MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie można wypożyczyć komputer ze szkoły w związku z zagrożeniem koronawirusem? Nowe rozporządzenie ministra

Katarzyna Chybowska
Katarzyna Chybowska
archiwum
Wczoraj na stronach Ministerstwa Edukacji pojawiła się informacja o nowym rozporządzeniu, ma ono ułatwić nauczanie zdalne dzieciom, jak i nauczycielom.

Nowe przepisy to przede wszystkim możliwość wypożyczania przez placówki sprzętu uczniom, ale też nauczycielom.

– Kontaktowałam się już w tej sprawie z wydziałem edukacji, na razie jeszcze nie ma decyzji, na jakich zasadach będziemy mogli wypożyczać sprzęt – wyjaśnia Bożena Sobkowiak, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie. – W szkole jest 18 laptopów, myślę, że to zabezpieczy nasze ewentualne potrzeby. Cały czas sprawdzam i dzwonię indywidualnie do uczniów czy rodziców, pytając o ewentualne problemy.

V LO w Koszalinie posiada laptopy, nie wszystkie szkoły mają tyle szczęścia.

– Czekamy na razie na decyzję, na jakich zasadach będziemy wypożyczać sprzęt – mówi Marek Niesłuchowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Koszalinie. – Nie wyobrażam sobie, żeby wypożyczać komputery, na których są pozapisywane dokumenty nauczycieli. Zostaje tylko 14 komputerów stacjonarnych z naszej pracowni informatycznej. Czy będzie potrzeba wypożyczenia ich, tego jeszcze nie wiemy.

Inną, istotniejszą, zmianą, szczególnie dla nauczycieli, jest możliwość zdalnego przeprowadzania rad pedagogicznych, szczególnie jeśli chodzi o klasyfikację uczniów.

– To rzeczywiście duże ułatwienie w tej sytuacji. To ode mnie jako od dyrektora teraz zależy to, w jaki sposób będziemy się komunikować — podkreśla Bożena Sobkowiak, dyrektor V LO.

Zmiany dotyczą też możliwości przeprowadzania rekrutacji do szkół online przez wybrane przez dyrekcje platformy. Co istotne, zmieniono też zasady wyłaniania finalistów i laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych. Ostatnia zmiana dotyczy ogłaszania konkursów na nowych dyrektorów placówek. Jest to zawieszone, ogłoszone konkursy mają być anulowane.

Tam gdzie brakuje dyrektora, funkcję mają obejmować wicedyrektorzy lub w przypadku ich braku nauczyciele.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Koszalin w trudnym czasie zagrożenia koronawirusem [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo