MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Drawsku Pomorskim jak marzenie

We wtorek bibliotekę po remoncie odwiedzili pracownicy ośrodka kultury, bibliotekarze z filii i punktów bibliotecznych
We wtorek bibliotekę po remoncie odwiedzili pracownicy ośrodka kultury, bibliotekarze z filii i punktów bibliotecznych Krzysztof Bednarek
Wkrótce otwarcie biblioteki w Drawsku Pomorskim po trwającym prawie rok remoncie. Placówka zmieniła się nie do poznania. Czy w ślad za zmianami lokalowymi pójdzie wzrost czytelnictwa?

Dobiega końca remont biblioteki w Drawsku Pomorskim. Pod koniec grudnia zaplanowano uroczyste otwarcie, a od stycznia ruszą zapisy czytelników i pobieranie kart.

We wtorek zmodernizowany obiekt odwiedzili pracownicy ośrodka kultury oraz bibliotekarze z filii i punktów bibliotecznych w gminie Drawsko Pomorskie. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem, bo biblioteka po remoncie w niczym nie przypomina tej sprzed remontu. Wymienione zostały wszystkie instalacje, wyremontowano ściany i sufity, zmieniony został układ pomieszczeń, wyremontowano sanitariaty.

- W wyniku remontu poprawi się komfort korzystania z biblioteki przez czytelników i poprawią się warunki pracy bibliotekarzy. Przede wszystkim jednak biblioteka dostępna będzie dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcjami ruchowymi i zdrowotnymi - powiedziała nam Jolanta Pluto-Prądzyńska, dyrektor Centrum Kultury w Drawsku Pomorskim.

Dostęp dla osób niepełnosprawnych to nie tylko dogodne wejście z dworu do biblioteki, toalety przystosowane do użytku przez osoby niepełnosprawne, schodowłaz, ale również odpowiedni sprzęt multimedialny. Na przykład głośnomówiący komputer dla osób niedowidzących.

W nowej bibliotece będzie dział dla dzieci i młodzieży, dla dorosłych, dział multimedialny, regionalny i organizacyjny. Na miejscu będzie Caffe Biblioteka, Kącik Malucha, Multimedia Klub. Zadbano, by w stu procentach zmienione zostało wyposażenie. W dziale multimedialnym dostępne będą eBooki, audiobooki, tablety. Uruchomiony zostanie nowoczesny proces wypożyczeń książek z możliwością rezerwacji i zamawiania książek. Każdy z czytelników wyposażony zostanie w elektroniczną kartę z kodem kreskowym. Dzięki specjalnemu urządzeniu możliwa będzie digitalizacja zbiorów biblioteki, w tym także wartościowych pozycji ze zbiorów bibliotek w powiecie drawskim. Sukcesywnie tworzona będzie biblioteka cyfrowa.

Biblioteka ma około 500 m kw. powierzchni, na której zgromadzono około 60 tysięcy książek.

- W tym roku na nowości wydawnicze przeznaczyliśmy 50 tys. zł. W osobnym dziale gromadzona jest literatura obcojęzyczna. Robimy to z myślą o żołnierzach NATO odbywających ćwiczenia na poligonie drawskim. Chcemy by oni równiez mogli korzystać z zasobów naszej biblioteki - powiedziała nam Jolanta Pluto-Prądzyńska.

Remont biblioteki kosztował 600 tys. zł i został częściowo sfinansowany ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet Infrastruktura Bibliotek 2016-2020. Otwarcie biblioteki w styczniu 2017 r. nie zakończy jeszcze remontu obiektu. W II etapie planowana jest modernizacja sali widowiskowej na I piętrze budynku, remont pozostałych pomieszczeń na I piętrze i remont klatki schodowej.

- Mam nadzieję, że efektem przeprowadzonego w bibliotece remontu będzie wzrost atrakcyjności biblioteki jako centrum kultury i edukacji oraz wzrost czytelnictwa. Liczę na to, że bibliotekę odwiedzało będzie więcej osób niż do tej pory, przed modernizacją. Tym bardziej, że przygotowujemy ofertę dla wszystkich grup wiekowych - powiedziała nam Jolanta Pluto-Prądzyńska.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: Książki-niespodzianki zaskakują polkowickich czytelników

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński