Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Domu Pomocy Społecznej w Koszalinie zostanie dokończona

Marzena Sutryk
Tak ma wyglądać za pól roku Dom Pomocy Społecznej w Koszalinie. Koszt całej inwestycji wyniesie około 10 milionów złotych.
Tak ma wyglądać za pól roku Dom Pomocy Społecznej w Koszalinie. Koszt całej inwestycji wyniesie około 10 milionów złotych. Archiwum
Budowa Domu Pomocy Społecznej w Koszalinie zostanie dokończona przez koszalińskie przedsiębiorstwo Kobet. Obiekt ma być gotowy do marca, a w maju zostanie oddany do użytku.

Pierwotnie DPS, który powstaje w dawnej bursie przy ul. Morskiej, miał być gotowy z końcem sierpnia. Nikt nie przewidział jednak, że wykonawcy, który od wielu lat działał na lokalnym rynku, powinie się noga. Po ogłoszeniu upadłości firmy Selfa konieczne było ogłoszenie nowego przetargu na dokończenie budowy. Wygrało Przedsiębiorstwo Budowlano-Inżynieryjne Kobet z Koszalina, które zaproponowało cenę 6,8 mln zł. Kobet ma pół roku na dokończenie inwestycji.

- To jedna z najważniejszych inwestycji o charakterze społecznym w obecnej kadencji samorządu - mówi prezydent Piotr Jedliński. - W nowoczesnym obiekcie opiekę znajdzie 88 osób przewlekle chorych oraz 35 starszych osób w dziennym ośrodku wsparcia. Liczymy, że wyłoniony w tym przetargu wykonawca już bez przeszkód dokończy inwestycję. W lipcu prezydent ogłosił konkurs na dyrektora placówki. W odpowiedzi wpłynęły cztery oferty. Komisja konkursowa wybierze szefa w najbliższym czasie. I dopiero nowy dyrektor przygotuje nabór pracowników, regulamin funkcjonowania placówki oraz określi sposób naboru podopiecznych (na podstawie stosownych przepisów).

Na jakie warunki liczyć mogą przyszli pensjonariusze DPS? W budynku będą dwie windy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, mają umożliwiać przewiezienie osoby na łóżku. Pokoje będą jednoosobowe (o powierzchni nie mniejszej niż 9 m kw.), dwuosobowe (minimum 6 m kw. na osobę), trzyosobowe dla osób leżących. Przy każdym pokoju będzie łazienka dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych, z natryskiem.

Na każdej kondygnacji będzie pokój dziennego pobytu, kuchnia, która umożliwi mieszkańcom samodzielne przygotowywanie dodatkowych posiłków, pomieszczenie pomocnicze do prania i suszenia. W obiekcie będzie też m.in. gabinet medycznej pomocy doraźnej, pomieszczenia do terapii zajęciowej, np. pracownia stolarska, pracownia rękodzieła artystycznego, sala do rehabilitacji wraz z magazynem na sprzęt, wyposażona w sprzęt, drabinki, materace, rower rehabilitacyjny. Znajdzie się też tu pomieszczenie na bibliotekę, pełniące również funkcję sali komputerowej, dwa pokoje gościnne, ogólna kuchnia z jadalnią do spożywania codziennych posiłków.

Dla kogo DPS?
Przeznaczony będzie dla 88 osób przewlekle chorych, w podeszłym wieku. Będzie zapewniał całodobową opiekę, rehabilitację, udział w terapii zajęciowej, podnoszeniu sprawności i aktywizowaniu mieszkańców domu.

Dla kogo DOW?
Przy DPS będzie istniał Dzienny Ośrodek Wsparcia dla osób starszych, dla 35 osób. Będzie funkcjonował w dni powszednie w godz. 7 - 16, na parterze budynku. Ośrodek i jego otoczenie będą pozbawione barier architektonicznych, wyposażony zostanie m.in. w szerokie drzwi wejściowe, podjazd dla wózków inwalidzkich, drzwi wewnętrzne o szerokości umożliwiającej przejazd wózkiem inwalidzkim. Układ pomieszczeń będzie umożliwiał swobodne poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich.

Ogólne zasady przyjęcia
W razie braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę, osoba wymagająca całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, która nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, może ubiegać się o skierowanie do domu pomocy społecznej.
Najpierw należy złożyć w MOPS wniosek. Należy przy tym pamiętać, że osobę kieruje się do DPS po uzyskaniu zgody tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego. Następnym krokiem jest spotkanie z pracownikiem socjalnym, który przeprowadzi wywiad środowiskowy i sprawdzi sytuację zdrowotną, materialną i życiową danej osoby. W dalszej kolejności należy skompletować niezbędną dokumentację (m.in. zaświadczenia lekarskie, zaświadczenie o dochodach albo decyzję ZUS o przyznaniu świadczenia). Na podstawie skompletowanej dokumentacji MOPS wydaje decyzję o skierowaniu do DPS lub odmówi takiego skierowania.
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny. Opłata zostaje ustalona w formie decyzji administracyjnej. Średni koszt utrzymania jednego podopiecznego wynosi 3 tys. złotych. W pierwszej kolejności koszty pobytu w placówce pokrywa mieszkaniec. Ten płaci nie więcej niż 70% swojego dochodu. Jeżeli nie jest w stanie uiścić opłat, to obciążają one kolejno małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodziców). W przypadku, gdy rodzina nie jest w stanie ponosić kosztów lub gdy osoba jest samotna, różnicę opłaca gmina kierująca podopiecznego do DPS.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!