Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budują biogazownie w Złocieńcu. Energia w zasięgu ręki

Krzysztof Bednarek
Biogazownię przy ul. Piaskowej w Złocieńcu buduje spółka akcyjna MDI z Warszawy, specjalizująca się w budowie farm wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych i biogazowni.
Biogazownię przy ul. Piaskowej w Złocieńcu buduje spółka akcyjna MDI z Warszawy, specjalizująca się w budowie farm wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych i biogazowni. Krzysztof Bednarek
Gmina pretenduje do miana polskiego lidera w pozyskiwaniu energii odnawialnej. W tym roku powstaną tu aż dwie nowe biogazownie, każda o mocy 1 megawata.

Burmistrz Złocieńca Waldemar Włodarczyk zapowiada budowę kolejnej biogazowni na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków. Gmina uczestniczy również w programie pozyskiwania energii słonecznej. Baterie fotowoltaiczne, przetwarzające energię słoneczną na prąd, mają być zamontowane na dachach budynków użyteczności publicznej w centrum miasta.

Wróćmy jednak do budowanych na obrzeżach miasta biogazowni. Jedna powstaje na ul. Piaskowej, druga w miejscowości Darskowo, w pobliżu Zakładu Rolnego Stanisława Balińskiego, hodowcy bydła. To właśnie gnojowica powstająca w zakładach rolnych w Darskowie i w Bobrowie służyć będzie do produkcji biogazu. Ale nie tylko ona.

Inwestor, Polska Grupa Biogazowa spółka z o.o. z Warszawy, jest na etapie zawierania kontraktów z rolnikami, którzy produkować mają na potrzeby biogazowni kukurydzę. Chodzi o areał 600 hektarów - tyle biomasy potrzeba, by biogazownia mogła płynnie pracować przez cały rok. Co później? Powstający w wyniku fermentacji biogaz przetwarzany będzie na energię elektryczną i energię cieplną. Prąd sprzedawany będzie Polskim Sieciom Energetycznym.

-Część powstającego w procesie produkcyjnym ciepła wykorzystana zostanie do produkcji nawozu rolniczego z biomasy. Pozostałą część można wykorzystać do ogrzania budynków. Zawarliśmy już wstępne porozumienie w sprawie dostarczania ciepła do Domu Pomocy Społecznej w Darskowie - powiedział nam jeszcze burmistrz Waldemar Włodarczyk.

Budowa obu biogazowni - koszt każdej z nich wynosi 15 milionów złotych - powinna zakończyć się w tym roku. Lokalne władze i rolnicy są zadowoleni z inwestycji. Tym bardziej, że po jej zakończeniu do kasy miejskiej wpływać będą dodatkowe pieniądze w postaci podatku od nieruchomości. A to 2 procent wartości nieruchomości

Biogazownia

Biogazownia jest instalacją umożliwiającą łatwą i szybką fermentację odpadów organicznych, w wyniku której powstaje biogaz - odnawialne źródło energii. Proces produkcyjny w biogazowni jest niezależny od warunków atmosferycznych i jest realizowany w trybie ciągłym. Produkcja biogazu jest w pełni zautomatyzowana, a do jej obsługi wystarczy tylko jedna osoba.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!