Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie koronarwirusem: Mniej krwiodawców, a krew wciąż tak samo potrzebna

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Radek Koleśnik
W związku z epidemią koronawirusa spadła liczba honorowych krwiodawców. Krew do ratowania zdrowia i życia pacjentów jest niezbędna, dlatego centra krwiodawstwa wprowadziły dodatkowe środki ostrożności i wciąż działają.

W koszalińskim Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa krew oddaje dziennie średnio od 20 do 40 dawców. We wtorek było ich zaledwie kilku. O podobnej sytuacji informują na stronach internetowych oddziały w całej Polsce. Świat zmaga się z epidemią koronawirusa, ale... pacjenci wciąż chorują. Dochodzi do wypadków komunikacyjnych, przeprowadzane są operacje.

- W szpitalach przekładane są terminy planowych zabiegów, jednak wielu z nich, przede wszystkim ratujących życie pacjentów, zmienić się nie da. To oznacza, że krew, której przecież nie można niczym zastąpić, jest wciąż potrzebna - akcentuje Ewa Kłosińska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie.

Terenowe oddziały krwiodawstwa działają, w regionie można też odwiedzić punkty mobilne. Mogą się do nich zgłaszać zdrowi dawcy, którzy w ostatnim czasie nie podróżowali do innych krajów oraz nie mieli kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną. Osoby z grup ryzyka powinny zostać w domach.

- W centrach krwiodawstwa i naszych terenowych oddziałach wprowadziliśmy dodatkową selekcję dawców. Przeprowadzamy poszerzony wywiad, mierzymy im temperaturę. Dodatkowe środki ostrożności dotyczą też naszych pracowników - podkreśla Ewa Kłosińska, dyrektor RCKiK w Szczecinie. - Warto zajrzeć na naszą stronę internetową, na której można znaleźć szczegółowe informacje o tym, kto może oddać krew. Apelujemy do zdrowych osób, które nie są w grupie ryzyka i które nie mają kontaktu z osobami z takich grup, o oddawanie krwi. Jest ona potrzebna szczególnie teraz.

Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa można też znaleźć informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. W zapasach jest najmniej grupy AB RhD- i 0 RhD-, jednak potrzebne są wszystkie grupy. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD-, gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków.

Krew lub jej składniki mogą oddawać zdrowe osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Adresy, numery kontaktowe, godziny otwarcia terenowych oddziałów - znajdziecie na stronie www.krwiodawstwo.szczecin.pl.

Od poniedziałku ograniczone funkcjonowanie instytucji w Koszalinie

Koronawirus w Koszalinie i woj. zachodniopomorskim. Raport o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w regionie

Czy na pewno wiesz, jak chronić się przed koronawirusem SARS-CoV-2? Mycie i dezynfekcja dłoni, niedotykanie twarzy, unikanie osób z objawami infekcji, dużych skupisk ludzi i podróży w określone rejony świata mogą nie wystarczyć!Sprawdź, jakie źródła zakażenia można łatwo przeoczyć – w tych 10 sytuacjach proponujemy zmianę zachowania na takie, które zwiększa bezpieczeństwo.

Jak nie zarazić się koronawirusem? Sprawdź, kiedy możesz nie...

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Zobacz także Sergiusz Karżanowski, lekarz z Koszalina o koronawirusie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo