Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za rady zapłaci fiskus

Joanna Boroń
Od stycznia  osoby najuboższe, młode, seniorzy, kombatanci i weterani, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz ofiary klęsk żywiołowych będą mogły ubiegać się o bezpłatną pomoc prawną.
Od stycznia osoby najuboższe, młode, seniorzy, kombatanci i weterani, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz ofiary klęsk żywiołowych będą mogły ubiegać się o bezpłatną pomoc prawną. archiwum
Od stycznia osoby najuboższe, młode, seniorzy, kombatanci i weterani, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz ofiary klęsk żywiołowych będą mogły ubiegać się o bezpłatną pomoc prawną.

Na terenie całego kraju w ponad 1500 punktach m.in. adwokaci i radcowie prawni udzielać będą bezpłatnych porad prawnych w ramach rządowego programu nieodpłatnej pomocy prawnej. Specjaliści będą przyjmować w lokalach użyczonych przez samorządy. Za swoją pracę dostawać będą wynagrodzenie. Na naszym terenie w ramach tego programu 51 adwokatów będzie udzielać pomocy w wyznaczonych miejscach - porady będą między innymi udzielane w 2 punktach w Koszalinie: MOPS przy ul. Monte Cassino oraz ZBM przy ul. Łużyckiej. Już niedługo na stronie www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl pojawi się lista wszystkich punktów, do których od stycznie będzie można udać się po pomoc.

Dla kogo rady?

Nie każdy jednak będzie mógł liczyć na tego rodzaju wsparcie. Zgodnie z ustawą prawo do niej ma kilka grup osób. Darmową pomoc prawną otrzymają, wyłącznie na etapie przedsądowym, osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, osoby, którym przyznano świadczenie z pomocy społecznej, osoby, które ukończyły 65 lat, oraz osoby posiadające ważną kartę dużej rodziny, a także kombatanci, weterani.

Z jakimi problemami?

Pomoc obejmuje przede wszystkim poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach lub o spoczywających obowiązkach. Ale nie tylko. Prawnik powinien wskazać sposób rozwiązania problemu prawnego, udzielić pomocy w sporządzeniu projektu pisma, pod warunkiem jednak, że sprawa znajduje się na etapie przedsądowym i nie toczy się jeszcze postępowanie przygotowawcze. W innych przypadkach do prawnika należy sporządzenie projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe albo postępowanie sądowoadministracyjne, sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym, ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Ważna uwaga: osoby udzielające nieodpłatnej pomocy prawnej nie pełnią funkcji pełnomocnika przed sądem.

Nie z każdym problemem

Taka pomoc nie może dotyczyć spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej; spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.

Adwokat, radca, prawny, doradca podatkowy

Nieodpłatnej pomocy prawnej udzielać będą adwokaci i radcowie prawni. Natomiast w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający trzyletnie doświadczenie). Jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach również aplikanci adwokaccy lub radcowscy z upoważnienia odpowiednio - adwokata lub radcy prawnego udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!