Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cena ziemi w Koszalinie jak w Warszawie

Cezary Sołowij [email protected]
Andrzej Ujejski uważa, że miasto wyceniło ziemię pod jego garażem za wysoko. – Przecież tu nie ma żadnych mediów. Skąd taka cena? – zastanawia się.
Andrzej Ujejski uważa, że miasto wyceniło ziemię pod jego garażem za wysoko. – Przecież tu nie ma żadnych mediów. Skąd taka cena? – zastanawia się. Fot. Radek Koleśnik
Opłata za wieczyste użytkowanie ziemi pod garażami przy ulicy 4 Marca wzrosła od nowego roku o 360 procent. W tej chwili cena metra wynosi prawie 800 złotych!

- Nawet nie chce mi się tego komentować - zirytowany Andrzej Ujejski na dowód prawdziwości słów pokazuje nowe rachunki.

W druku urzędowym o nazwie "Zawiadomienie o miesięcznym wymiarze opłat za garaż" znajduje się punkt mówiący o wysokości opłat za wieczyste użytkowanie garażu o powierzchni 17,4 metra kwadratowego. W piśmie datowanym na grudzień 2008 roku w tym miejscu widnieje opłata 8,70 złotego. W styczniu w tym samym miejscu pojawiła się już kwota 32,48 złotego.

- Jak to wytłumaczyć? Mam nadzieję, że ktoś się pomylił, bo przecież przy takim wyliczeniu okazuje się, że wartość gruntu pod moim garażem przewyższa wartość budynku. Według mojego wyliczenia jest to ponad 12 tysięcy złotych, czyli prawie 800 za metr kwadratowy! - wylicza koszalinianin.

Eugeniusz Redlarski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Nasz Dom", do której należy teren, na którym znajduje się kompleks garaży, mówi, że stawkę za wieczyste użytkowanie i podatek od nieruchomości gruntowej spółdzielnia odprowadza do miasta. - W tym przypadku jedynie pośredniczymy w przekazywaniu pieniędzy - podkreśla.

Dodaje również, że podwyżka jest wynikiem uchwały miejskich radnych.

- Niestety, ten pan popełnił zasadniczy błąd w rozumowaniu i obliczeniach - wyjaśnia. - Przecież do garażu trzeba jakoś dojechać. Dlatego właściciele garaży na tym terenie płacą nie tylko za grunt pod budynkiem, ale również za tak zwane części wspólne, czyli m.in za drogi. A cały kompleks garaży ma prawie cztery tysiące metrów kwadratowych - tłumaczy.

Prezes spółdzielni przyznaje, że spółdzielnia stawki nalicza według decyzji władz miasta. Samorządowi urzędnicy z kolei opierają ją na aktualnej wycenie gruntów.

- Do końca roku cena metra kwadratowego ustalana przez radę miasta w tym miejscu wynosiła 67,50 złotego. Teraz wzrosła do 243 złotych. I ta stawka jest podstawą do wyliczenia podatku od użytkowania wieczystego. Oczywiście my też uważamy, że cena za metr ziemi w tym miejscu jest za wysoka. Możemy zrobić jedno - zaskarżyć tę decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. I na pewno to zrobimy.

Do rachunku KSM "Nasz Dom" dołączył ulotkę informująca o tym, że od nowego roku opłata roczna wynosi trzy procent wartości rynkowej gruntu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!