Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30 nowych stacji do ładowania aut elektrycznych może stanąć w woj. zachodniopomorskim

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Każda z nowych stacji powinna być wyposażona w co najmniej dwa punkty ładowania o dużej mocy, nie mniejszej niż 40 kW każdy.
Każda z nowych stacji powinna być wyposażona w co najmniej dwa punkty ładowania o dużej mocy, nie mniejszej niż 40 kW każdy. Radosław Brzostek
Dokładnie 30 nowych stacji do ładowania pojazdów elektrycznych może stanąć w całym województwie zachodniopomorskim. Po pieniądze na ich montaż już mogą się zgłaszać samorządy z całego województwa.

To pionierski, autorski projekt zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O jego założeniach powiedzieli we wtorek szef WFOŚiGW Marek Subocz oraz poseł ziemi koszalińskiej Czesław Hoc.

- Nabór wniosków rozpoczął się dziś, a potrwa do 5 maja. Zachęcam samorządy do składania tych wniosków. Na cały projekt przeznaczyliśmy 2,7 miliona złotych, a założenie jest takie, że aż 90 procent kosztów kwalifikowanych takiego przedsięwzięcia zwrócimy - tłumaczył prezes Marek Subocz.

- To ważna inicjatywa i świetnie, że to właśnie nasz, zachodniopomorski fundusz jest jego pomysłodawcą - podkreślał poseł Czesław Hoc. - Jesteśmy awangardą, jeśli chodzi o takie działania proekologiczne i to cieszy. Od 2035 roku, według unijnego przepisu, nie będzie można rejestrować w Unii Europejskiej aut spalinowych. Wprawdzie Polska jeszcze protestuje, ale tych "zielonych" pojazdów naprawdę będzie coraz więcej. Takie stacje będą więc coraz bardziej potrzebne - dodawał.

- Fundusz, ogłaszając nabór, chce z jednej strony likwidować kolejne bariery w rozwoju elektromobilności, a z drugiej w wyraźny i dedykowany mieszkańcom sposób świętować jubileusz 30-lecia działalności - dodawał jeszcze prezes Subocz. - Warto zauważyć, że zachodniopomorski fundusz jako pierwszy w kraju finansował elektromobilność, w tym radiowozy elektryczne dla policji, a także wprowadził do oferty program, pozwalający mieszkańcom uzyskać wsparcie na zakup samochodów, skuterów i rowerów elektrycznych.

Każda z nowych stacji powinna być wyposażona w co najmniej dwa punkty ładowania o dużej mocy, nie mniejszej niż 40 kW każdy. Dofinansowanie w formie dotacji to wspomniane 90 procent kosztów, nie więcej niż 90 tysięcy złotych na gminę. W ramach konkursu można sfinansować koszty montażu i robót budowlanych, instalacji przyłączeniowej, dokumentacji, nadzoru, testów i odbiorów.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera