Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja koszalińskich policjantów "Odblask ratuje życie"

Marzena Sutryk
Pieszym, zarówno dzieciom, jak i dorosłym, rozdawano podczas akcji odblaski
Pieszym, zarówno dzieciom, jak i dorosłym, rozdawano podczas akcji odblaski KMP Koszalin
Jesienią szybciej robi się ciemno. Stąd akcja policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy kilka dni temu rozdawali odblaski.

- W związku ze zdarzeniami, do których doszło w ostatnim czasie z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych, policjanci z koszalińskiej drogówki zapoczątkowali kolejną akcję pod nazwą "Odblask ratuje życie" - mówi Monika Kosiec, rzecznik koszalińskiej komendy policji.

- Odnotowane zdarzenia drogowe z udziałem pieszych wskazują na to, że zarówno piesi jak i kierowcy nie zachowują należytej ostrożności, co może prowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń - mówi też policjantka. - Celem akcji jest uświadamianie kierowców, rowerzystów i pieszych, jak ważne jest bezpieczne poruszanie się po drogach - dodaje rzeczniczka.

Policjanci stanęli przy przejściach dla pieszych, gdzie rozmawiali z uczestnikami ruchu na temat bezpieczeństwa, rozdawali elementy odblaskowe w postaci kamizelek, opasek i zawieszek. Mundurowi przestrzegali, że kiedy szybko robi się ciemno, osoby bez elementów odblaskowych, ubrane w ciemną odzież wierzchnią, są praktycznie niewidoczne dla kierujących pojazdem.
- Im bardziej piesi będą widoczni na drodze, tym będą bardziej bezpieczni - mówi Monika Kosiec. - Kiedy szybko zapada zmierzch, warto zadbać o umieszczenie na swoich ubraniach dodatkowych elementów odblaskowych, dotyczy to zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

- W niesprzyjających warunkach drogowych szczególnie ważna staje się widoczność - mówi rzeczniczka.- Kierowca samochodu osobowego, czy ciężarowego musi pamiętać o prawidłowym oświetleniu swojego auta. Przed rozpoczęciem jazdy musi upewnić się, czy auto nie ma przypadkiem uszkodzonych, zużytych lub źle działających świateł. Jest to niezwykle ważne, szczególnie podczas jazdy wieczorem i nocą, przy złej widoczności.

Porannym wyjazdom do pracy, czy szkoły może towarzyszyć gęsta mgła, która nie tylko ogranicza widoczność, nawet do kilkunastu metrów, ale też, osadzając się na jezdni, sprawia, że nawierzchnia staje się śliska, co znacznie wydłuża drogę hamowania.

W gęstej mgle powinniśmy używać świateł przeciwmgielnych lub świateł mijania, natomiast nie należy używać tzw. świateł długich, które pogarszają w dużym stopniu widoczność we mgle.

Pamiętajmy, że leżące na drogach mokre liście w połączeniu z padającym deszczem są tak samo niebezpieczne, jak śnieg i lód.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!