MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół nr 13 w Koszalinie: Laptop zamiast zeszytu i książki?

Alina Konieczna [email protected]
Lekcja języka angielskiego w klasie szóstej A, w Zespole Szkół nr 13. "Trzynastka" to jedyna szkoła w Koszalinie uczestnicząca w programie. Pilotaż jest prowadzony w kilku szkołach podstawowych regionu - w Mielenku Drawskim, Dunowie, Konikowie, Dźwirzynie, Czaplinku, a także w SP 2 w Sianowie i szkole specjalnej w Szczecinku.
Lekcja języka angielskiego w klasie szóstej A, w Zespole Szkół nr 13. "Trzynastka" to jedyna szkoła w Koszalinie uczestnicząca w programie. Pilotaż jest prowadzony w kilku szkołach podstawowych regionu - w Mielenku Drawskim, Dunowie, Konikowie, Dźwirzynie, Czaplinku, a także w SP 2 w Sianowie i szkole specjalnej w Szczecinku. Radosław Brzostek
Koszaliński Zespół Szkół nr 13 uczestniczy w programie "Cyfrowa Szkoła". Uczniowie sprawdzają, czy przenośne komputery będą w stanie zastąpić podręczniki.

Czy nowoczesne laptopy zastąpią kiedyś tradycyjne książki, które młodzi ludzie muszą dźwigać w swoich plecakach? Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało pilotażowy program "Cyfrowa Szkoła". W programie, mającym rozwijać kompetencje uczniów i nauczycieli dotyczące stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, uczestniczy w nim prawie 400 szkół podstawowych z całej Polski.

- Otrzymaliśmy 75 laptopów dla uczniów, 3 komputery przenośne dla nauczycieli, oraz po 3 tablice multimedialne i projektory - wylicza Jacek Stec, dyrektor Zespołu Szkół nr 13 w Koszalinie. - Program obliguje nas do tego, aby w klasach piątych i szóstych przeprowadzać po 9 lekcji tygodniowo z różnych przedmiotów, z wykorzystaniem technik informacyjno-komunikacyjnych.

Program dopiero startuje. ZS nr 13 Na razie laptopy wykorzystywane są podczas lekcji języka angielskiego i matematyki, wkrótce dojdą inne przedmioty. - My już od ponad 2 lat mamy w szkole tablice interaktywne - powiedziała nam nauczycielka języka angielskiego Jolanta Mikołajczak. - Na pewno jednak przed nauczycielami stoją nowe wyzwania.

Z "Cyfrowej Szkoły" chyba najbardziej cieszą się sami uczniowie. Antonina Sajek i Julia Tarasiewicz uczą się w piątej klasie. Każda lekcja z wykorzystaniem laptopów jest dla nich niezwykle ciekawa. - Mamy szanse pracować z nowoczesnymi narzędziami, wiele faktów możemy od razu sprawdzić, porównać. - zapewniają uczennice. - Obsługa laptopów jest prosta, nie sprawia żadnych problemów. Byłoby fajnie, gdyby w przyszłości każdy uczeń miał takie urządzenie i mógł stale z nim pracować.

Na razie to marzenie nie jest jednak zbyt realne. Największą trudnością jest brak e-podręczników. Według założeń MEN mają trafić do szkół do 2015 roku. Wprowadzenie przenośnych komputerów do wszystkich szkół jest mało prawdopodobne również ze względów finansowych. Zakup sprzętu tylko dla jednej szkoły uczestniczącej w programie pilotażowym to wydatek rzędu 250 tysięcy złotych (50 tys. zł zapewnia organ prowadzący szkołę).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!