ABONAMENT RTV 2017: [ZMIANY + NOWA USTAWA] Poczta Polska dostanie dane klientów telewizji kablowych

T.Semik, J.Jenczelewska
ABONAMENT RTV 2017: ZMIANY, NOWA USTAWA, KTO NIE MUSI PŁACIĆ ABONAMENTU RTV: Rząd chce, by dostawcy płatnej telewizji udostępnili dane swoich klientów Poczcie Polskiej. W ten sposób chce sprawdzić, czy odbiorcy telewizji kablowych i platform satelitarnych płacą także abonament RTV na rzecz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Jeśli nie płacą, chce ich do tego przymusić. Bo nie można wypowiedzieć umowy na oglądanie TVP1 czy TVP2. Odbiorców telewizji naziemnej proponowane zmiany w prawie nie dotyczą.

ABONAMENT RTV 2017: ZWOLNIENIA, NOWA USTAWA, KTO NIE MUSI PŁACIĆ ABONAMENTU RTV

Sejm pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym. Generalne zasady się nie zmieniają. Trzeba płacić, jak dotąd.

Sejm się tylko zastanawia, jak zmusić do płacenia tych, którzy tego unikają. Debatuje właśnie nad uszczelnieniem poboru opłat abonamentowych. Nowe przepisy miałyby zobowiązać właścicieli kablówek i platform satelitarnych do przekazywania Poczcie Polskiej listy z danymi o swoich klientach. Bo skoro ktoś ma kablówkę czy satelitę, to znaczy, że ma telewizor i gotowość oglądania TVP.

A to wystarczy, by od niego żądać opłaty; takie jest prawo. To poczta odpowiada dziś za pobór abonamentu RTV. Mając nowe dane, sprawdzi, czy osoba z listy płaci abonament na rzecz Telewizji Polskiej. Jeśli nie płaci, wyda nakaz rejestracji odbiornika i nałoży karę pieniężną. Zgodnie z zapowiedzią, kara ma być w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, czyli 681 zł. Abonament radiowo-telewizyjny płaci zaledwie 13 proc. gospodarstw domowych i co dziesiąta firma.

ABONAMENT RTV 2017: Kiedy nowe prawo będzie obowiązywać?
1 Kiedy nowe prawo będzie obowiązywać? Po pierwszym czytaniu rządowego projektu nowelizacji ustawy abonamentowej, które odbyło się tydzień temu, Sejm skierował go do dalszych prac w komisji kultury i środków przekazu. Trafił tam także drugi projekt - poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego, który z kolei przewiduje likwidację abonamentu. Media publiczne, według tego projektu, miałyby być finansowane z budżetu państwa. Kiedy należy się spodziewać nowego prawa? Pewnie szybko, bo TVP jest deficytowa.

ABONAMENT RTV 2017: Kogo dotyczą zmiany?
Zgodnie z rządowym projektem, mogą dotyczyć wyłącznie klientów płatnej telewizji - kablówek i platform satelitarnych. Kto ma programy tylko z telewizji naziemnej, może być spokojny.

ABONAMENT RTV 2017: Na czym mają polegać te zmiany?
Rząd chce, by operatorzy sieci kablowych i platform satelitarnych zostali włączeni do procesu rejestracji odbiorników telewizyjnych. A konkretnie, mają udostępnić dane osobowe swoich klientów Poczcie Polskiej, by poczta mogła do nich dotrzeć i w ten sposób przyczynić się do zwiększenia ściągalności opłat abonamentowych. Chodzi o dane wysoce wrażliwe: PESEL, adres zamieszkania, NIP, które teraz mają być gromadzone przez Pocztę Polską.

ABONAMENT RTV 2017: Na czym polega niebezpieczeństwo?
Dane klientów kablówek i platform satelitarnych wyciekną bez ich zgody. Nie wiadomo nawet, czy stworzono do tego odpowiedni system informatyczny, czy Poczta Polska jest na to gotowa? Wiceminister kultury Jarosław Sellin publicznie zapewniał, że to żądanie list klientów płatnej telewizji w żadnym wypadku nie narusza przepisów o ochronie danych osobowych, ale na niedopuszczalną ingerencję w umowy z operatorami płatnej telewizji wskazuje Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (opinia w ramce obok).
ABONAMENT RTV 2017: Czy można uniknąć identyfikacji swoich danych przez Pocztę Polską, uwalniając się od programów telewizji publicznej ?
Z takimi pytaniami do operatorów kablówek zgłaszają się abonenci. Jak nas informuje Paulina Smaszcz-Kurzajewska z nc+, prawnie jest możliwe wypowiedzenie przez operatorów płatnej telewizji umów z TVP na reemisję niektórych programów publicznej telewizji. W konsekwencji te programy zostałyby wyłączone z oferty. Dotyczy to: TVP HD, TVP Info, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Sport, TVP ABC, TVP Rozrywka i TVP Seriale. Nie ma natomiast możliwości wypowiedzenia umów programów TVP1, TVP2 oraz kanałów regionalnych. Obowiązek ich rozprowadzania wynika z ustawy o radiofonii i telewizji (art. 43).

ABONAMENT RTV 2017: Co na te zmiany operatorzy kablówek i satelit?
Próbują się buntować na różne sposoby, ale najważniejszy argument to ten, że nowelizacja narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa, bo dotyczy tylko jednej grupy konsumentów usług telewizyjnych - klientów płatnej telewizji. Organizacje zrzeszające nadawców i operatorów rozprowadzających programy telewizyjne poskarżyli się Komisji Europejskiej. Czy wymuszona danina na rzecz spółki prawa handlowego jest pomocą publiczną? - pytają.

ABONAMENT RTV 2017: Czy trzeba będzie płacić abonament za radio w aucie?
Nie jest to wykluczone. Wprawdzie rządowy projekt o tym nie wspomina, ale przy okazji obecnej nowelizacji prawa Telewizja Polska SA wysunęła propozycję, by ścigać także kierowców. Ma być w tym pomocna Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Poczta Polska miałaby do niej również dostęp i pytałaby właścicieli aut o opłatę abonamentu RTV.

ABONAMENT RTV 2017: Czy trzeba będzie płacić abonament za radio w aucie?
Czy można uniknąć płacenia abonamentu? Projekt nowelizacji nie daje dróg ucieczki przed tym obowiązkiem. Jedyny sposób to udowodnić, że się telewizora nie posiada, a umowę z dostawcą płatnej telewizji zerwało. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że proponowana obecnie nowelizacja ma być tylko rozwiązaniem przejściowym. Jego resort pracuje nad nową ustawę abonamentową, zgodnie z którą abonament ma być pobierany z zeznaniem podatkowym. Należy się jej spodziewać za dwa lata.

CZYTAJ TAKŻE: Abonament RTV 2017 NOWA TABELA OPŁAT + ZWOLNIENIA Z OPŁATY RTV

ABONAMENT RTV 2017: TO TRZEBA WIEDZIEĆ O ABONAMENCIE

 1. Płacę abonament i będę płacić nadal. Co z moimi danymi?
  Wedle założeń nowelizacji, dostawcy telewizji kablowych i platform satelitarnych mają udostępnić Poczcie Polskiej dane osobowe wszystkich swoich klientów. Chodzi o dane wysoce wrażliwe: PESEL, adres zamieszkania, NIP, które teraz mają być gromadzone przez Pocztę Polską.


 2. Płacę abonament, ale nie chcę płacić na nowych zasadach
  Projekt nowelizacji nie daje dróg ucieczki przed tym obowiązkiem. Jedyny sposób to udowodnić, że się telewizora nie posiada, a umowę z dostawcą płatnej telewizji zerwało.


 3. Nie płacę dzisiaj abonamentu i nie chcę płacić
  Kto ma programy z telewizji naziemnej, może być spokojny, bo zmiany obecnie procedowane dotyczą klientów telewizji kablowych i satelitarnych. Jeśli mamy umowę z „kablówką”, to operator będzie musiał przekazać naszwe dane poczcie. A poczta wyda nakaz rejestracji odbiornika i nałoży karę pieniężnąw wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, czyli 681 zł.


 4. Jestem emerytem i/lub mam co najmniej 75 lat
  Jeśli mamy minimum 60 lat i niską emeryturę (której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to np. wszystkie emerytury w wysokości 2 tys. zł brutto), jesteśmy z płacenia abonamentu zwolnieni. Jednak, uwaga, trzeba w urzędzie pocztowym złożyć stosowne oświadczenie i przedstawić dokument - dowód osobisty oraz decyzję ZUS, albo innego organu emerytalno-rentowego o wysokości emerytury w danym roku. Jeśli mamy 75 lat, wystarczy pokazać na poczcie dowód osobisty.

ABONAMENT RTV 2017: Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

 • Osoby, które ukończyły 75. rok życia,
 • Zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
 • Kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • Osoby po 60. roku życia, mające prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

By uzyskać to zwolnienie z abonamentu RTV, trzeba przedstawić w urzędzie pocztowym dokument potwierdzający uprawnienie do zwolnienia oraz złożyć stosowne oświadczenie.

Wideo

Materiał oryginalny: ABONAMENT RTV 2017: [ZMIANY + NOWA USTAWA] Poczta Polska dostanie dane klientów telewizji kablowych - Dziennik Zachodni

Komentarze 67

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
andrzej

jak zwykle bandyckie metody pisowskie , gebels pada to ktos musi go utrzymac

W
Walenty

Rząd ma się dobrze ale chce mieć się lepiej więc ściąga haracz z tych którzy są bezbronni. Właścicielom kablówek i platform satelitarnych nikt się nie dobierze do kasy bo są za silni a to on do tej pory czerpali zyski z klientów oferując im nie swój produkt - to oni powinni zapłacić od każdego klienta jeśli już.

M
Malyenter1

Bardzo wielkie gówno, a ja gówna nie oglądam, to za co mam płacić?

M
Malyenter1

Może wprowadzić też abonament od posiadania pralki i zmywarki, klozet, bo wszyscy przecież stają, jedni mniej, drudzy więcej. Tylko jak to wyliczyć? Trzeba jakiś wzór stworzyć na uczelni, albo każde gówno ważyć.

p
prawy

zgadzam się z Tobą przez abonament finansujemy bandę nierobów i pocztę polską,oraz pseudo artystów

p
prawy

albo płacą wszyscy albo nikt.nie płacę za oglądanie reklam

H
Han

Dlaczego w wykazie osób zwolnionych z płacenia abonamentu z uporem pomija
się osoby pobierające renty rodzinne po zmarłych małżonkach - które osiągnęły wiek 60 lat
a renty te nie przekraczają 50 % średniego wynagrodzenia ? Przecież jest to także świadczenie stałe - a w czymże wdowa lub wdowiec są gorsi od emerytki czy emeryta ??!!!
O co tutaj chodzi ?? Czy ktoś potrafi to wytłumaczyć ?!

a
annna

a może pralkę , lodówkę , meble też ujażmić finansowo,oto w jaki sposób morawiecki wzbogaca swój budzet. Nie podwyższyć emerytur tym którzy przepracowali 40-50 lat a dac tym nierobom ,

z
zib

Czyżby coś nie tak,jakaś weryfikacja?Zdania nie zmienię.

z
zib

Jak można przekazać dane PP,skoro nawet strona internetowa jest niezabezpieczona? jak do tej pory płacę abonament regularnie,szlag mnie trafia gdy słyszę o projekcie amnestii dla nie płacących.Z pewnych obiektywnych powodów nie będę - na razie-rezygnował z rtv,tudzież kablówki.Ale przyjdzie moment,że wypierdzielę wszystko naraz.Powody-proszę-dlaczego podwójnie płacę za TVP łącznie z kablówką?Dlaczego TVP ma tyle długu,skoro połowa dochodu pochodzi z reklam,których nie chcę.Do tego kupa programów,których też nie chcę. Jeszcze coś-multum rzeczy.

M
Mario

Ja też posiadam TV jak wielu, tyle że ja bardzo mało oglądam. Kupiłem telewizor nie po to by oglądać syf w telewizji, czy słuchać bełkot wiadomości informacyjnych. TV służy przeważnie do oglądania nagrań z płyt DVD, lub dysku podłączonego w raz z kupioną cyfrową muzyką.

Ja nie będę płacił haraczu temu żydostwu rządu Polskiemu, który co rusz tak jak przed PIS też wymyślali jak tu chapać kasę.

Powinny być instalowane specjalne czujniki poboru prądu do TV. Każdy ma przecież USB w telewizorze. W takim USB było by naliczane ile prądu jest pobierane do TV, i tym samym ile się zużywa prądu. USB ( specjalna ) karta była by z wyświetlaczem poboru prądu, a pomiar był by transmitowany radiowo przez łącze podłączone do TV w specjalnym rozgałęzniku, czyli od gniazdka sieciowego, gdzie jest poprowadzony kabel do TV. To by było uczciwie. Ale nie w tej żydowskiej Polsce.

G
GGG

Sytuacja jest niesprawiedliwa, ponieważ ta ustawa postawi wiele osób pod tzw. ścianą, bez możliwości wolnego wyboru. Masz tv i kablówkę, mimo że nie oglądasz tvp ani nie słuchasz radia, musisz zapłacić abonament bo Cię do tego zmusimy nowymi przepisami. Ponad to nie masz możliwości zrezygnowania w żaden sposób z odbierania kanałów dziedzictwa narodowego...płać albo giń. Lub możesz jeszcze nie mieć telewizora :).... Szczerze z głębi serca czuję po raz kolejny nie sprawiedliwe rządy. Partia, która postępuje w taki sposób z narodem, powinna na podstawie Historii zdawać sobie sprawę z tego, że takie traktowanie ludzi nie przyniesie niczego dobrego. Pomysły ociekające jadem, absurdalne, niesprawiedliwe. Czasem wydaje mi się, że w Polsce od jakiegoś czasu mamy nowy ustrój demokrakomunistydyktaturalny.

D
Darek

Czy to, że mam samochód pozwalający jeździć 250 km/h to znaczy, że z góry mam płacić mandaty za przekroczenie prędkości. Albo ponosić karę za gwałt bo jestem facetem. Ja nie oglądam TVP nigdy - NIGDY. Dlaczego mi tego nie wyłączą. Nawet nie zauważę.

D
Darek

W każdym kraju przestrzega się prawa a w tym od 2 lat rząd robi wszystko, żeby nie podlegać żadnemu prawu. Jak jest niewygodne to trzeba zmienić. Jak mają być ukarani swoi to łaska. A tv w obecnej formie to jest dla ludzi którzy są zwolnieni z opłat. Seriale i "Dziennik TV" bo to nie są Wiadomości. A to, że "w każdym" kraju jest abonament to mnie nie przekonuje. Po co jest ta TV? Tylko nie wciskajcie, że ma "misję".

R
Rob

Wprowadzić opłaty z państwowej kasy a nie okradac ludzi złodzieje. Cały czas tylko ciągną od ludzi!!!!!! Wydawajcie to co zabraliscie,

Dodaj ogłoszenie