Aquapark w Koszalinie może nas słono kosztować

Rafał Wolny
Dotychczasowy bilans funkcjonowania aquaparku wskazuje, że niełatwo będzie uzyskać równowagę finansową obiektu. Aby przyciągnąć więcej klientów, zarząd  ZOS będzie kusić m.in. sąsiadów zza Odry
Dotychczasowy bilans funkcjonowania aquaparku wskazuje, że niełatwo będzie uzyskać równowagę finansową obiektu. Aby przyciągnąć więcej klientów, zarząd ZOS będzie kusić m.in. sąsiadów zza Odry Radek Koleśnik
Jeśli niekorzystne dziś wskaźniki nie wzrosną, do koszalińskiego aquaparku dopłacić trzeba będzie krocie.

Choć Park Wodny Koszalin w sierpniu przyniósł 335 tys. zł zysku, kolejne miesiące nie były już tak dobre. We wrześniu strata sięgnęła ok. 250 tys. zł, a w październiku przekroczyła 280 tys. zł i po trzech miesiącach funkcjonowania obiektu wynosi 195 tys. zł.

Sierpień był pierwszym miesiącem działania aquaparku i w oparciu o osiągnięte wówczas przychody, jak i koszty, trudniej prognozować (efekt nowości, miesiąc letni, czyli sprzyjający zyskom, ale i spore nakłady związane z otwarciem). Tymczasem bilans wrześniowo-październikowy wygląda już niepokojąco, zwłaszcza pod kątem przychodów. We wrześniu wyniosły one ok. 540 tys. zł, a w październiku już tylko 464 tys. zł. W efekcie dwa posezonowe miesiące przyniosły łączną stratę w wysokości 531 tys. zł.

Jeśli ten trend by się utrzymał, to przy obecnej średniej tych wskaźników park mógłby nas kosztować dodatkowo nawet 2 mln zł rocznie. - Takie wyliczenia są zdecydowanie przedwczesne i przeszacowane - uspokaja Monika Tkaczyk, prezes Zarządu Obiektów Sportowych, i zapewnia: - Cały czas pracujemy nad minimalizacją kosztów i zwiększeniem przychodów, żeby wygenerować, jak największy zysk. I doprowadzić do tego, by park wodny się bilansował.

Przygotowywany jest już jednak plan finansowy na 2016 r., na podstawie którego ZOS może ubiegać się o pokrycie straty z budżetu miasta.

Blisko połowę dotychczasowych kosztów pochłonęła energia elektryczna oraz usługi obce. Najwięcej park wodny zarobił z kolei na biletach, karnetach oraz... saunarium.

W sierpniu aquapark osiągnął blisko 1,19 mln zł przychodu, co przy 850 tys. zł wydatków pozwoliło zakończyć pierwszy miesiąc na plusie. W kolejnych dwóch koszty systematycznie spadały, ale i tak nie były w stanie nadążyć za ponad 50-procentowym spadkiem przychodów (ok. 540 tys. zł we wrześniu i 464 tys. zł w październiku).

W sumie po trzech miesiącach obiekt osiągnął niespełna 2,2 mln zł przychodu - latem najwięcej przynieśli klienci indywidualni, a poza sezonem dodatkowo sprzedaż karnetów dla osób prywatnych oraz firm. Dużym zainteresowaniem cieszy się także saunarium i organizowane w nim imprezy okolicznościowe.

- W naszym obiekcie rozpoczęły także naukę pływania dzieci z ościennych gmin, a ponadto prowadzimy różne akcje promocyjne, dla seniorów, studentów oraz rodzin - wylicza prezes ZOS.

To jednak za mało, żeby obiekt się bilansował, ale Monika Tkaczyk zwraca uwagę, że wciąż tkwi w nim ogromny potencjał, który zarządca dopiero uczy się wykorzystywać: - Akcje, które prowadzimy są jednocześnie badaniami rynku i wielkości popytu na różne rodzaje usług, co w przyszłości pomoże odpowiednio zaplanować ich rodzaj i zakres. Cały czas szukamy także nowych rozwiązań - planujemy przyciągnąć niemieckich turystów poprzez współpracę z biurami podrózy.

Obok szukania dodatkowych przychodów, ZOS pracuje nad minimalizacją kosztów, które w ciągu trzech miesięcy wyniosły blisko 2,39 mln zł. - W tym okresie ponosiliśmy jednak wiele niestandardowych wydatków, które nie będą powtarzalne w przyszłości - zaznacza szefowa spółki.

To choćby materiały i elementy wyposażenia (ok. 400 tys. zł). Trudno będzie zejść np. z kosztów pracowniczych (340 tys. zł) czy energii (600 tys. zł). - Mamy kilka pomysłów na bardziej racjonalne zarządzanie zużyciem energii - mówi jednak Monika Tkaczyk, dodając, iż zdaje sobie sprawę, że trudno będzie doprowadzić do sytuacji, w której aquapark się bilansuje.

Mimo to jest dobrej myśli, a szansy upatruje w zwiększonych obrotach w sezonie letnim. - Dlatego rozpoczniemy go już od maja, żeby wygenerować jak największe zyski, które pokryją ewentualną stratę z kolejnych miesięcy. Zrobimy wszystko, by mieszkańcy nie dopłacali do parku - kwituje.

Na kolejnej stronie znajdziesz bilans aquaparku w Koszalinie.

BILANS

Sierpień

Przychody: 1.186.952 zł

Koszty: 850.955 zł*

Wynik: 335.997

Wrzesień

Przychody: 538.959 zł

Koszty: 786.128 zł*

Wynik: -247.169

Październik

Przychody: 464.650 zł

Koszty: 748.938 zł*

Wynik: -195.461 zł

*Nie zawiera kosztów kredytu

Koszty za trzy miesiące (2.386.022 zł)

Materiały: 394.476 zł

Energia: 602.986 zł

Usługi obce (ratownicy, monitoring, ochrona, sprzątanie): 480.034 zł

Wynagrodzenia: 341.898 zł

Amortyzacja: 452.469 zł

Podatki i opłaty: 22.817 zł

Świadczenia na rzecz pracowników i ubezpieczenia: 85.777 zł

Pozostałe koszty: 5.566 zł

Źródło: ZOS Koszalin

Flesz: Rząd wprowadził nowe obostrzenia z powodu koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 148

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

k
k-lin
W dniu 21.01.2016 o 00:21, józwa napisał:

Wiadomo,ze żniwa finansowe w aquaparku to czerwiec ,lipiec,sierpień i wrzesień bo dla turystów z Mielna,Gasek, Chłopów itd.......w deszczowę letnie zimne dni zostaje TYLKO aquapark.Na razie do dziś zarobione pieniądze starczają na koszty bezpośrednie ....a aquaprk jest piękny io zarobi na siebie w przeciwieństwie do tego co pisze o katastrofie finansowej obiektu.Józwa

przestan józwa mieszac w glowach. od tego tygodnia koszalinskie podstawowki /jak leci chlopcy z dziewczetami/ maja OBOWIAZEK korzystania z 2 godzin tygodniowo /z tego 1 godz. to dojazd autobusem/ z koszalinskiego aquaparku w ramach lekcji WF. Czyli godz idzie jako para w gwizdek. do tego w ramach aktywnej godziny to 30 min na basenie sportowym /1,80 m/ i moze 15 min na rekreacji /oczywiscie bez zjazdow/. pozniej 5 min. na wysuszenie wlosow, ubranie sie i wio z powrotem do szkol na pozostale zajecia, przewaznie dzieciaki niedosuszone i smierdzace chlorem. TAK SIE LATA DZIURE FINANSOWA AQUAPARKU. wladza kaze, lud wykonuje. zwolnienie z tych chybionych zajec tylko po wczesniejszym podaniu do dyrekcji szkoly wraz z zaswiadczeniem o przeciwskazaniach od lekarza. te zajecia wprowadzily zamet w szkolach, ustalone plany i dyzury i wlozona w to prace szlag trafil, a nam rodzicom powyzsze po prostu zakomunikowano. to tyle ile mamy do gadania w tym ratuszowym jestestwie. a ratusz za podobne pomysly przyznaje sobie nagrody. i o ile finanse aqua moze sie poprawia, to w rzeczywistosci bedzie to przesuniecie publicznych pieniedzy z jednej pozycji na druga. tu nie bedzie nowego, wytworzonego dochodu, a przelanie podatkowych z jednej dziury do innego dna.

j
józwa

Wiadomo,ze żniwa finansowe w aquaparku to czerwiec ,lipiec,sierpień i wrzesień bo dla turystów z Mielna,Gasek, Chłopów itd.......w deszczowę letnie zimne dni zostaje TYLKO aquapark.

Na razie do dziś zarobione pieniądze starczają na koszty bezpośrednie ....a aquaprk jest piękny io zarobi na siebie w przeciwieństwie do tego co pisze o katastrofie finansowej obiektu.Józwa

P
PawełŚ
W dniu 05.12.2015 o 09:28, Gość napisał:

Ze strefy saun zrobiono jakąś dziwną strefę VIP z dziwnym regulaminem!!!W takim aquaparku powinien być wolny dostęp do sauny choćby z tego powodu że woda wcale nie jest za bardzo ciepła i po godzinie dwóch zabawy ma się ochotę trochę ogrzać w saunie. A tu nie dość że to kosztuje dodatkowo to jeszcze trzeba się w kiblu przebierać w jakieś prześcieradło. Zrobione ze strefy saun jakieś dziwne sanktuarium które nie ma nić wspólnego z aquaparkiem czyli centrum rozrywki.Niech mi ktoś powie chociaż jeden naukowy powód dlaczego w saunie nie mogę być w stroju kąpielowym. 

 

Jak naukowo udowodniono, ciało poddane gorącu wydziela pot. A bardziej poważnie, poza higieną i ograniczeniem ilości pochodnej uryny, saunowanie ma zastosowanie zdrowotne, owijanie się izolacją w wysokich temperaturach nie tylko nie pomoże, ale może zaszkodzić. O ile luźne ręczniki czy prześcieradła pewnie jeszcze można przeżyć, chociaż tworzy to presję na ludzi którzy chcieliby saunować cywilizowanie tak jak to wymyślono - czyli nago, to łaźnia parowa i jakiekolwiek szmaty to tak jakby opalać się na plaży w gumowcach. A już zmasakrowało mnie zalecenie wchodzenia na bosaka. Wszystko na odwrót i wbrew logice!    

G
Gość
W dniu 07.01.2016 o 21:47, rniski-second napisał:

Goń się ruski cwelu.

piszesz o sobie

r
rniski-second
W dniu 07.01.2016 o 21:19, Gość napisał:

miski mocno zabolało ty c............................

Goń się ruski cwelu.

G
Gość
W dniu 07.01.2016 o 17:59, Gość napisał:

Nie osądzaj ludzi według siebie.

miski mocno zabolało ty c............................

G
Gość
W dniu 07.01.2016 o 17:49, Gość napisał:

nie badz taki delikatny? jak przesłuchiwałeś tez tak cie bolało?albo wyzywałes od cweli.

Nie osądzaj ludzi według siebie.
G
Gość
W dniu 07.01.2016 o 15:45, rniski-second napisał:

O.k. nie wiesz jak bardzo. Gdyby karneciki były pewnie bolałoby mniej, najgorsze są bezpodstawne pomówienia tchórzy zza gościa.

nie badz taki delikatny? jak przesłuchiwałeś tez tak cie bolało?albo wyzywałes od cweli.

r
rniski-second

O.k. nie wiesz jak bardzo. Gdyby karneciki były pewnie bolałoby mniej, najgorsze są bezpodstawne pomówienia tchórzy zza gościa.

G
Gość

zabolało.

r
rniski-second

Jasne pchają się do mnie z darmowymi karnetami więc muszę wybierać.

G
Gość

zapewne jako stary esbek dostałes od swojego TW GROBELUSA darmowy karnet.

r
rniski-second

Nie wiem czy aquapark będzie dochodowy. Byłem, wybawiłem się świetnie. Woda w sportowym ok. w rekreacyjnym zupa ale wiadomo to dla tych co ruszać się nie lubią. Po pływaniu i wypróbowaniu rur wszelakich, człowiek zgłodniał. Tu niestety lipa, bar na pięterku ok. ale menu tragiczne. Nic dziwnego, że bar pusty. Panie z wielkim upodobaniem wyrażały się o saunach.

s
silver

albo maszyny z owocami podobno przynoszą zyski

s
silver

energie niech wezmą  od orange

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3