MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł ppor. Witold Kossowski ps. “Wir”. Jeden z ostatnich koszalińskich żołnierzy Armii Krajowej

Łukasz Suchanowski
Łukasz Suchanowski
Podporucznik Witold Kossowski ps. “Wir” urodził się 6 lipca 1927 roku w Kaliniszkach koło Wilna.
Podporucznik Witold Kossowski ps. “Wir” urodził się 6 lipca 1927 roku w Kaliniszkach koło Wilna. archiwum
W wieku 97 lat zmarł ppor. Witold Kossowski ps. “Wir” - ostatni żyjący w Koszalinie uczestnik operacji “Ostra Brama” w Wilnie - poinformował redakcję lokalny Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, którego weteran był aktywnym członkiem.

Podporucznik Witold Kossowski ps. “Wir” urodził się 6 lipca 1927 roku w Kaliniszkach koło Wilna. Wiosną 1943 roku wspólnie ze starszym bratem wstąpił do 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Służył jako partyzant w II kompanii pod dowództwem por. Piotra Jarosza vel Słonina ps. “Piotr”. Uczestniczył w licznych walkach przeciwko Niemcom, Litwinom oraz partyzantce sowieckiej na Wileńszczyźnie.

W lipcu 1944 roku wziął udział w operacji “Ostra Brama”.

- Żołnierze brygad wileńskich Armii Krajowej mieli na drogach odwrotowych dezorganizować działania Niemców, którzy mieli czuć oddech partyzantów na swoich plecach i uniemożliwiać im odwrót przed Armią Czerwoną. Miała to być operacja połączona z działaniami Armii Czerwonej. Po wyzwoleniu Wilna z rąk niemieckich, wielu żołnierzy AK zostało aresztowanych przez żołnierzy sowieckich i wywiezionych na Syberię m.in. do Kaługi - tłumaczy historyk ppłk dr Wojciech Grobelski z Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.

Oddział Witolda Kossowskiego po wyzwoleniu Wilna został rozwiązany. Dowódcę jego brygady wkrótce internowano i wywieziono w głąb ZSRR. Strzelec “Wir” uniknął represji. W lipcu 1945 roku wspólnie z rodziną repatriował się na Ziemie Odzyskane. Zamieszkał w Koszalinie. Początkowo pracował w Straży Przemysłowej. Po ukończeniu kursów samochodowych pracował jako kierowca w Przedsiębiorstwie Transportu Samochodowego Łączności w Koszalinie.

Po przejściu na emeryturę był aktywnym działaczem kombatanckim w Koszalinie. Należał do Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Za swoje zasługi awansowany do stopnia podporucznika i odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim czy Krzyżem Armii Krajowej.

- Jeszcze trzy miesiące temu pan Witold był na wernisażu wystawy “Kobiety w mundurach”, którą organizowaliśmy w 82. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. - wspomina ppłk dr Wojciech Grobelski.

- Z żołnierzy AK pozostali jeszcze w naszej okolicy Jerzy Leonowicz i Aleksander Kaczorowski – obydwaj powstańcy warszawscy - dodaje historyk

Pogrzeb weterana wojennego odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 13:30 na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński