Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2,5 miliona na remont Kościoła Mariackiego w Sławnie

Wojciech Kulig
Elementy zewnętrzne Kościoła Mariackiego w Sławnie są od kilku lat remontowane
Elementy zewnętrzne Kościoła Mariackiego w Sławnie są od kilku lat remontowane Wojciech Kulig
Zabytkowy Kościół Mariacki w Sławnie czeka gruntowny remont. Renowacja będzie możliwa dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego z funduszy unijnych sięgająca 2,5 miliona złotych.

Dokument umożliwiający prace remontowe został podpisany w ubiegły czwartek w sali parafialnej kościoła WNMP w Sławnie. Umowę zawarli: Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa oraz ks. Leszek Szurek.

- Zaplanowane roboty konserwacyjne i remontowe obejmą oczyszczenie elewacji sławieńskiego zabytku, jak konserwację ścian i okien. Prace potrwają do końca października 2018 roku - informuje nas Łukasz Jucha z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Łączny koszt całej inwestycji to 3 miliony złotych. Aż 2,5 miliona pochodzi z funduszy unijnych. Cały projekt ma być realizowany w ramach programów: ,,Naturalne otoczenie człowieka” oraz ,,Dziedzictwo kulturowe”.

Warto przypomnieć, że kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to największy obiekt w Sławnie. Świątynia ufundowana w latach 1326-1364 przez żonę Barnima IV i księżnę Zofię wybudowana został w stylu gotyckim.

W trakcie powstawania pieczę nad nim sprawowali Joannici. Od XVI wieku stał się kościołem protestanckim, by po 1945 powrócić do katolików. Perłą świątyni był renesansowy ołtarz, który nie przetrwał czasów II wojny światowej. Zniszczenia kościoła w marcu 1945 roku po wkroczeniu wojsk radzieckich były tak ogromne, że fundamentalna jego odbudowa przez zakon franciszkanów trwała do lat 50-tych XX wieku. Najcenniejszymi rzeczami w świątyni są m.in. ambona, chrzcielnica, misa chrzcielna, dzwony, oraz organy.

Umowa, w której zawarto porozumienie obejmujące remont kościoła WNMP w Sławnie to pierwsza z pakietu umów, jakie władze samorządu województwa podpisały w ramach dwóch programów. Aż 20 zabytków na Pomorzu Zachodnim otrzymało wsparcie na remont o łącznej kwocie 40 milionów złotych. - Pomoc Urzędu Marszałkowskiego otrzymało w sumie 11 parafii, 6 gminnych samorządów i 1 stowarzyszenie. Do kościołów trafi ponad 24 mln złotych, zaś do pozostałych podmiotów blisko 15 mln złotych - dodaje Łukasz Jucha.

Tymczasem największy obiekt budowlany w Sławnie do tej pory remontowany był od zewnątrz. W2015 roku zakończył remont dachu wieży kościelnej. W tym roku przeprowadzono renowację nad prezbiterium, nawą główną, nawami bocznymi, kaplicą i zakrystią.

- Wymiana pokrycia dachowego na dachówkę ceramiczną była konieczna. Trzeba było przywrócić pierwotny wygląd średniowiecznego kościoła - mówi nam Margareta Sadowska, prezes Fundacji Renovatio Ecclesiae, która zajmuje się opieką nad kościołem WNMP w Sławnie. Eksperci, którzy opracowali inwentaryzację, ekspertyzę i projekt remontu wskazali na liczne zalania konstrukcji drewnianej wodą opadową, zagrzybienia i żerowanie insektów w więźbie dachowej. W związku z tym elementy drewniane więźby, te najbardziej skorodowane były wymieniane, a pozostałe nasączane preparatami grzybo i owadobójczymi.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Bieg w Sławnie dla Niepodległej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo