Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w powiecie szczecineckim spadło do poziom z roku 2008

Rajmund Wełnic
Hala przy ulicy Waryńskiego, gdy powstanie tu fabryka mebli, powinno przybyć kilkaset miejsc pracy.
Hala przy ulicy Waryńskiego, gdy powstanie tu fabryka mebli, powinno przybyć kilkaset miejsc pracy. Rajmund Wełnic
W minionym roku bezrobocie w powiecie szczecineckim spadło i to aż o blisko 800 osób i kilka punktów procentowych.

Na koniec roku 2014 w szczecineckim pośredniaku zarejestrowanych było 6 562 osoby. To aż o 764 mniej niż rok wcześniej. Spadła także stopa bezrobocia (udział bezrobotnych w liczbie osób czynnych zawodowo) - z 26,5 procent do nieco ponad 24.

To powrót do poziomu z roku 2008, potem nastąpiło tąpniecie gospodarcze i przez kilka lat liczba bezrobotnych w powiecie wahała się w granicach 7 300 osób.

- Na pewno spadek bezrobocia jest był efektem jakichś administracyjnych zabiegów, czy zmian przepisów - zapewnia Wiesław Kosmala, szef urzędu pracy w Szczecinku. - Widać ożywienie gospodarcze, a motorem napędowym w powiecie jest Szczecinek, w którym w ciągu roku ubyło 314 bezrobotnych. I to mimo likwidacji zakładów Elmilk, gdzie pracę straciło 150 osób, a nie wszyscy zwolnieni znaleźli zatrudnienie. Miasto "zasysa" także pracowników z ościennych gmin, np. w gminie wiejskiej Szczecinek jest mniej aż o 151 szukających zatrudnienia. Podobne tendencje widoczne są zresztą niemal w całym województwie.

W samym Szczecinku pracy szuka 2 653 osób, o 314 mniej niż rok temu. 151 bezrobotnych ubyło w tym okresie w gminie wiejskiej Szczecinek, gdzie na koniec ubiegłego roku zarejestrowano 958 osoby.

O 97 osób spadło bezrobocie w gminie Borne Sulinowo, gdzie pracy szuka 750 osób. Mniej bezrobotnych jest w gminie Grzmiąca (539 osoby, ubyło 83) i w gminie Barwice (1 103 osób, mniej o 83), gminie Biały Bór (559 osób, mniej o 20. W Szczecinku jest też najmniejszy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego (udział bezrobotnych w liczbie osób w wieku produkcyjnym) - 10,3 procent. Na drugim biegunie są Barwice - 19,1 procent. Średnia dla powiatu szczecineckiego wynosi równo13 procent.

W nowym roku szczecinecki pośredniak na starcie na staże, roboty publiczne, interwencyjne, czy dofinansowania nowych miejsc pracy ma 11,66 mln zł, prawie dwa mniej niż rok wcześniej. Zapewne w ciągu roku tę kwotę uda się nieco powiększyć o pieniądze na różne programy. - Już np. wiemy, że dostaniemy 300 tys. zł na wsparcie dla bezrobotnych w wieku do 25 lat - mówi Wiesław Kosmala. - Ponadto idą wybory prezydenckie i parlamentarne, a zwykle jest tak, że wtedy pojawiają się dodatkowe fundusze.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!