Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwiści będą mieć swoje święto i zajrzą za kulisy koszalińskiej placówki

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Dzień Archiwisty w Koszalinie 2022
Dzień Archiwisty w Koszalinie 2022 Mariusz Rodziewicz
Na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie planowane są obchody Dnia Archiwisty pod hasłem "Łączy nas archiwum". Te odbędą się w piątek 29 września w godzinach od 9.30 do 12.30.

Wydarzenie przeznaczone jest dla Archiwistów Zakładowych oraz Koordynatorów Czynności Kancelaryjnych z całego regionu. Na miejscu będzie można wysłuchać wykładu dr hab. prof. UMK Marleny Jabłońskiej, pt. "Archiwista w procesie zarządzania dokumentacją w instytucji. Rola, zadania, status". Przewidziane jest również zwiedzanie Archiwum Państwowego w Koszalinie z możliwością bliższego zapoznania się z jego działalnością.

- Tego typu wydarzenie skierowane bezpośrednio do osób zajmujących się zarządzaniem dokumentacją organizujemy w naszej placówce po raz pierwszy. Chcemy w ten sposób podkreślić wagę zawodu archiwisty, w tym archiwisty zakładowego, oraz zapewnić naszym Gościom możliwość wzajemnego poznania się i wymiany doświadczeń - zapowiadają organizatorzy.

Archiwum Państwowe w Koszalinie aktywnie promuje swoją działalność. Miłośnicy historii i nie tylko niedawno mieli bowiem okazję oglądać dwie wystawy. Ekspozycję "Historia dokumentem pisana" ulokowano przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, a przygotowało ją Archiwum Państwowe w Poznaniu we współpracy ze wszystkimi 33 Archiwami Państwowymi tworzącymi polską sieć archiwalną. Wystawa miała na celu rozpowszechnianie wiedzy o archiwach państwowych, czy przypominanie naukowcom z całego świata o bogactwie historii Polski. Przykładowo Archiwum Państwowe w Koszalinie może pochwalić się dokumentem z 1507 roku. Ogółem koszalińska placówka dysponuje około 200 tysiącami akt, dokumentów, map, nagrań i wielu innych.

Drugą wystawą były "Jesienne liście", przygotowaną przez członków Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Perun" na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie. Ekspozycja koncentrowała się na okolicznościach wybuchu II wojny światowej i składała się z kilku części obejmujących: społeczne przygotowania do wybuchu wojny (dokumenty, zdjęcia, materiały piśmiennicze), proces rekrutacji żołnierzy (zaświadczenia rekruckie, książeczki poboru), przebieg wrześniowej tragedii (dokumentacja związana m.in. z powstaniem obozów jenieckich), elementy wyposażenia żołnierza wraz z przedmiotami okołobitewnymi oraz osobiste historie rodzinne.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera