MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie: W sobotę można było bezpłatnie się przebadać

Artur Kostecki [email protected]
Ryszard Gołdyn z Koszalina zdecydował się odwiedzić w sobotę Poliklinikę, by zbadać poziom cukru.
Ryszard Gołdyn z Koszalina zdecydował się odwiedzić w sobotę Poliklinikę, by zbadać poziom cukru. Fot. Radek Koleśnik
Mieszkańcy Koszalina i okolic mieli w sobotę niebywałą szansę, by zadbać o swoje zdrowie. Bezpłatne badania oferowała Poliklinika. W hotelu Gromada rozmawiano o sercu.

W Poliklinice pierwsi pacjenci pojawili się już około godz. 8. Było sporo osób starszych, ale zaproszenie na badania przyjęli również ludzie młodzi. Chętni mogli sprawdzić pozom cukru, zrobić EKG lub zmierzyć ciśnienie. Specjalną propozycję przygotowano dla pań. Kobiety urodzone w latach 1941-1960 mogły za darmo zrobić mammografię. Dodatkowo postawiono na edukację. Panie uczono jak zrobić samokontrolę piersi. Co ważne odzew ze strony mieszkanek był spory. Już wcześnie rano spotkaliśmy w przychodni kilkanaście pań.
Sporym powodzeniem cieszyło się także oznaczanie poziomu cukru. Drzwi do gabinetu właściwie się nie zamykały.

- Prowadzę w Poliklinice Centrum Cukrzycowe - mówi Zofia Kycia, pielęgniarka zajmująca się promocją zdrowia. - W Koszalinie i okolicach jest to jedyne takie centrum. W całym kraju działa ich tylko 90. Pacjenci trafiają do mnie bez skierowania. Miesięcznie przyjmuję 140-150 osób. Duży nacisk kładziemy na edukację. Uczymy pacjentów jak dbać o siebie, jak np. używać glukometrów.
Jaki jest więc nasz stan zdrowia? Niestety chyba nie najlepszy.
- Tak. Jest bardzo dużo nowych zachorowań - mówi Zofia Kycia. - Borykamy się z dużą nadwagą. Odwiedza nas jednak sporo studentów, uczniów, którzy są zainteresowani prowadzeniem zdrowego trybu życia. Pacjenci otrzymują dużo materiałów edukacyjnych.
W hotelu Gromada zorganizowano spotkanie dla osób cierpiących na zaburzenia rytmu serca, leczone kardiostymulatorami. Na debatę zaprosił oddział kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinieraz stowarzyszenie Kardioplus.

Specjaliści informowali pacjentów i ich rodziny o metodach leczenia zaburzeń serca, rehabilitacji. Do dyspozycji zainteresowanych był także psycholog. Nie zabrakło również pytań o codzienne funkcjonowanie chorych z wszczepionymi urządzeniami zapobiegającymi arytmiom. Pytano o to jak się należy zachowywać i na co uważać w domu, w pracy, podczas zwykłych zajęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!