Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagroda jamneńska - trzcina już pokrywa dach, w środku są piece

Joanna Krężelewska
Dach chaty pokrywa się właśnie strzechą. Historyczna zagroda jamneńska ma być gotowa do 10 grudnia tego roku.
Dach chaty pokrywa się właśnie strzechą. Historyczna zagroda jamneńska ma być gotowa do 10 grudnia tego roku. Radosław Brzostek
Prace postępują zgodnie z planem, zatem już w grudniu będziemy mogli odwiedzić nową atrakcję turystyczną - historyczną zagrodę jamneńską z XIX wieku.

Domy, których dachy kryto strzechą, w XIX wieku, ale też na początku ubiegłego stulecia stuleciu stanowiły typowy element krajobrazu na wsi. Jak wygląda zastosowanie tej metody pokrycia dachu można zobaczyć na osiedlu Jamno. - Strzechą jest właśnie kryta chałupa, czyli budynek, w którym otwarta zostanie wystawa o historii i kulturze Jamna - informuje Bogna Buziałkowska z koszalińskiego Muzeum, które jest inwestorem projektu. - W chałupie będzie można też zobaczyć dwa piękne piece kaflowe. Trwa ich montaż. Jednocześnie powstaje kuchnia - tu piec również będzie w pełni funkcjonalny.

Obok budynku mieszkalnego, typowej dla zabudowy jamneńskiej chałupy, powstaje też budynek gospodarczy - stodoła. - A w niej dwie sale warsztatowe i sala konferencyjna. W stodole stanie piec do wypieku chleba. W planie mamy bowiem między innymi zajęcia kulinarne czy warsztaty wypalania naczyń - zdradza Bogna Buziałkowska.

Planów jest zresztą mnóstwo, bo sama zagroda pozwala na realizację wielu projektów. Na dziedzińcu organizowane będą jarmarki jamneńskie i festyny. Dla miłośników aktywnego wypoczynku przygotowana będzie trasa rekreacyjna „śladami pozostałości historycznych zabudowań w Jamnie”. Dostępna ma być w wersji tradycyjnej - na drukowanej mapie, ale też nowoczesnej - w formie aplikacji „Z Julkami po Jamnie”. Sama aplikacja będzie oparta na lokalnej legendzie o dobrych skrzatach z Jamna. Julki mieszkają podobno w głębi starego kurhanu przy drodze z Jamna do Łabusza. Kto wie, może przeniosą się do zagrody...

Koszt całości to 4,58 mln złotych. Z tego prawie 60 proc. to dofinansowanie z funduszy unijnych, z Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

Zobacz także: Rozmowa Tygodnia GK24

POLECAMY:

Sinice Bałtyk 2018. Gdzie zakaz kąpieli. Zamknięte i otwarte kąpieliska

Zaćmienie Księżyca. W koszalińskim obserwatorium mieszkańcy spoglądają w niebo [wideo, zdjęcia]

Skrajnie zaniedbane zwierzęta odebrano 85 - letniemu mężczyźnie, który sam potrzebował pomocy

Sunrise Festival w Kołobrzegu. Jak bawili się festiwalowicze? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Sztafeta śmiałków, którzy jako pierwsi pokonali Bałtyk wpław, już w Kołobrzegu

Drop koło Barwic. Ptak, który wymarł w latach 80., powraca [zdjęcia]

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!