Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zlot w Bornem Sulinowie. Czołgi, husaria i inne wojskowe atrakcje

Rajmund Wełnic
Tumany kurzu, ryk potężnych silników, kłęby spalin i jazda po wertepach - to znak rozpoznawczy zlotu pojazdów militarnych w Bornem Sulinowie
Tumany kurzu, ryk potężnych silników, kłęby spalin i jazda po wertepach - to znak rozpoznawczy zlotu pojazdów militarnych w Bornem Sulinowie Rajmund Wełnic
Borne Sulinowo znowu przypomni sobie czasy, gdy stacjonowały tu tysiące żołnierzy dwóch armii.

Impreza, z niewielkiego spotkania pasjonatów militariów, przerodziła się w gigantyczne przedsięwzięcie logistyczne. Dość powiedzieć, że wokół tankodromu dawnej bazy wojsk niemieckich i sowieckich, zgromadzi się kilka tysięcy uczestników, którzy zjadą na kilku setkach czołgów, wozach bojowych, motocyklach wojskowych, ciężarówkach z demobilu i wielu innych pojazdach kilkunastu armii europejskich. Do tego dochodzi kilkadziesiąt tysięcy gości z całej Polski.

Historyczny kontekst

Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na taką imprezę. Borne Sulinowo zbudowano w latach 30. XX wieku dla potrzeb niemieckiego Wehrmachtu. Potem, przez 47 powojennych lat było największą bazą Armii Radzieckiej na ziemiach polskich. Dopiero od 21 października 1992 roku, gdy odjechał z garnizonu ostatni transport sołdatów, zaczęto tu „mieszkać” - poprzednio tylko „stacjonowano”. Pierwszy raz w historii Bornego Sulinowa jego mieszkańcy nie byli w mundurach, a samo miasto nagle pojawiło się na mapach samochodowych.

Zabawa w wojsko

Mimo upływu kilkunastu lat od rozpoczęcia cywilnego rozdziału w historii miasta, klimat dawnej bazy wojskowej nadal jest tu obecny. Stanowi on doskonałe tło dla odbywających się corocznie zlotów pojazdów militarnych.

W tym roku odbędzie się on od 12 do 15 sierpnia. Dla odwiedzających teren zlotowiska, będzie to jedyna w swoim rodzaju szansa zobaczenia mundurów, ekwipunku, sprzętu i pojazdów różnych armii na przełomie epok.

Będą także grupy rekonstrukcyjne i ułani, którzy - zgodnie z nazwą borneńskiego Zlotu „Gąsienice i Podkowy” - przyjeżdżają tu systematycznie. Na samym oglądaniu nie musi zresztą się skończyć - na odwiedzających tradycyjnie czekają m.in.: jarmark militariów, możliwość przejażdżki różnego typu pojazdami militarnymi po „tankodromie” i moc innych, okołomilitarnych atrakcji.

Pogram zlotu

13 sierpnia - sobota

do godz. 11 - jazda sprzętu po „Tankodromie”

godz. 12 do 15 -przejazd wydzielonej grupy pojazdów militarnych do Barwic. Piknik militarny na rynku miejskim

godz. 15 do 19 - pokazy możliwości eksploatacyjnych sprzętu wojskowego z komentarzem

godz. 17-18 - pokaz kawalerii „Husaria - piękno, siła i kruszenie kopii”

godz. 21 - gwiazda wieczoru Michał Milowicz & Chłopaki nie płacą Orkiestra

godz. 23 - 2 - dyskoteka dla dorosłych

14 sierpnia - niedziela

godz. 10 - 14 - parada pojazdów militarnych trasą dookoła jeziora Pile: Borne Sulinowo ul. Orła Białego, Łubowo, Piława, Silnowo, Dąbrowica, Śmiadowo, Krągi i Borne Sulinowo

godz. 14:30-17 - prezentacje sprzętu sapersko-inżynieryjnego

godz. 17 - 18 - „Husaria - spryt i odwaga towarzyszy zbrojnych”

godz. 18 - 19 - uroczyste podsumowanie zlotu

godz. 21- gwiazdy wieczoru: Cheap Tobacco Band i New Blues Batalion

15 sierpnia - poniedziałek

godz. 9 do 15 - popisy jazdy pojazdów militarnych na „Tankodromie”

godz. 12 - koniec zlotu

Pozostałe atrakcje zlotowe: wystawa sprzętu militarnego, militaria w miniaturze, jarmark militarny, gastronomia, wystawa pt.: „wojska inżynieryjno-saperskie” - Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Wojska Polskiego - oddział w Poznaniu, Wojsko Polskie, namioty promocyjne Narodowych Sił Rezerwowych.

Borne Sulinowo gości miłośników militariów [zobacz zdjęcia]

Zobacz także: Zlot w Bornem Sulinowie

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!