Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znów coraz częściej słyszymy o gruźlicy. Czy mamy się jej bać? [WIDEO]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
od 16 lat
Na długie lata gruźlica zniknęła z mediów. Dziś coraz częściej o niej słyszymy. Czy to oznacza, że choroba się odradza? O tym rozmawiamy z naszym gościem dr Iwoną Tołkacz – Mil, zastępcą dyrektora Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc.

Gruźlica to choroba, która nigdy całkowicie nie zniknęła. Co więcej, ostatnie lata, gdy skupiliśmy się na COVID-19, sprawiły, że mniej osób zostało zdiagnozowanych na gruźlicę i podjęło skuteczne leczenie. Po raz pierwszy od ponad dekady liczba zgonów na gruźlicę wzrosła.

Gruźlica jest chorobą zakaźną, którą wywołują prątki kwasooporne. Choroba jest problemem ogólnoświatowym. Według szacunków WHO na świecie 10,0 mln osób choruje rocznie na gruźlicę. Dwie trzecie chorych na gruźlicę na świecie to mieszkańcy 8 krajów (Indie, Chiny, Indonezja, Filipiny, Pakistan, Nigeria, Bangladesz, RPA). To też jedna z chorób zakaźnych, które powodują najwięcej zgonów. Jak nam mówiła nasza rozmówczyni, do niedawna gruźlica na podium wymieniała się z AIDS, dziś pierwsze miejsce w tym niechlubnym rankingu należy do COVID-19.

Zmiany gruźlicze mogą występować w różnych narządach ciała, ale najczęściej dotykają płuc. Prątkujący chorzy na gruźlicę płuc stanowią źródło zakażenia dla osób ze swego otoczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera