Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za wymianę wodomierzy lokatorzy z Koszalina muszą zapłacić

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
archiwum polskapress/ zdjęcie poglądowe
Jedna z naszych czytelniczek zgłosiła problem dotyczący wymiany wodomierzy na terenie Spółdzielni Nasz Dom, a konkretnie tego, że mieszkańcy mają dopłacić do nowych urządzeń. - Obarczenie nas kosztami rzędu kilkuset złotych, i to jeszcze przed świętami, to jakieś nieporozumienie - słyszymy od koszalinianki.

To wydatek rzędu około 160 - 250 złotych za wodomierz, a jedno z tych urządzeń - do ciepłej wody - jest jeszcze ważne przez rok, jak utrzymuje koszalinianka. I dopytuje: skąd takie ceny urządzeń w obliczu tego, że płaci się czynsz, fundusz remontowy? Czy nie dałoby się tej wymiany rozłożyć w czasie i zmniejszyć obciążenia finansowe, to znaczy najpierw jeden wodomierz na zimną wodę, potem drugi, na ciepłą? Dlaczego wymienia się wodomierze, które mają jeszcze roczną ważność? - dopytuje czytelniczka.

Jak się okazuje procedury wymiany wodomierzy związane są z regulaminem rozliczania wody i statutem Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Nasz Dom, w którym czytamy, że koszt wymiany wodomierzy oraz niezbędnych części dodatkowych związanych z jego wymianą pokrywa właściciel lokalu. W myśl tych przepisów wodomierz nie należy do części wspólnych, a tym samym nie można jego wymiany czy naprawy sfinansować w ramach czynszu czy funduszu remontowego. O tym mieszkańcy zostali poinformowani w stosownym piśmie.

- Ponadto zaproponowaliśmy mieszkańcom, że w przypadku, gdy ktoś się zgadza na szybszą wymianę wodomierza o rok (dotyczy to wodomierza na ciepłą wodę), to urządzenie możemy wymienić teraz przy jednoczesnej wymianie z wodomierzem na zimną wodę - wyjaśniał Wiesław Kozieja, prezes zarządu Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Nasz Dom. To rozwiązanie dla tych, którzy na przykład nie chcą ponownie udostępniać lokalu na ten cel albo już teraz wiedzą, że w wyznaczonym terminie ich nie będzie.
- Oczywiście nie ma takiego przymusu, a jeśli komuś nie pasuje takie rozwiązanie to może poczekać z wymianą do przyszłego roku. Ale musi się liczyć z tym, że w przyszłym roku wymiana może być droższa z trzech powodów. Po pierwsze rosnąca inflacja, po drugie mniejsza ilość wodomierzy do wymiany może wygenerować wyższą cenę za jego wymianę oraz, po trzecie, trzeba będzie zapłacić za dodatkowy dojazd (w tym roku mieszkańcy za dojazd płacą raz za wymianę dwóch wodomierzy). W wyniku takiego rozwiązania w następnych wymianach (a te są co 5 lat), będzie już ujednolicony termin wymiany obu wodomierzy, co wygeneruje mniejsze koszty dla mieszkańców - podsumował Wiesław Kozieja.

Jak dowiedzieliśmy się w spółdzielni, poza nielicznymi pojedynczymi przypadkami, mieszkańcy w większości zgadzają się jednak na szybszą wymianę wodomierzy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera