Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo nad wodą. Zanim wrócimy nad jeziora

Krzysztof Bednarek [email protected]
Wspólny patrol ratownika WOPR i policjanta na jeziorze Lubie w gminie Drawsko Pomorskie
Wspólny patrol ratownika WOPR i policjanta na jeziorze Lubie w gminie Drawsko Pomorskie WOPR
Przeprowadzona właśnie kontrola wykazała, że brak kamizelek ratunkowych, zbyt duża liczba osób na łódkach, skuterach i rowerach wodnych to najczęściej popełniane błędy.

Akweny na Pojezierzu Drawskim wspólnie kontrolowali przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i policji.

- Od dłuższego czasu dochodziły do nas niepokojące sygnały od mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów o niewłaściwym korzystaniu z motorowodnego sprzętu pływającego, jakimi są skutery wodne i motorówki. Niestety przeprowadzone kontrole potwierdziły doniesienia - powiedział nam Krystian Budziszewski, prezes WOPR Powiatu Drawskiego. - Brak podstawowego elementu asekuracyjnego w postaci kamizelki czy koła, a także zbyt duża liczba osób znajdujących się na np. rowerach wodnych to najczęściej popełniane błędy, które mogą zakończyć się nieszczęśliwym wypadkiem zagrażającym życiu i zdrowiu.

Skontrolowane osoby zostały pouczone. Ale podczas kolejnych kontroli kary będą surowsze. Ratownicy WOPR zawarli właśnie porozumienie z policją i zapowiadają częstsze niż do tej pory kontrole i to nie tylko na największych, ale również na mniejszych jeziorach.

Prowadzone będą pod kątem trzeźwości, a nawet z wykorzystaniem testów na obecność środków odurzających. WOPR dysponuje dwiema łodziami. Policja ma jedną łódź. W łodzie ratownicze dobrze wyposażeni są strażacy. Przy okazji zbliżającego się sezonu turystycznego warto przypomnieć, że na jeziorach położonych w gminie Czaplinek oraz na jeziorze Siecino w gminie Złocieniec obowiązuje strefa ciszy i nie można po nich pływać motorówkami i skuterami wodnymi.

Zakaz nie dotyczy oczywiście, straży, policji i WOPR.W ramach przygotowań do sezonu turystycznego ratownicy WOPR odwiedzili również właścicieli ośrodków wypoczynkowych, informując gestorów kąpielisk, jakie wymagania powinni spełniać ratownicy czuwający nad bezpieczeństwem kąpiących się osób. Od ponad roku obowiązuje nas unijna dyrektywa zarządzania jakością wody w kąpieliskach. Nakłada ona na właścicieli kąpielisk obowiązek sporządzania tzw. profili wody określających cechy fizyczne, geograficzne i hydrologiczne wody.

Czaplinek ma kąpielisko miejskie nad jeziorem Drawsko. Złocieniec ma dwa kąpieliska: nad jeziorem Siecino (Gęsia Łączka w Cieszynie i kąpielisko na półwyspie Ostrów). Co z miejscami do kąpania w innych gminach? Okazuje się, że brak ustawowo wyznaczonego kąpieliska nie jest przeszkodą do korzystania z letnich atrakcji nad wodą.

W powiecie drawskim wyznaczona została lista miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Wśród nich są kąpieliska strzeżone przez ratowników nad jez. Okra w Drawsku Pomorskim, nad jeziorem Bobrowo Wielkie w Kaliszu Pomorskim i w kilku ośrodkach wypoczynkowych nad jeziorami Drawsko i Lubie. Na własne ryzyko będzie można korzystać z ponad 30 tzw. dzikich kąpielisk, na których nie ma ratowników i nie przeprowadza się badań czystości wody.

W tym tygodniu WOPR przeprowadził kurs na sternika motorowodnego. Do końca sezonu turystycznego odbędą się jeszcze dwa podobne kursy. Również w tym tygodniu gmina Czaplinek przeprowadziła konkurs na ratowników, na kąpieliskach miejskich nad jeziorami Drawsko i Czaplino. Zgłosiło się kilku kandydatów, spośród których zostaną wybrani i zatrudnieni na sezon ratownicy. Będą czuwać nad bezpieczeństwem kąpiących się osób od 22 czerwca do końca sierpnia, codziennie w godz. od 10 do 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!