rodziny były niezwykle dotkliwe: konfiskata majątku, zsyłki na Sybir, prześladowania.

- Postanowiliśmy uczcić rocznicę wybuchu powstania wystawą czasową, która prezentowana będzie do końca roku – mówi dr Wojciech Grobelski, adiunkt Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. - Można na niej zobaczyć kolekcję pocztówek patriotycznych z reprodukcjami obrazów Artura Grottgera, który był artystą sławiącym etos powstania styczniowego. Mamy też wydane we Lwowie śpiewniki patriotyczne z okresu zaborów, w tym jeden opublikowany z okazji 30. rocznicy powstania styczniowego.

Ciekawostką jest oryginalna szabla powstańcza ze zbiorów Zygmunta Bielskiego, która należała do jego pradziadka, uczestnika powstania. Jest też biżuteria patriotyczna – medalion noszony przez prababcię pana Zygmunta.

Ekspozycję uzupełniają repliki broni, banknoty carskie z okresu zaborów, liczne wydawnictwa z okresu międzywojennego, poświęcone powstaniu oraz rekonstrukcja ubioru dwóch powstańców – oficera i strzelca. Warto też zwrócić uwagę na komplet odznaczeń – Krzyż Niepodległości i Medal Niepodległości. Wreszcie, wśród eksponatów jest broń, która pokazuje, jak kiepsko uzbrojeni byli powstańcy. Kosy, widły czy drągi to była ich podstawowa broń, służąca do strącania kawalerzystów z koni.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera