MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XXI Białoborskie Kolędowanie [wideo, zdjęcia]

Magdalena Michalska
Przegląd świątecznego dorobku chórów i zespołów działających przede wszystkim w parafiach i szkołach, został ciepło przyjęty przez mieszkańców regionu, o czym najlepiej świadczyło wypełnione po brzegi wnętrze świątyni.
Przegląd świątecznego dorobku chórów i zespołów działających przede wszystkim w parafiach i szkołach, został ciepło przyjęty przez mieszkańców regionu, o czym najlepiej świadczyło wypełnione po brzegi wnętrze świątyni. Magdalena Michalska
Od ponad dwóch dekad w Białym Borze celebrowany jest dialog pomiędzy tradycjami Wschodu i Zachodu, a 24 stycznia, po raz kolejny Dobra Nowina została ogłoszona śpiewem w dwóch językach: polskim i ukraińskim.

Zwyczaj wspólnego kolędowania narodził się w 1996 roku. Jego inicjatorem był Włodzimierz Fil, który zaproponował Irenie Kowalskiej - prowadzącej chór parafii rzymskokatolickiej i Irenie Drozd z Rady chóru parafii greckokatolickiej, aby wspólnie w okresie bożonarodzeniowym cieszyli się z narodzin Pana.

Dwa pierwsze kolędowania miały miejsce na sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. T. Szewczenki. Wówczas to obie społeczności były jeszcze na etapie budowania swoich świątyń. Począwszy od trzeciej edycji, wydarzenie odbywa się naprzemiennie, jednego roku w cerkwi, kolejnego - w kościele.

W roku 2016 honory głównego organizatora pełniła białoborska Cerkiew, Związek Ukraińców w Polsce - Koło w Białym Borze, Zespół Szkół Nr 2 oraz chór parafialny. Spotkanie, zgodnie z tradycją - miało na celu wspólne przeżycie Bożego Narodzenia oraz integrację społeczności polskiej i ukraińskiej zamieszkującej gminę Biały Bór.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński