Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bałtyk podgryza wybrzeże. Zobacz na zdjęciach

Jakub Roszkowski
Zdjęcie 2: Strażnica w 1997 roku, jeszcze stoi na wydmie, choć jest już opuszczona. Kilka lat wcześniej obok stała jeszcze wieża radarowa. Tą zabrało już morze. Fot. http://www.roweriswiat.republika.pl/Mariusz Niedek
Zdjęcie 2: Strażnica w 1997 roku, jeszcze stoi na wydmie, choć jest już opuszczona. Kilka lat wcześniej obok stała jeszcze wieża radarowa. Tą zabrało już morze. Fot. http://www.roweriswiat.republika.pl/Mariusz Niedek Mariusz Niedek
Najsłynniejszy jest kościół w Trzęsaczu, który w dawnych czasach znajdował się nawet 2 kilometry od morza. Dziś obejrzeć można tylko jego południową ścianę, stojącą tuż nad plażą. W Unieściu, obok kanału jamneńskiego, też jest miejsce, które obrazuje jak szybko Bałtyk wkrada się w głąb lądu.
Zdjęcie 2: Strażnica w 1997 roku, jeszcze stoi na wydmie, choć jest już opuszczona. Kilka lat wcześniej obok stała jeszcze wieża radarowa. Tą zabrało

Zdjęcie 2: Strażnica w 1997 roku, jeszcze stoi na wydmie, choć jest już opuszczona. Kilka lat wcześniej obok stała jeszcze wieża radarowa. Tą zabrało już morze.

Fot. http://www.roweriswiat.republika.pl/Mariusz Niedek Mariusz Niedek

Zdjęcie 2: Strażnica w 1997 roku, jeszcze stoi na wydmie, choć jest już opuszczona. Kilka lat wcześniej obok stała jeszcze wieża radarowa. Tą zabrało już morze.

Fot. http://www.roweriswiat.republika.pl/Mariusz Niedek
(fot. Mariusz Niedek)

Jeszcze na początku lat 90. ubiegłego wieku na wydmie stała wieża radarowa, którą obsługiwali żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza (dziś Straż Graniczna). Obok wieży znajdował się budynek administracyjny. Dziś po wieży nie ma już śladu, a fragmenty murów stojącego obok niej obiektu administracyjnego właśnie odkryło morze.

Jak dowodzi w swoim raporcie dr Tomasz Łabuz, naukowiec z Uniwersytetu Szczecińskiego badający bałtyckie wybrzeże od ponad 20 lat, w ciągu tylko 10 lat ląd cofnął się tu aż o 20 metrów. Została rozmyta wydma, a z tego, co zostało, jej wysokość nie przekracza 3,5 metra. Czy gigantyczna przebudowa i modernizacja kanału, która zakończyła się w połowie ubiegłego roku, powstrzyma siły natury? Według naukowców to może nawet przyspieszyć erozję. Inżynierowie i politycy twierdzą jednak, że podgryzanie lądu w tej części wybrzeża zostanie zahamowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!