MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złocieniec się modli. Matka Boża w oknach na czas pandemii

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Wizerunek Matki Bożej Opiekunki Rodzin w złocienieckich oknach
Wizerunek Matki Bożej Opiekunki Rodzin w złocienieckich oknach Fot. Karolina Pawłowska, FOTO GOŚĆ
Gromnica w oknach na czas burzy, obraz Matki Bożej wędrujący po domach, a czasami, jak w czasach komunistycznych restrykcji, wędrujące tylko puste ramy, gdy sam obraz został zaaresztowany – uciekanie się do tego rodzaju symboli w trudnych chwilach ma w Polsce bogatą tradycję. Teraz sięgnęli po nią księża ze Złocieńca, apelując do wiernych, aby na czas pandemii wstawiać w oknach wizerunek Matki Bożej. Odzew zaskoczył ich samych.

Z taką inicjatywą wyszli księża zmartwychwstańcy pracujący w jednej ze złocienieckich parafii.

- W ten sposób odpowiedzieliśmy na apel abp Wacława Depo, który jakiś czas temu zachęcał do umieszczenia w naszych oknach wizerunku Matki Bożej Najświętszej – mówi ksiądz Wiesław Hnatejko, proboszcz parafii Mariackiej w Złocieńcu.- Apel ten był ważny dla nas i z tego względu, że w naszej parafii od lat w sposób szczególny Maryja czczona jest w wizerunku Opiekunki Rodzin. Kilka lat temu zakończyliśmy peregrynację obrazu i tam, gdzie obraz zawitał, tam też są jego kopie. Przygotowaliśmy też ich teraz dodatkową ilość. Potem za pośrednictwem internetu zaapelowaliśmy do naszych wiernych, aby Matka Boża pojawiła się w naszych oknach. Efekt był natychmiastowy, bo z miejsca, gdzie te obrazki rozłożyliśmy znikło ich ponad 200, a w złocienieckich oknach maryjne obrazy pojawiły się od razu i ciągle ich przybywa – dodaje ksiądz Hnatejko.

Duchowny zapewnia, że obrazki są cały czas drukowane, żeby dla nikogo ich nie zabrakło. Podkreśla też mocno, aby nie traktować ich jak magicznego amuletu. - Bardzo wszystkich na to uczulam, bo łatwo w taką myślową pułapkę tutaj wpaść. Pamiętajmy, że to wyraz naszej ufności Bogu i wołanie do Matki, która nasz naród z niejednej opresji wyciągnęła. To jest mocno wpisane w naszą tradycję i warto do niej sięgnąć, gdyż teraz, jak to w naszych dziejach wiele razy bywało, potrzebujemy jej matczynego wsparcia i otuchy, bo wszyscy się przecież trochę boimy. Nie oznacza to jednak, że taki obraz wstawiamy na zasadzie, że on za nas wszystko załatwi. Mamy robić wszystko, co w naszej mocy i co jest zgodne z rozsądkiem oraz z zaleceniami specjalistów, aby zminimalizować zagrożenie zarażenia. Nie wolno nam o tym ani na chwilę zapominać - przypomina duchowny.

Na czas zarazy została również ułożona specjalna modlitwa do Matki Bożej Opiekunki Rodzin. - Zachęcam do jej odmawiania. To taka nasza odpowiedź na potrzebę jedności, poczucia, że nie jesteśmy sami. Że jesteśmy we wspólnocie i że Matka Boża wspiera nas w tym jakże trudnym czasie - dodaje ks. Hnatejko. Oto treść modlitwy:

Modlitwa do Matki Bożej Opiekunki Rodzin na czas zarazy
Święta Maryjo, Matko Boża, Matko Jezusa i nasza, pełni ufności uciekamy się do Ciebie w tym trudnym czasie naszej niedoli. Bądź z nami i strzeż nas przed zakażeniem i rozpaczą; ochraniaj nasze miasto, nasze domy, nasze rodziny!

Pocieszycielko strapionych, bądź z tymi, którzy stracili swoich bliskich. Matko Bolesna, umacniaj tych, którzy cierpią i przejęci są lękiem. Wspomagaj wszystkich, którzy poszkodowanym niosą ofiarnie pomoc i nadzieję.

Prosimy Cię: wstaw się u Twego Syna za nami. Niech Ten, któregoś porodziła, a który przemierzał miasta i wsie, „lecząc wszystkie choroby i wszystkie słabości”, sprawi, aby zaraza ustała jak najszybciej i złowrogi wirus nie panoszył się już wśród ludzi i nie siał więcej zniszczeń w dzisiejszym świecie. Amen.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Zobacz także Prezydent Koszalina Piotr Jedliński i jego zastępca Przemysław Krzyżanowski o sytuacji w mieście w związku z zagrożeniem koronawirusem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński