Blisko 6 tysięcy mieszkańców Szczecinka poparło protest przeciwko fatalnej jakości powietrza nad miastem i budowie elektrociepłowni przez Kronospan

R
Joanna Pawłowicz na sesji RM Szczecinek domagała się energicznych działań na rzecz poprawy jakości powietrza.
Joanna Pawłowicz na sesji RM Szczecinek domagała się energicznych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Fot. Rajmund Wełnic
W środę na sesji Rady Miasta radzono, bo począć z powietrzem, którym coraz trudniej oddychać.

Raport

Raport

Raport o jakości powietrza wykazał, że w roku 2008 średnie stężenie rakotwórczego benzopirenu w Szczecinku prawie 5-krotnie przekracza dopuszczalny poziom. Wyniki pomiarów za pierwsze miesiące 2009 roku też są fatalne, podobnie jak z poziomem bardzo szkodliwego pyłu zwieszonego, którego już wyczerpano 70 procent rocznego limitu.

Grupka mieszańców Szczecinka skrzyknęła się na wieść o wynikach badań powietrza nad miastem i planach budowy przez Kronospan elektrociepłowni na biomasę. W ciągu zaledwie kilku dni zebrali blisko 6 tys. podpisów i podczas środowej sesji Rady wręczyli burmistrzowi.

Urzędnicy w papierowej dżungli

Dawno już nie było tak burzliwej sesji szczecineckich radnych. Zaczęło się od jeżącej włosy na głowie opowieści Janusza Jasińskiego, szefa rady osiedla Pilska i dawnego pracownika Kronospanu, który ujawnił, że w latach 90. na hałdę trocin przy ulicy Leśnej firma pompowała wężami strażackimi różne brudy i ścieki. Dziś ta hałda miałaby spłonąć w piecach elektrociepłowni, którą chce postawić Kronospan.

Potem przedstawiciele Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska i Urzędu Marszałkowskiego tłumaczyli, co mogą zrobić, aby w Szczecinku było można oddychać pełną piersią. Już jest rok opóźnienia, bo marszałek program ochrony powietrza dla Szczecinka (wyniki wykazały znaczne przekroczenie benzopirenu już za rok 2007) powinien zacząć przygotowywać już dawno.

- Kompetencje przejęliśmy w styczniu 2008 roku i nie mieliśmy pieniędzy na to - rozkładał ręce Zygmunt Kozłowski z UM. Teraz trzeba będzie ustalić, kto i ile emituje benzopirenu, przejść całą urzędniczą mitręgę, a dopiero potem zabrać się do działania. Zajmie to jakieś 3 lata.

Skontrolujcie Kronospan

Przedstawiono też długą listę emiterów benzopirenu, ale nie ma na niej Kronospanu. Okazuje się, że największa firma w mieście w ogóle nie ma określonego poziomu tej substancji w pozwoleniu na emisję. WIOŚ może to co prawda skontrolować w zakładzie, ale z wynikami niewiele może zrobić.

- Skontrolujcie nawet bez nakładania kary, ale choć będziemy mieć wiedzę, czy to emitują - mówił radny Roman Matuszak. Wyniki pomiarów innych substancji pokazują, że Kronospan nie przekracza poziomów z pozwolenia na emisję.

- Te wyjaśnienia są śmieszne, to kabaret - denerwowała się J. Pawłowicz, inicjatorka protestu mieszkańców. - Mamy 3 lata czekać, aż zacznie się leczyć pacjenta? Ludzi nie interesują wyniki pomiarów, oni mają test codziennie na swoich parapetach i samochodach.

Życie bez Kronospanu?

Małgorzata Landsberg-Uczciwek w WIOŚ przypominała, że benzopiren jest m.in. w spalinach samochodowych, dymie papierosowym. Radziła też sprawdzić, czym palą mieszkańcy domów w pobliżu punktu pomiarowego przy ulicy Artyleryjskiej, bo to może "zakłócać wyniki".

- Wyobrażam sobie życie bez Kronospanu, nie można nas szantażować tym, że zatrudniają 800 osób - słowa burmistrza Szczecinka Jerzego Hardie-Douglasa zakończyły gorącą dyskusję. - W razie wyniesienia się Kronspanu przeżyjemy trudne chwile, ale je przetrwamy. Niech firma w końcu się zastanowi, co robi.

Burmistrz zapewniał, że nie nawołuje do wojny z Kronospanem i chce szukać z nim porozumienia. Na razie jednak producent płyt drewnopochodnych może się spodziewać, że z ratusza szybko nie otrzyma tzw. decyzji środowiskowej umożliwiającej budowę elektrociepłowni. Miasto chce wcześniej niezależnych ekspertyz i zbadania składu hałdy.

Na sesji zabrakło przedstawiciela Kronospanu.

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

~citizen~

Burmistrz ma coraz mniej czasu i i prosty wybór. Do dyspozycji są tylko dwie opcje:
1. Zrobić porządek z trucicielem kronosyfem i mieć spore szanse na reelekcję
2. Tolerować truciciela jak dotychczas i zasmakować za dwa lata porażki.
W przypadku zaniechania radykalnych i niezbędnych działań burmistrza i rady, nie mówię o socjotechnice i PR, nie będę miał cienia wątpliwości na kogo głosować w zbliżających się wyborach.
Pani Pawłowicz, której gratuluję, nie będzie miała problemu z rozbiciem lokalnego establishmentu. Te 6 tys podpisów w kilka dni pokazało jaką siłą elektoratu może dysponować Pani Pawłowicz.
Do Czytelników forum i Mieszkańców Szczecinka apeluję aby nie dali sobie wcisnąć kitu ze strony zwolenników Kronospanu.

p
popieram burmistrza
W dniu 12.06.2009 o 10:16, gość napisał:

Oczywiście Pan Burmistrz wyobraża sobie zycie bez Kronospanu - wypłatę i tak będzie Pan miał. Mozna też i w drugą stronę , miasto z innym burmistrzem także będzie funkcjonowało, należy się zastanowić że 800 osób zatrudnionych ma jeszcze rodziny ., łatwo zburzyć ale gorzej odbudować .Burmistrz ma 100% racji. Szczecinek bez Kronospanu będzie miał tylko chwilowe problemy z zatrudnieniem. Kronospan hamuje rozwój miasta i uniemożliwią rozwój czystych miejsc pracy w tym oczywiście w turystyce, której dynamika rozwoju po usunięciu Kronospanu gwałtownie wzrośnie. Nie można pozwolić dać się szantażować dobrem 800 mieszkańców, a ignorować pozostałe 39 tys. Stosunek liczb bezwzględnie pokazuje po której stronie powinien stać burmistrz Szczecinka.
Pani Burmistrzu życzę odwagi w bezwzględnej walce o czyste powietrze nad Szczecinkiem. Proszę nie dać się zastraszyć. Nie można dla garstki pracowników Kronospanu (zastraszonych) poświęcać życia i zdrowia ogółu mieszkańców w tym dzieci, które będą przyszłością tego miasta.
g
gość

Oczywiście Pan Burmistrz wyobraża sobie zycie bez Kronospanu - wypłatę i tak będzie Pan miał. Mozna też i w drugą stronę , miasto z innym burmistrzem także będzie funkcjonowało, należy się zastanowić że 800 osób zatrudnionych ma jeszcze rodziny ., łatwo zburzyć ale gorzej odbudować .

w
wirtualny

Komu śmierdzi, temu śmierdzi. Redaktorkom z "Głosu Koszalińskiego" przez tyle lat nie śmierdziało! Obudzili się po wpisach na forum jakiegoś oszołoma! z tej strony. Wcześmoej, jak w wielu innych sprawach było cacy. Brawa dla czasopisma "Temat". Tam przynajmniej piszą na temat.
KRONO nie pojawiło się w Szczecinku pięć minut temu. Lokalne układziki czyniły je nietykalnym. Miarka się przebrała? Zaczekajmy na kolejne trupy w zakładzie i padających od wyziewów na ulicach mieszkańców. Jest jeszcze jedno rozwiązanie - poza petycją - zawiadomienie prokuratury krajowej o aferach w Szczecinku. Tę lokalną można sobie darować.

G
Gość

Ooo, widzę że zaczęła się akcja odwetowa. "Mieszkaniec", "Misiek", "Myślący" (ten nick mi się najbardziej podoba), albo ślepi, albo nosy im pourywało, albo szefo kazał coś naklikać. Można bronić Krono, bo największy pracodawca w rejonie, ale dużo więcej argumentów, to się nie znajdzie. A już nie wmawiajcie ludziom, że to co wypuszczają z kominów to "Chanel no 5", bo w to, to i najbardziej naiwni nie uwierzą. No ale jak się nie da obronić tezy, że to perfumeria, to najlepiej zagrać na ludzkiej zawiści. Tobie "Myślący" radzę, żebyś jeszcze napisał, że Pani Pawłowicz i inni zbierający podpisy, zbili na tym ogromną kasę. To na pewno ostudzi ludzi w ich proteście. Zaraz popatrzą po sobie podejrzliwie, pokłucą się, jak to Polacy a firma Kronospan zaśmieje się w kułak i będzie sobie dalej truła bezkarnie, mają nas głęboko gdzieś, bo przecież daje zatrudnienie tylu mieszkańcom, że kilka razy więcej może zdrowia pozbawić. Ot taka drobna socjotechnika pracownika Krono.

G
Gość

Z wypowiedzi naszego burmistrza ,w czasie zebrania w Koszalinie dnia 31 marca 2009 , wynika że spalarnię będziemy mieli na własne życzenie.

Oczywiście, że na własne. Nie kto inny, tylko mieszkańcy Szczecinka wybrali burmistrza, który mówi, że nie ma żadnych kompetencji w tej sprawie (śmieszne).
Refleksja przyszła po zebraniu podpisów mieszkańców. 6000 wyborców w 5 dni. Warte zastanowienia.

m
mirek

Witam.
Jestem mieszkańcem Trzesieki koło Szczecinka od trzech lat Podjąłem decyzję zamieszkania w Szczecinku ze względu na park, dwa jeziora,szkołę muzyczną oraz w moim wyobrażeniu czyste powietrze.
Na pytanie żony o kominy odpowiedziałem ,ze to są nowe kominy ,a to co z nich leci to na pewno para wodna po oczyszczeniu przez filtry,akurat wtedy SMRODU nie czuliśmy. Po tych trzech latach córka ma ciężką alergię i jeżdżi do alergologa na odczulania do Wałcza<chodziła do szkoły społecznej ,
500 m od Kominów,w której jedyną metodą zapobiegania SMRODOWI było zamykanie okien i zamykanie SMRODU w klasie>.
Syn i druga córka ciągle pokasłują i często chorują na zapalenie górnych dróg oddechowych a ja przez dwa lata 2 lata kichałem,kasłałem a teraz leczę się na astmę,która według opinii alergologa jest konsekwencją nieleczonej alergii na zanieczyszczenia w powietrzu. Leczyć się muszę do końca krótszego pewnie życia.
Z chwilą gdy przeczytałem o planach budowy spalarni odpadów ogarnęła mnie i żonę zgroza i podjęliśmy decyzję o opuszczeniu Szczecinka .
Zdaję sobie sprawę że nie wszyscy mieszkańcy mogą to zrobić ,a myślę że powinni ,jeśli dbają o swoje zdrowie i zdrowie swoich dzieci.
Powinni zostać tylko radni miasta i fabryka,i niech jeżdżą rowerami i wdychają więcej SMRODU,jeśli im on nie przeszkadza.
Z wypowiedzi naszego burmistrza ,w czasie zebrania w Koszalinie dnia 31 marca 2009 , wynika że spalarnię będziemy mieli na własne życzenie,
cytuję"Myśleliśmy już czy nie można zbudować mniejszej spalarni tylko dla naszego miasta-ale nie ma takiej lokalizacji w Planie Gospodarki Odpadami dla województwa Zachodniopomorskiego,co wyklucza możliwość sięgania po środki unijne .Zastanawialiśmy się też nad elektrociepłownią w oparciu o podmiot prywatny np.Kronospan,który nie mówi "nie" ani "tak". " Dla nas ważne jest to ,żeby projekt spalarni połączyć z budową nowoczesnego składowiska odpadów w Jeżiorkach w gminie Barwice ,gdzie śmieci byłyby segregowane i wydzielane byłyby z nich te wysokokaloryczne,przeznaczone do spalenia." Dla nas czyli mieszkańców ??? ,Myślleliśmy? ,Zastanawialiśmy? KTO???
Przeczytałem w urzędzie miasta opracowanie o budowie spalarni odpadów które twierdzi że nie będzie zwiększonego zanieczyszczenia ,a jednocześnie stwierdza że będzie spalane około 160 ton odpadów dziennie z czego 1,5 % ,CZYLI OKOŁO 8 TON ,to będą odpady nieorganiczne,czyli klej i inne chemiczne składniki zawarte w hałdzie i odpadach sklejki .żeby to sobie lepiej uzmysłowić jest to spalenie 80 100 litrowych beczek kleju dziennie oczywiście wymieszanego z trocinami . Według opracowania 1,5% odpadów nieorganicznych zawartych w hałdzie może być zwiększone
do 3 % na co zezwalają normy.Nie trudno sobie wyobrazić że dokładką do 3 % będą wysokokaloryczne plastyki zwożone z całej Północnej oraz okolic Berlina,żeby wyprodukować więcej prądu.
Z pewnością gdy hałda zostanie spalona nikt spalarni nie zamknie,tylko powstanie nowa hałda śmieci i plastyków zwożonych ciężarówkami.
Statki ,smocze łodzie , rowery,ryksze ,pomysł wspaniały ,sam zresztą korzystam z nich ,jednak ciągle mam świadomość że wdycham wtedy więcej
nie wiadomo czego, bo powietrze to nie jest. Reklamę Szczecinka należałoby zmienić na A może nie nad może ,może pod kominy.
Pozdrawiam wszystkich ,którzy mieli okazję i cierpliwość ten list przeczytać i proszę o podjęcie wysiłku ,żeby nie pozwolić na zwiększenie istniejącej już katastrofy ekologicznej.

m
mirek

Brawo.
Najwyższy czas żeby skończyć z tym smrodem.

e
ekolog

Ludziska zrobia pczki dla dzieci,lub zaplaca za imprezke na stadionie dla biedoty, i spalarnia powstanie --beda truli a pozniej posadza kilka drzewek,ZAMKNAC TEN SYF,a jak nie to wposcic ochrone srodowiska ale nie z polski tylko np. z Niemiec tobeda wiedziel.

G
Gość
W dniu 11.06.2009 o 05:54, gość napisał:

O czym Ty piszesz? Pokojowo, to Kronospan zawłaszczył sobie prawo do decydowania co wdychasz i za chwilę może się jeszczze okazać, że pojawi się problem z tym co pijesz! Czy uważasz że taki Jasiński mógł odmówić wykonania polecenia służbowego? Gość wyleciałby z pracy, a na jego miejsce przyszedłby następny. Dzisiaj w ludziach zebrała się bardzo duża złość, coś pękło i jest bardzo duża szansa aby unormować pewne sprawy. Benzo(a)piren powstaje w wyniku spalania paliw, czy uważasz że Kronospan posiada geotermie, dzięki której suszy materiał do produkcji płyt? Spalają paliwa, różengo pochodzenia, a nie mają określonej emisji benzo(a)pirenu??? Może i jesteś klawiaturą tego zakładu, bo to co piszesz jest dalszym wciskaniem ludzi ciemnot. Słuchałem wczoraj burmistrza, ja daję mu wileki kredyt zufania, bo z tego co mówi widać że ma plan, wie co chce osiągnąć.W grudniu 2005 tez mówił, że ma plan nigdy nie dorównywał poziomem Golińskiemu. Teraz trzeba zapłakać nad tym co się stało. Douglas sam się pogrąży mając takie fundamenty jak Sobów czy Hołdakowski.
g
gość

O czym Ty piszesz? Pokojowo, to Kronospan zawłaszczył sobie prawo do decydowania co wdychasz i za chwilę może się jeszczze okazać, że pojawi się problem z tym co pijesz! Czy uważasz że taki Jasiński mógł odmówić wykonania polecenia służbowego? Gość wyleciałby z pracy, a na jego miejsce przyszedłby następny. Dzisiaj w ludziach zebrała się bardzo duża złość, coś pękło i jest bardzo duża szansa aby unormować pewne sprawy. Benzo(a)piren powstaje w wyniku spalania paliw, czy uważasz że Kronospan posiada geotermie, dzięki której suszy materiał do produkcji płyt? Spalają paliwa, różengo pochodzenia, a nie mają określonej emisji benzo(a)pirenu??? Może i jesteś klawiaturą tego zakładu, bo to co piszesz jest dalszym wciskaniem ludzi ciemnot. Słuchałem wczoraj burmistrza, ja daję mu wileki kredyt zufania, bo z tego co mówi widać że ma plan, wie co chce osiągnąć.

G
Gość
W dniu 10.06.2009 o 23:34, Myślący napisał:

Może zainteresuje się jak zbierano podpisy?Właściciel jednej z sąsiednich do Kronospanu firm zmuszał pracowników do podpisu. Ponadto w aptekch mówiono ciemnej masie, że jeżeli nie chcą być otruwani przez Kronospan to nich podpiszą. A Pani Pawłowicz znudziło sie robić kase na aptece i zachciało zacząc robić kariere polityczną. Banda kretynów. A burmistrz niech sobie wybije mżonki o krainie turystycznej, którą Szczecinek nigdy nie będzie. Jakby miał troche oleju w głowie to by wiedział, że z tak bliska konkurencja morza nigdy nie wygra i turyści mogą się u nas co najwyżej zatrzymać po drodze na sikanie w Statoil. A może wiceburmistrzowi-developerowi na nowo budowane domki pył leci?A jak niby zbierano głosy ciemnej masy w wyborach na burmistrza? Jakimi bzdurami karmiono ciemną masę? Jakimi bzdurami dalej karmią ciemną masę?
Z dyskusji na sesji między burmistrzem a radnym Bratkowskim wynikało, że burmistrz zamiatał sprawę pod dywan, bo nie wypada głośno mówić w mieście turystycznym. Starosta też nie był rozmowny. A Pani Pawłowicz jak najbardziej niech sobie robi karierę polityczną. Dzięki indolencji burmistrza i radnych nie będzie miała z tym problemu. A burmistrz poczuł jej oddech na plecach. Zajmował się organizowaniem igrzysk dla ludu, loga, riksze, a tu taki kąsek marketingowy przeszedł koło nosa. Teraz pozostaje głośno wykrzykiwać oburzenie.
M
Marcin
W dniu 10.06.2009 o 18:04, misiek szczecin napisał:

Najpierw zobaczcie jak funkcjonują akie zakłady utylizacji odpadów na zachodzie a potem podnoscie głos.To samo działo sie w u mnie w szczecinie gdy chciano wybudowac spalarnie w dzielnicy pomożany.odrazu protesty ze juz tu maja na dzielnicy oczyszczalnie elektrociepłownie browar i cementownie i niechca spalarni to wybrali inna lokalizacje mieszkancy pojechali obejrzec takie instalacje do niemiec szwcji i zmienili zdanie na ten temat.Jak jest oakzja pozbycia sie tej cholernej hałdy to trzeba ja wykorzystac.Zobaczycie ze niejest to takie straszne jak sam zakład.Ty "pomożany" może niech tacy ludzie jak Ty nie zabierają głosu. Raz że jak piszesz mieszkasz w Szczecinie i jeżeli to prawda to nawet nie wiesz że pisze się Pomorzany przez "rz" i z dużej litery dyslektyku. Więc może weź się do łopaty będzie więcej pożytku.
M
Myślący

Może zainteresuje się jak zbierano podpisy?
Właściciel jednej z sąsiednich do Kronospanu firm zmuszał pracowników do podpisu. Ponadto w aptekch mówiono ciemnej masie, że jeżeli nie chcą być otruwani przez Kronospan to nich podpiszą. A Pani Pawłowicz znudziło sie robić kase na aptece i zachciało zacząc robić kariere polityczną. Banda kretynów. A burmistrz niech sobie wybije mżonki o krainie turystycznej, którą Szczecinek nigdy nie będzie. Jakby miał troche oleju w głowie to by wiedział, że z tak bliska konkurencja morza nigdy nie wygra i turyści mogą się u nas co najwyżej zatrzymać po drodze na sikanie w Statoil. A może wiceburmistrzowi-developerowi na nowo budowane domki pył leci?

g
gość
W dniu 10.06.2009 o 23:09, andrzej napisał:

Burasie ja innaczej bym z Tobą porozmawiał jak bym Ci postawił kilka pieczątek na ryju i pociągnij dyrektorowi.Piepszona dyżurna klawitura od douglasa.dauglas jest slepy dopiero teraz zobaczył z innymi swoimi jełopami że "coś tu śmierdzi".Andrzeju!
smierdzi twój monitor.puknij się w czaszkę zanim cos napiszesz.
Dodaj ogłoszenie