Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Inscenizacja w Sianowie [ZDJĘCIA]

Łukasz Gładysiak
Podczas sianowskiego widowiska wykorzystaną filmową replikę czołgu Pz.Kpfw. V „Pantera” z Muzeum Techniki Wojskowej Gryf w Dąbrówce.
Podczas sianowskiego widowiska wykorzystaną filmową replikę czołgu Pz.Kpfw. V „Pantera” z Muzeum Techniki Wojskowej Gryf w Dąbrówce. Bartosz Janiczek/Rekografia.pl
We wtorkowe, późne popołudnie centrum Sianowa zamieniło się w warszawską dzielnicę Wola. W ramach obchodów 79. rocznicy rozpoczęcia Powstania Warszawskiego pasjonaci z Pomorza, Wielkopolski i Dolnego Śląska odtworzyli sceny z początkowego okresu walk o stolicę.

- Rekonstrukcyjną wyprawę do czasów II wojny światowej zorganizowaliśmy tutaj już po raz dziewiąty. Wyzwanie było duże, pogoda zdecydowanie nie stała po naszej stronie, ale szczęśliwie wszystko poszło zgodnie z planem – relacjonuje Mikołaj Klorek, jeden z koordynatorów inscenizacji historycznej „Kryptonim: >Magda<”, które 1 sierpnia można było obejrzeć w Sianowie.

Pokaz z udziałem rekonstruktorów, zabytkowych pojazdów wojskowych oraz widowiskowych efektów pirotechnicznych, stanowił element sianowskich obchodów 79. rocznicy rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

Rozpoczęły się one, jak co roku, punktualnie o godzinie „W”, czyli 17.00. Podczas uroczystości przy pomniku w Parku im. Powstańców Warszawskich miało miejsce wyjątkowe wydarzenie.

– Pan Aleksander Kaczorowski, żołnierz Batalionu AK „Miłosz” okresu walk o Warszawę, Honorowy Obywatel Sianowa, który jest jednym z inicjatorów żywych lekcji historii na terenie gminy, otrzymał awans do stopnia porucznika. Ta chwila, stanowiąca zasłużony hołd dla weterana powstania, była wyjątkowa także dla nas – zaznacza nasz rozmówca.

Po zakończeniu części oficjalnej, przyszedł czas na widowisko.

- Przygotowania do niego trwały wiele miesięcy. Same działania rekonstrukcyjne 1 sierpnia wystartowały już o godz. 13.00, kiedy w parku stanęło stanowisko edukacyjne, dotyczące historii okupowanej Warszawy – mówi Mikołaj Klorek.

Mimo momentami ulewnego deszczu, zainteresowanych plastyczną opowieścią o 63 dniach chwały stolicy nie brakowało. Późnym popołudniem akcja przeniosła się na ul. Armii Polskiej, która na czas widowiska zamieniła się w dzielnicę Wola.

- Tematem naszego tegorocznego przedsięwzięcia było zdobycie i wykorzystanie przez powstańców niemieckiego czołgu Pz.Kpfw. V, czyli popularnej „Pantery”, której polska załoga nadała imię „Magda”. Z tego względu, po raz pierwszy na Pomorzu Środkowym, „w akcji” można było obejrzeć pełnowymiarową replikę tego wozu bojowego – uzupełnia koordynator inscenizacji.

Sprowadzony z Muzeum Techniki Wojskowej Gryf w Dąbrówce pojazd nie tylko jeździł, ale też strzelał. Warto dodać, że wcześniej wykorzystywano go w czasie realizacji filmu „Miasto’44” oraz serialu „Czas Honoru”. Elementy kostiumów z tych produkcji zaprezentowali także rekonstruktorzy, którzy odtworzyli sylwetki żołnierzy Batalionu AK „Zośka”.

– Postawiliśmy na maksymalny autentyzm; większość postaci, które można było zobaczyć w Sianowie, powstała w oparciu o bogaty materiał archiwalny, pochodzący m.in. z zasobów Muzeum Powstania Warszawskiego. Każdą sylwetkę konsultowaliśmy ze specjalistami – opowiada nasz rozmówca.

W widowisku uczestniczyła też grupa sianowskiej młodzieży, która wcieliła się w role listonoszy Harcerskiej Poczty Polowej.

Jak na profesjonalny teatr historii przystało, nie zabrakło efektów pirotechnicznych oraz broni hukowej, którą dysponował praktycznie każdy z ruszających w bój odtwórców. Ci przyjechali na Pomorze nie tylko z okolicy, ale także z Wielkopolski oraz Dolnego Śląska. Wrażenia potęgowały budynki – sceną stało się ścisłe centrum Sianowa. Uczestnicy widowiska wykorzystali nie tylko ulicę, ale też budynki, w tym piętra, z których ostrzeliwano nieprzyjaciela. Widowisko, mimo stale padającego deszczu, obejrzało blisko tysiąc osób.

Inscenizacja „Kryptonim: >Magda<” zrealizowany został w ramach grantu pozyskanego przez SH Pochodnia z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Zrealizowaną ją w ramach projektu pt. „Sianowskie spotkania z żywą historią”, których główny cel stanowi podniesienie świadomości społecznej oraz historycznej młodzieży, jak również rozbudzenie postaw patriotycznych. Projekt objęty został patronatem przez Burmistrza Miasta i Gminy Sianów, Macieja Berlickiego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera