Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żaglowiec ''Wąż Gorynych" zawinął do portu w Darłowie [ZDJĘCIA]

Wojciech Kulig
Wyjątkowo okazały żaglowiec zawinął niedawno do portu w Darłowie. Na jego pokładzie są podróżnicy z Rosji, którzy wyruszyli w międzynarodową wyprawę badawczą.

Trójgłowy i ogoniasty ''Wąż Gorynych” - bo tak nazywa się żaglowiec wypłynął z brzegów rzeki Usa w Rosji. - Łódź jest wyposażona w dwa żagle, ale zainstalowany jest również silnik 46 koni mechanicznych, w celu zwiększenia prędkości. Prędkość “Węża Gorynych” wynosi od pięciu do sześciu węzłów, czyli około dziewięciu kilometrów na godzinę - informuje Artur Wejnerowski z biura promocji Urzędu Miasta w Darłowie. Łódź wykonana jest z sosny karelskiej, jej wymiary to 16 metrów długości i cztery szerokości. Statek ma dwie podwójne i dwie pojedyncze kabiny, kabinę dla sześciu osób i kuchnię.

Na pokładzie żaglowca są doświadczeni podróżnicy. W projekt zaangażowani są także naukowcy. Wyprawę wspiera Rosyjski Instytut Badawczy Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego im. D.S. Likhachev. Ponadto na pokład wchodzą pasażerowie Wszechrosyjskiego Towarzystwa Osób Niepełnosprawnych. Mini-grupy, składające się z trzech do pięciu osób, spędzają dwa lub trzy dni na wędrówkach. Obecnie załoga płynie po Morzu Bałtyckim. Ich celem jest odwiedzenie w ciągu dwóch lat terytorium 18 regionów Federacji Rosyjskiej i 9 krajów europejskich.

- Entuzjastyczni badacze, podróżujący głównie na własny koszt, postawili sobie dwa ambitne zadania: po pierwsze, chcą znaleźć położenie geograficzne pierwotnych Varangian, gdzie przenieśli się do Staraya Ladoga. Po drugie, chcą ustalić ich pochodzenie etniczne. Do końca kwestie te nie zostały wyjaśnione, bo istnieje wiele różnych wersji - dodaje Artur Wejnerowski.

Kierownikiem ekspedycji „Droga Rurika” jest Hieromonk Feoktist (Pietrow), założyciel duchownego i kulturalnego Kremla „Bogatyrskaya Sloboda”. Jest to projekt ożywienia staroruskiego heroizmu, który działa w Parku Narodowym Samara Luka. Kapitanem wieży „Serpent Gorynych” jest Andrei Samokhlebov, który kilkakrotnie pokonał już Morze Bałtyckie. Pilotem jest Jurij Naumow, organizatorem regat Kizhi. Innym członkiem wyprawy jest Nikolai Shesterin, admirał Okręgowej Nawigacji Zhiguli. Czworonożny żeglarz - pies o imieniu Varyag (krzyżówka wilka, husky i husky) - początkujący podróżnik, odbywa pierwszą podróż w swoim życiu.

Szlak przebiega przez: Samarę, Uljanowsk, Niżny Nowogród, Iwanowo, Jarosław, Wołogda, Leningrad, Kaliningrad, Nowogród, Psków, Twer, Moskwa, Ryazan, regiony Włodzimierza, republiki Tatarstanu, Czuwaszji, Mari El i Karelii, Finlandie, Szwecje, Norwegie, Danie, Niemcy, Polske, Litwe, Łotwe i Estonie.

Tegoroczny plan (pierwszy etap wyprawy) przedstawia się następująco: Bogatyrskaya Sloboda - Tolyatti - Uljanowsk - Kazań - Czeboksary - Niżny Nowogród - Ples - Kostroma - Jarosław - Rybinsk - Czerepowiec - Belozersk - Kirillov - Witegra - Petersburg - Petersburga - Petersburga - Petersburga - Petersburga Helsinki - Wyspy Alandzkie - Sztokholm - Wyspa Gotlandzka - Wyspa Bronholm - Kopenhaga - Oslo - Lubeka - Rostock - Wyspa Rugia - Szczecin - Kołobrzeg - Darłowo - Ustka - Gdańsk - Bałtijsk - Kaliningrad.

Jesienią 2019 r. Statek będzie stać na zimę jako eksponat w Muzeum Oceanografii w Kaliningradzie, a wiosną 2020 r. będzie kontynuował "wędrówkę".

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto