Zapasy: Gospodarze rządzili

Jacek Wójcik [email protected]
Krzysztof Bieńkowski (czerwony kostium) powtórzył sukces sprzed roku.
Krzysztof Bieńkowski (czerwony kostium) powtórzył sukces sprzed roku. Jacek Wójcik
Trzy tytuły mistrzowskie zdobyli zapaśnicy z klubów naszego regionu podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Białogardzie. Kadrowicze z AKS Białogard jadą do Dagestanu.

Mistrzostwa kraju do 23 lat w stylu wolnym odbywały się w Białogardzie trzeci rok z rzędu. W tym roku zaprezentowało się 71 zawodników z 29 klubów. Gospodarze, którzy przed rokiem wywalczyli trzy tytuły i wygrali klasyfikację klubową byli blisko powtórki. Ostatecznie skończyło się na czterech miejscach na podium (w tym dwa złote medale) oraz triumfie zespołowym. Podopieczni trenera Cezarego Jastreba zdobyli w sumie 106 punktów wyraźnie wyprzedzając kolejne kluby, Ceramika Krotoszyn (89 pkt) oraz ZTA Zgierz (59).

- Można powiedzieć, że wszystko przebiegało według oczekiwań. Nie ukrywam jednak, że liczyłem również na wygraną Patryka Dulinowskiego. Po bardzo wyrównanej walce uległ w finałowym pojedynku Sebastianowi Jezierzańskiemu z Dębu Brzeźnica, gdzie ostatnia decyzja sędziów była trochę kontrowersyjna - powiedział trener Jastreb. Dodajmy, że Dublinowski bronił tytułu zdobytego przed rokiem w wadze do 84 kg. W tej samej kategorii miejsca 7-8 podzielił Tomasz Kosmala z AKS.

Tytuły udało się obronić Krzysztofowi Bieńkowskiemu i Zbigniewowi Baranowskiemu. Bieńkowski, który we wrześniu startował na mistrzostwach świata seniorów w Budapeszcie (odpadł w 1/8 finału) bez problemu wygrał wagę do 66 kg. W finale pokonał Pawła Drzeżdzonia (Dąb Brzeźnica) przez przewagę techniczną. Także Baranowski nie miał większego problemu z wygraniem wagi do 96 kg. W finale nie dał szansy Damianowi Terenowiczowi z ZTA Zgierz. W tej wadze miejsca 7-8 podzielił inny wolniak z AKS, Dawid Stańczak.

W najcięższej kategorii, do 120 kg walczył Patryk Woźniak. W półfinale białogardzianin trafił na najlepszego zawodnika tej wagi, późniejszego zwycięzcę, Roberta Barana z Ceramika Krotoszyn. Walka zakończyła po tym, jak Woźniak doznał kontuzji nogi. Mimo tego, zapaśnik AKS zdecydował się wyjść do walki o brązowy medal z Łukaszem Opryszczko z Podlasia Białystok i spisał się bardzo dobrze, zwyciężając przez położenie rywala na plecy!

Dorobek ekipy z naszego regionu uzupełnił złoty medal Kamila Kostrubca z UKS Zapasy Kołobrzeg w wadze do 60 kg. To historyczny, pierwszy medal zapaśnika tego klubu w młodzieżowych MP. W finale pokonał utytułowanego Adama Słowińskiego (Ceramik), medalistę mistrzostw Polski juniorów i seniorów.

- Kamil ładnie powalczył w Białogardzie. Stoczył trzy walki i wszystkie wygrał w pierwszej rundzie przed czasem przez przewagę techniczną. Jestem zadowolony zarówno z medalu, jak i zdobytych 25 punktów do klasyfikacji współzawodnictwa sportowego - podkreślił jego trener, Władysław Olejnik. Warto przypomnieć, że Kostrubiec to tegoroczny brązowy medalista MP seniorów. W tamtych zawodach również był pierwszym w historii wychowankiem UKS Zapasy na podium.

W dwóch innych kategoriach w Białogardzie zwyciężyli Michał Kustrubiec (Agros Żary, 55 kg) i Andrzej Sokalski (Slavia Ruda Śląska, 74 kg).

Już w środę trójka zawodników AKS Białogard - K. Bieńkowski, Z. Baranowski i Kamil Skaskiewicz - wyjeżdża z trenerem kadry Polski Jusupem Abdusałamowem oraz wiceprezesem Polskiego Związku Zapaśniczego Arturem Ordakiem (AKS Białogard) na zawody do Dagestanu. Nasi wolniacy zostaną tam również na zgrupowanie. W sumie spędzą w Dagestanie aż trzy tygodnie.