Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Koszalinie. Mieszkańcy zgłosili prawie 80 projektów

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Wśród projektów obywatelskich, zgłoszonych przez mieszkańców Koszalina, jest m. in. pomysł na naprawę, rozbudowę i dodatkowe wyposażenie wybiegu dla psów
Wśród projektów obywatelskich, zgłoszonych przez mieszkańców Koszalina, jest m. in. pomysł na naprawę, rozbudowę i dodatkowe wyposażenie wybiegu dla psów archiwum
- W tej edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego wpłynęło 78 projektów od mieszkańców. To dużo. Co prawda rok temu było ich ponad 100, ale tegoroczna edycja jest nietypowa, bo jest realizowana podczas zagrożenia epidemicznego, gdy spotkania z mieszkańcami są niemożliwe - mówi Tomasz Czuczak, sekretarz miasta, który wczoraj podsumował nową edycję KBO.

Spośród projektów, które zostały dostarczone do koszalińskiego ratusza, 31 to pomysły tzw. ogólnomiejskie, pozostałe - to projekty osiedlowe.

- Mimo trudności nie zrezygnujemy z realizacji KBO - w miastach na prawach powiatu to obowiązek, a budżet obywatelski musi wynosić minimum 0,5% budżetu miasta - wyjaśniał sekretarz podczas telekonferencji, którą mieszkańcy mogli śledzić na żywo w internecie.

Teraz urzędnicy mają czas na ocenę projektów pod względem formalnym i merytorycznym, m. in. czy dany pomysł jest możliwy do zrealizowania na wskazanym przez pomysłodawcę terenie (w grę wchodzą tylko tereny miejskie).

- Ze względu na bezpieczeństwo z pewnością przesuniemy na późniejszy termin zaplanowane jeszcze przed wakacjami spotkania osiedlowe - dodał Tomasz Czuczak.

- Liczymy na to, że sytuacja czym prędzej wróci do normy i w połowie sierpnia będziemy mogli zorganizować spotkania z udziałem mieszkańców, podczas których będą głosowane projekty osiedlowe. Z kolei głosowanie na projekty ogólnomiejskie jest przewidziane w październiku, drogą elektroniczną.

Budżet obywatelski to rozwiązanie, które dla coraz większej liczby Polaków jest czymś oczywistym. Możliwość wpływania na lokalne inwestycje jest ważna niemal dla każdego. Wbrew pozorom jednak budżet obywatelski to stosunkowo młode rozwiązanie - w Polsce po raz pierwszy pojawił się w 2011 roku w Sopocie, zaś na świecie jego historia liczy sobie niemal 30 lat. Jak rozwijały się budżety obywatelskie na świecie? Poznajcie ich historię w naszej galerii!

Budżet obywatelski - skąd się wziął? Historia budżetów obywa...

Wśród pomysłów, które zgłosili mieszkańcy, jest m. in. naprawa i rozbudowa miejskiego wybiegu dla psów - chodzi o istniejący już wybieg dla psów między ulicą Rzeczną, Stawisińskiego i Racławicką (teren po dawnym targowisku); bezpieczne zatoki dla pojazdów przy ul. Jabłoniowej (przy szkole); Nowe Miejskie Boisko Sportowe przy ul Jabłoniowej; Instytut Terapii Dźwiękiem - muzykoterapia indywidualna i grupowa -terapia muzyczna osób niepełnosprawnych; Chrońmy naszą planetę - zakup koszy do segregacji odpadów dla koszalińskich szkół, przedszkoli i placówek oświatowych; Park rekreacyjny „Morska Przystań” - to tereny rekreacji i wypoczynku obejmujące następujące funkcje: wybieg dla psów, miejsce na grill i ognisko, plac zabaw dla dzieci oraz siłownię zewnętrzną w stylu „street workout”, między ulicą Morską, Krańcową i Franciszkańską; 40 Punktów Życia - defibrylatory AED w miejscach publicznych - bezpieczniejszy Koszalin; budowa miejsc postojowych przy ul. Doroszewskiego; Julkowisko - największy plac zabaw dla dzieci w Koszalinie, zbudowany z naturalnych materiałów, wykorzystujący ukształtowanie terenu i zawierający elementy baśni i legend o Julkach - dobrych skrzatach z Jamna, zlokalizowany na terenie byłego boiska sportowego w Jamnie, o docelowej powierzchni ponad 3200 m kw.; rekreacyjna ścieżka rowerowa typu Single Track o małym stopniu trudności; zwiększenie dostępności książek w bibliotekach szkolnych na terenie Koszalina; wieża widokowa przy przystani w Łabuszu; na ratunek zabytkom techniki-remont taboru wąskotorowego; fontanna na Skwerze PCK dla uczczenia 100-lecia istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża; kolejka tyrolska - ekstremalny zjazd z Góry Chełmskiej; Park Europejski - zielone serce północy Koszalina na osiedlu Unii Europejskiej; Książęca Polana - budowa rodzinnego placu zabaw, położonego w historycznym miejscu dawnych umocnień miejskich; budowa oświetlenia przy ul. Krawieckiej i Kupieckiej; pomost w Wodnej Dolinie.

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Zobacz także Prezydent Koszalina Piotr Jedliński o najnowszych restrykcjach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo